• BIST 103.186
  • Altın 227,249
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • Bolu 2 °C
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 2 °C

TEKNİK TAKİP..!

Mustafa Öz

Bu deyim son yılarda adeta belleklerimize kazındı. Nedir teknik takip? Tespit etmek istediğimiz bir hususu TEKNOLOJİK aygıtla kullanarak tespitini sağlamak. Ortam dinlemek, gizli kamera koymak, ses kaydı almak, telefonları dinlemek. Teknik takip metotlarından en bilinenleri. Teknoloji biryandan hayatımızı kolaylaştırırken öbür yandan da kötü niyetle adaletsiz, insafsız ve vicdansız olarak kullanılırsa hayatımızı mahvedebilir, karartabilir.
İnsanoğlunu yaratan ALLAH ona NEFİS VE AKIL vermiş. Eğer AKLINI NEFSİNİN emirlerine sokar kötü çirkin işler yaparsan cezasını çekersin. Eğer aklını nefsinin emrine vermeyip; nefsini (istek ve arzularını) iyi olana, güzel olana, toplumun yararına kullanırsan da mükafatını görürsün, diyor. Yaratıcı biz insanları bir anlamda TEKNİK takibe tutuyor. Her yaptığımız iş, hareket kayıt altına alınıyor. Sağ tarafımızdaki MELEK (KİRAMEN KATİPLER) iyileri, sol taraftaki ise kötü olanları AMEL defterine yazıyor.,

ALLAH'ın kayıtçıları yazarken iltimas geçmiyor, vicdansızlık, adaletsizlik yapmıyor. Kayıtları tutarken kendileri suç ilemiyor. İfşa etmiyorlar. Partizanca davranmıyorlar. İdeolojik hiç değiller. Siyasetin emrine, nüfus alanına girip vicdanlarını hiç kiraya vermemişler. Bir cemaatin hesaplaşmasına kaydını tuttukları insanı kurban etmiyorlar. Ne yapıldı ise milim şaşmadan kaydını tutuyorlar. (Bir misgal iyilikte kötülükte kaydediliyor.)
Evet insandaki NEFİS (Ben duygusu) savaşların, hırsın, kavganın, haksızlık yapmanın temelini oluşturuyor. İnsan aklını kullanarak en kötü işleri buluşları, en iyileri yaşayabiliyor. Çağımız BİLGİ VE ENFORMASYON çağı. Bu çağda suçlardaki çeşitlenme ve giriftlik o kadar artmış ki. Bunların çözümünde bilgi teknolojileri, teknik uygulamaları kullanmak son derece gerekli. Peki suçu tespit edip suçluyu kim cezalandıracak? Her önüne gelen TEKNİK TAKİP yapmalı mı? Teknik takibin bir kuralı olmalı mı?

Ülkemizde son birkaç yıldır. Ortam dinlemesi, telefon dinlemesi, gizli kamera v.b. metotlarla insanları adeta hayatları karartılıyor. Ne iduğu belirsiz kişiler teknik takip yapıyor. Gizli tanık oluyor. İnsanların özel hayatları KAMU ÖNÜNE saçılıyor. Yada suça bulaştırılıyor. Bu yönüyle mahkemeler ve polis zan altında!
Teknik takipleri hukuki bir gerekçeye oturmaması yada eksik gerekçelere rağmen içerikle ilgili olmayan konularda yapılan takipler. Belli kişilere belli siyasi düşüncelere karşı yapılmış takipler. Bunun sonucunda insanların suçlu ilan edilip tutuklanmaları kamuoyunda VİCDAN yarası olarak sürekli duruyor.

Demokrasi, insan hakları, hukuk, yargının bağımsızlığı kolluk kuvvetlerinin adilliği bu vicdan yarasından nasibini alıyor. Polis töhmet altında, mahkemelerin savcısı, hakimi töhmet altında, siyaset zaten sınıfta kalmış!
Evet teknik takip gerekli ancak aynen ALLAH'ın koyduğu nizam gibi olursa. Yani mutlak adaleti ve mutlak eşitliğe uygun olursa. Falan partiye filan cemaatten, benim adamım, senin adamın, zengin nüfuslu, makam sahibi demeden: gerçekten gerekli ise hukuki gerekçeye uygun olan şekli ile yapılması halinde KAMU VİCDANI tatmin olur. Hiç kimsenin gıkı çıkmaz!
Ülkemizdeki teknik takipler adaletten yoksun, zulüm kokusu üzerine sinmiş vicdanı olamayan taraflı, biatcı bir anlayışın ürünü olarak görünüyor. Sahte takipçiler sizi sokağa sürenleri de, sizi de YARATAN hiçbir ayrıntınızı atlamadan kaydediyor.
Yarın hesap gününde bu kayıtlar karşınıza çıkacak. O zaman MÜNAFIKLIĞINIZDA tescillenecek suçunuzda!

16.12.2011

Bu yazı toplam 3137 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim