• BIST 119.339
  • Altın 395,633
  • Dolar 6,8556
  • Euro 7,7458
  • Bolu 26 °C
  • İstanbul 30 °C
  • Ankara 33 °C

TEMİZLİK İMANDANDIR!

N. Gürkan Yetkin

         Haftaya damgasını vuran Bolu Belediye Başkanımızın açıklaması yerel gazetelerde yer aldığı gibi Bolu Belediyesine ait web sayfasında da yayınlanmaktadır.

            Bu açıklamayı iyi irdelemek gerekmektedir. Çünkü açıklama gelecek günlere dair ışık tutmaktadır.

            Mesela,

          Sayın Başkan ,Bolu Belediyesi Basın Yayın Müdürü Güner Ateş’e CHP’ Meclis Üyesi Erhan Beykoz ve bir yakını tarafından yapılan hakaret ve tehditlerle ilgili bir basın açıklaması yaparak, “Bu yaşananlarla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi’nden bir tavır bekliyorum. Yoksa bizde bir laf vardır cami duvarı kirletilmemelidir. Şu anda maalesef bu yapı cami duvarını kirletmiştir, temizlemek kendilerine düşer. Temizlemezse belediye başkanı olarak ben şehrin temizliğinden sorumluyum” dedi.

            O bir laf vardır diye özellikle altı çizilen bölümün orijinali halk diliyle “geberecek it ,cami duvarına işermiş” şeklindedir.

            Başkan, cami duvarına işendiği fikrinde ise, işeyenlerin vay haline!

            Açıklama devam ediyor ,

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, geçtiğimiz hafta         Toplantıda  geçtiğimiz yerel seçimlerle yaşanan süreci de özetleyen Başkan Yılmaz,Geride bıraktığımız yerel seçimler öncesinde siyasi partilerin ve “bazı basın kuruluşlarının” Bolu Belediyesi ve Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ı “provoke etmek” için ellerinden geleni yaptıklarını vurgulayarak: “ Bir seçim sürecini daha geride bıraktık. Bu seçim sürecinden sonra herkesin kendine göre bir değerlendirme yapması lazım. Herkes derken bunların içerisinde hem siyasi partiler var, hem eski ve yeni belediye yönetimi olarak biz varız. Bunun karşısındaki taraflar ve aynı zamanda “basın” var. Bu değerlendirmeleri sağlıklı bir şekilde yapmayı Allah hepimize nasip etsin.

 Seçim sürecinde, Bolu’da” basın hayatına devam eden” ve kendisini sırf bize karşı silah olarak kullanan, bizim karşımızdaki ana muhalefet partisinin yanında yer alıp bizim yaptığımız her şeyin yanlış olduğunu vurgulayan, üstelikte birçok sivil toplum örgütlerini de harekete geçirecek provokasyonların yaptırıldığı bir seçim süreci yaşadık.

Bu seçim süreci sonrası vatandaşımız kararını verdi. Eğer “basın olarak herkes” son üç dört ay içerisinde yazdıklarını masanın üzerine koyarda “biz ne yazmıştık?Ne oldu?” derse, burada benim söylemek istediklerimi kendileri daha iyi algılarlar.

Biz kimseye bunu yaptınız, yapmadınız deme yetkisine sahip değiliz, herkes kendi yaptıkları ile ortada. Birde yazılı basın olunca bunlar belgeli şeyler” dedi.

Yani anlayacağınız  keser döner sap döner gün gelir hesap döner hikayesi.Seçim öncesi muhalif basın elindeki güç ile elinden geleni ardına koymadı şimdi sıra bizde demenin mağdur edebiyatı yaparak, yapılacaklar karşısında şimdiden haklı olduğunu izah etme çabasından başka bir anlama gelmemektedir.

Gelecek günler için açıkça, Sayın başkan, “Daha size yapacaklarımın yarısı aklımda yok! “ mesajları vermektedir.

Devam :

             Yerel seçimler öncesinde hem Ak Parti'nin içerisinden, hem muhalefet kanadından, hemde bazı medya kuruluşları tarafından Alaaddin Yılmaz'ın tekrar aday gösterilmemesi ile ilgili de müthiş bir gayretin olduğunu ve bu konuda kampanyaların başlatıldığını söyleyen Yılmaz: "Yerel seçimler öncesinde muhalefet partisinin etik olmayan tamamen belden aşağı, tamamen yalan, iftira üzerine kurulu bir yüklenmesi oldu. Bizde kimin elinde belge varsa açıklasın, kimin elinde bir şey varsa yazsın, hukuka gidin avukat bulamıyorsanız parasını da biz veririz demiştik.

 Maalesef Alaaddin Yılmaz’ın eşi dostuyla şu kadar para yediğini yazacak kadarda bu işi bu noktaya indirdiler. Yani Alaaaddin Yılmaz burayı çiftliği gibi kullanıp herkese bir şeyler dağıtan, Alaaddin Yılmaz’ın lehinde yazanlar ise nemalanan ve satılık medya olarak adlandırılan yapılar bizi yok etmek için Ak Parti içindeki de bazı insanları kullanarak aday olmamamızla ilgili özel bir kampanya yaptıklarını, bunlarla ilgili kitaplar hazırlattırılıp bu kitapları da Başbakan dahil Ak Parti yönetiminin tamamına verildiğini sizlerde bazı köşe yazılarında okudunuz, gördünüz.  Tabi bunda başarılı olamadılar.

Bu çalışmayı yaparken Ak Parti içindeki arkadaşlarımızı da buna dahil ederek yaptılar. Önce aday adaylığımız döneminde aday olmamamızla ilgili yaptılar ancak bunu başaramadılar aday olduk o zamanda Cumhuriyet Halk Partisi ile birlikte seçilmememiz için hayatlarını ortaya koydular.

 Bunun adı bana göre gazetecilik değildi. Çünkü gazeteler olan biteni yansıtmakla yükümlüdür, yorumunu da yaparak yanlış yapıyorsak bunu dile getirmekle yükümlüdür. Basın bu gücünü silah olarak kullanarak bir birimi veya bir şahsı yok etmek için kendini tanzim etmemeli.

Biz bu güne kadar on yıllık belediye başkanlığımız süresince hiç kimseyle özel bir ilgi içerisinde olmadık. Mümkün mertebe herkesle eşit olmaya çalıştık ama bazı davranışları neticesinde kimileriyle aramıza mesafe koyduk. Bu seçim döneminde ise bu iş artık kopma noktasına gelmiştir. Bunu yapan biz değiliz. Bu konuda hiçbir suçumuzun olmadığını ifade edebilirim” diye konuştu.

Bu “benden günah gitti!” demenin siyasi olarak söylenmesi.

            Bolu Belediyesi ve Alaaddin Yılmazla ilgili sürekli olumsuz yazılar yazan gazetecilerle de görüştüğünü dile getiren Başkan Yılmaz sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu basın mensuplarının yöneticileri ile de görüştük “Yaptığınız şey nedir?Provokatörlük mü yapıyorsunuz?” diye sorduğumda kendilerinden “evet” cevabını aldım. Ondan sonrada hem görsel medyada, hem de yazılı basında Cumhuriyet Halk Partisi’nin artık bu seçimden sonra eskisi gibi olmayacağını söyledim. Bunu da şunun için söyledim; Cumhuriyet Halk Partisi gibi köklü bir partinin önünde olan insanlar bu yapıda olmamalılar. İnanıyorum ki bu seçimlerden sonra Cumhuriyet Halk Partisi yeniden yapılanacaktır.

 “Ak Parti’de yeniden yapılanacaktır!” Artık sistem doğru olmalı.

 Yeni Türkiye’ye doğru giderken Başbakanımızın da söylediği gibi birbirine güvenen, birbirleriyle omuz omuza vermiş ve geleceğe umutla bakan yapıların hem “siyasette” oluşması lazım, hem de “basında” oluşması lazım.

Şu anda basın da birbirini düşman gören yapılara ayrılmış durumda. Biz böyle bir şey istemiyoruz. Basın işini düzgün bir şekilde yapacak, siyasette siyasetini doğru dürüst yapacak. Belediye yönetimi de belediye işini doğru ve dürüst yapacak.

Bu işler seçim sürecinde karıştı. İnşallah bundan sonra aydınlık bir döneme doğru gireriz diye düşünüyorum”.

Bazı kelimeleri ve cümleleri bilinçli olarak koyu renkli yazıyorum ki sonra atlama olmasın.

Burada hedefte sadece basın kuruluşları veya basın mensupları olmadığı siyasilerinde nasiplerini alacağını okumaktayız.

Dikkat çekici nokta ,Ak Parti’den aday gösterilerek seçilmiş yeni ekibin, Ak Parti teşkilatlarını da şekillendirmeyi deneyeceği ifade edilmekte!

Seçim süresince Bolu’da olmamak için çırpınanlar, Bolu’da olup çalışmalarda olmayanlar nasiplerini alacakları görülüyor.

“Ya sev, ya terk et!” misali bir dönem yaşanacağı besbelli. Hele bir temizlik ihtiyacının özellikle vurgulanması bunun en büyük işareti. Temizlik imandandır da zulüm nerdendir o belli değil!

“Hem Müslüman hem laik olunamaz” deniliyor da, “hem Müslüman, hem de zalim de olunamaz!”diyen bir Allah’ın kulu olmaması ne garip değil mi?

Bu açıklama, okuduğunu anlama yeteneği olanlara 30 Mart Akşamı uçurulan beyaz güvercinlerin çoktan atmacalara yem olduğunu ,muhalif her sesin cezasız kalmayacağını ve ustalık dönemi olarak adlandırılan bu dönemde ustalığın konuşturulacağını anlatmakta.

Bazıları diyebilirler “kendi düşen ağlamaz!Her koyun kendi bacağından asılır!” diye.

“Kendin ettin! Kendin buldun!” diyenlerde olacaktır elbette.

Tüm bu sözlerin eko yapacağını bir dağa çarptıktan sonra geri seni bulacağını da sizler unutmayın!

Parayla değil ,ne de olsa sırayla!

17.04.2014

Bu yazı toplam 2710 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim