• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • Bolu 3 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 6 °C

Tekrar seçim

İlhami Candemir

 

 

   Sayın okuyucular,ben bu gün saçmalama hakkımı kullanmak istiyorum.Şöyle ki;

  Bilindiği gibi 7 Haziran Milletvekili genel seçimlerinde seçmen hiçbir partiye tek başına iktidar  yolunu açmadı, siyasi partilere tek başınıza değil birlikte yönetin dedi. Şimdi ne olacak ? Koalisyon(ben buna BİRLİKTE YÖNETİM diyorum). Siyasi partiler Anayasada belirtilen süre içersinde uzlaşarak hükümeti kurulamazlarsa Anayasa’nın  116.maddesine göre  Cumhurbaşkanı (şartları aynı maddede belirtilmiştir) seçimlerin  YENİLENMESİNE karar verebilir(calib-i dikkat VERİR denilmiyor VEREBİLİR deniliyor.Yani isterse verir istemezse vermez.Bu husus Cumhurbaşkanı’nın takdiri).

   Keza Anayasanın 77.maddesinde de TBMM, seçimlerin YENİLENMESİNE karar verebilir denilmektedir.

   Görüldüğü gibi her iki maddede de seçimlerin YENİLENMESİNDEN söz edilmektedir.

   Oysa ki sayın Cumhurbaşkanımız yurtdışı seyahatinden dönerken uçakta TEKRAR SEÇİMDEN söz etmiştir.

   Tabi sayın Cumhurbaşkanımızın ağzından çıkan her şeye balıklama atlayan bazı medya organlarının da TEKRAR SEÇİM sözcüğünü kullanmakta adeta yarış ettiklerini görüyorum.

     Tekrar seçim ile seçimin yenilenmesi arasında bir anlam farkı olduğu kanısındayım.

     Tekrar sözcüğü bir önceki eylemin geçersizliğini içermektedir. Örneğin;Bir futbol maçında hakem frikik düdüğü çaldı.Futbolcu frikiki kullandı ve gol oldu.Ancak hakem bazı nedenlerle atışı tekrar ettirdi.Orta hakem frikik atışını TEKRAR ettirdi.İşte burada görüldüğü gibi ilk frikik atışı geçersiz oldu.Bir başka örnek, bir sınav yapıldı,daha sonra itirazlar üzerine aynı sınav  TEKRAR yapıldığında da ilk sınavın geçersiz olduğunu anlarız.

       Bu nedenle ben TEKRAR SEÇİM  sözcüğünden ziyade SEÇİMİN YENİLENMESİ sözcüğünün kullanılmasından yanayım. Esasen hem Anayasaya bağlılığının nedenidir ve hem de YENİLENME sözcüğü “ daha iyiye götürülme” anlamı taşır. Hatta Anayasa’da ERKEN SEÇİMDEN de söz edilmiyor.Bu nedenle ERKEN SEÇİM tabirinin kullanılması da Anayasada kullanılan sözcük ile örtüşmüyor.

        Bu birinci husus.İkinci  hususa gelince;Şimdi koalisyon(birlikte yönetim) çalışmaları başlayacak.Halkın gündeminde kim kiminle koalisyon kuracak veya kurabilir beklentisi var.

        Ben düşüncemi başta söyleyeyim; AKP, MHP ile koalisyon kuracak.Bu düşüncemin gerekçesini de sizlerle paylaşmak istiyorum;(Tabi bu arada seçimin yenilenmesini de göz ardı etmeyelim)

        Her iki partinin rengi yeşil, sadece ton farkı var. Kan uyuşmazlığı da yok.Birisi Ümmetçi, diğeri Milliyetçi-ümmetçi.Yani ortak noktaları Ümmetçilik.

Esasen böyle olduğu içindir ki MHP zaman zaman AKP ye kan veriyor.(Gerek türban ve gerekse 4+4+4 yasalarında olduğu gibi.)

       Peki diyeceksiniz ki yahu kardeşim MHP seçim meydanlarında AKP ye meydan okumadı mı?Okudu, şimdi burada tekrar edilemeyecek hakaretlerde bulunmadı mı,bulundu.( bu kavga ve hakaretler iki kardeşin miras kavgası gibidir.Atalarımız ne demişler ”kardeş kardeşi bıçaklamış sonra kucaklamış” veya “ kayıkçı kavgası” bu iş böyle.) Peki CHP nin ağır topları(sağır topları)bu durumu göremediler mi? Sanırım şimdi görmüşlerdir. Bu arada bu duruma uygun bir fıkra geldi aklıma ”adamı idam sehpasına götürürlerken sormuşlar ne diyorsun diye o da bu da bana ders olsun” demiş.Sanırım ders olmuştur.Şimdi yine kaldığımız yere dönelim; Kavgayı bitirdik.Gelelim vaatlere;  MHP halkın önünde pek çok vaatlerde bulunmadı mı bulundu.Öyle ise MHP o vaatlerinden nasıl geri adım atacak,tabanına bunu nasıl izah edecek diyebilirsiniz.Ben de siyasetin bu  bataklığında yolumu  kaybetmek ve aklımı yitirmek üzere iken kalan aklımla MHP ye şunu öneririm:

         “Yaptığımız tüm vaatler şartlı vaatlerdir,yani iktidara gelirsek şunu şunu yapacağız dedik,ama şimdi iktidara gelemedik.Bu nedenle vaatlerimiz siyaseten ve hatta hukuken geçersiz kaldı diyebilirsiniz”.(Yeni Türk Borçlar Kanunu Madde 6)Bu düşüncemi güçlendirmek için bir örnek vermek isterim; Örneğin ben CHP tek başına iktidara gelirse falan yerdeki çiftliğimi filan kuruma bağışlayacağım diye noter tasdikli vaatte bulunsa idim şimdi bu bağış vaadi  geçerli mi olacaktı,tabii ki olmayacaktı.Neden çünkü CHP tek başına iktidar olamadı(Esasen ben tek başına iktidar olamayacağını bildiğim için bol keseden atmıştım) İşte bu nedenle MHP nin seçim öncesi vaatleri de geçersiz duruma düşmüş oldu.

          Hazır olun AKP-MHP birlikte yönetimine veya YENİDEN SEÇİME.Hoşça kalın.

          Not/Benim bu düşüncelerimin MHP yi eleştirmek  olmayıp bir durum tespiti olduğunun bilinmesini  isterim.

                                                                               

Bu yazı toplam 2952 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim