• BIST 1.402
  • Altın 493,781
  • Dolar 8,6476
  • Euro 10,3315
  • Bolu 17 °C
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 21 °C

Terör-askerlik-şehit olmak

Mustafa Öz

İnsanoğlunun hırsının aklını kontrol altına alıp yönetmesi sonucunda her türlü kötülük ortaya çıkabilmektedir. İnsanlığı, ülkeleri kendi çıkarları doğrultusunda şekillendirmek isteyenler, her türlü haydutluğu, terörü ve masum gibi görünen talepleri kullanıp istediklerini elde etmek için çalışmaktadırlar. Onlar için kan, gözyaşı gıda gibidir.

Ülkemiz tarihi hesaplaşmaların yaşandığı bir alanda bulunmaktadır. Bu hesaplaşmaların bir yansıması olarak, bölücülük kullanılarak ülkemizde 25 yıldır terör estirilmektedir. Terörün iç ve dış bağlantıları, görünen amaçları ile görünmeyen amaçları kullandığı metotlar iyi tahlil edilmelidir. İyi tahlil edilmeli ki, mücadele de ona göre planlanmalıdır. Ülkemizde özellikle bölücü terör konusunda 25 yıllık acı tecrübeye rağmen, tam bir teşhis, tahlil ve tedavi birlikteliği sağlanamamıştır. Özellikle siyasilerimiz bu konuyu istismar etmişlerdir. Tutarlılığın ve kararlılığın olmadığı yerde istismar vardır. Terör konusu Askere havale edilmiş, arkasına ise siyasi destek konulmamıştır. Geçmiş tecrübeler bu beladan kurtuluşun milli bir mutabakat ve kapsamlı bir politika ile olabileceğini göstermiştir.

ASKERLİK (VATAN BORCU)

Milletimizin ekseriyeti askerliği vatan borcu, namus borcu gibi görmüştür. Askerliğini yapmamış olanlara kız vermezler, olgunlaşmış saymazlar, iş verirken askerliğini yapma şartı ararlar. Askere gönderirken dualarla, ilahilerle, şenliklerle gönderirlerdi. Askerlikten kaçmak, kaytarmak istisna olaylardandı. Zaman içinde Askerliğe alma yeterliği ile askerlik süresinde ve şartlarında değişiklikler oldu!

-Üniversite bitirenler için ayrı bir statü belirlendi.

-Orta dereceli okul bitirenler için ayrı

-Yurtdışında çalışanlar için ayrı statü belirlendi

Özellikle terörün yaygınlaşmasıyla birlikte: Bu bölgelere gitmemek için askerlikten çeşitli metotlarla (Rapor, tahsil, yurtdışına gitme) kurtulmaya çalışanlar oldu. Ordumuz bu konuda hassasiyetini korumaya devam etti. Ancak düzenli ordu harp sistemi ile Gerilla metoduna göre hareket eden TERÖRİSTLE mücadelede istenen kesin sonuç da alınamıyordu. Bu nedenle özel kuvvetler ve koruculuk oluşturuldu. Bu sistemlerden fayda sağlandığı görülmesine rağmen, siyaset buraya el attı ve bu yapılanma dağıldı. Son dönemde alınan tedbirlerin yetersizliği nedeniyle TERÖR siyasi, ekonomik ve teşkilat gücü açısından yeniden güçlendi. Her gün şehit cenazeleri geliyor !

-Bazı kesimler tecrübesiz askerlerin cepheye sürüldüğünü yaydılar.

-Bazıları askerliği yapmamak için vicdani ret talep ettiler.

-Bazıları haklı olarak şehitliğin bu kadar ucuza gitmemesini tartışmaya açtılar.

Bu arada Ordumuzdan bir açıklama geldi: Ordunun profesyonel anlayışa göre, teşkilatlandırılacağı, bu model ile hareket kabiliyeti yüksek daha az insanla organize edilmiş birlikler oluşturulacağı açıklandı..!

Askerlik artık teknoloji yarışı haline geldi. Bu nedenle profesyonel kadrolarla yapılmasında yarar var. Her bir silah milyonlarca dolar değerinde. İnsan unsuru ise para ile ifade edilemeyecek bir değerde: Fidan gibi delikanlılarımız metodları farklı bir mücadelede kolayca feda edilmemelidir. Bu nedenle özellikle TERÖR ile mücadelede daha etkin, kararlı, tutarlı olmanın yanında; Teröristlerin metotlarına göre hareket kabiliyeti olan özel birliklerle bu mücadele yürütülmelidir.

Küresel güçler dünyayı bir yandan paylaşırken, diğer yandan da bu paylaşımı kolaylaştıracak metotla da çalışıyorlar. Terör de bunlardan en önemlisidir. Ülkemizin kaynakları Küresel sermayenin kontrolüne geçmektedir.! Bankaların % 42’si, Borsanın % 72’si, sigorta şirketlerinin % 70’i , Ekonominin % 28’i, arazilerimizin % 1,5’i şu an yabancıların elindedir.

Bu nedenle profesyonel (Paralı) ordunun küresel sermayenin kaynaklarını kullanılarak devreye girmesini istemek ve bunu uygulamaya koymak da gereklidir.

Her Türk vatandaşı askerliğini yapmalıdır. Bu askerlik kışlada ve nizami harp metotları dahilinde olmalıdır. Kutsal bir görevin, Ordunun, Şehitliğin tartışılmaması için de olabildiğince kamu vicdanını tatmin edecek eşitlik ve adalet içinde yapılmasını sağlayacak takip ve adalet içinde yapılmasını sağlayacak takip ve düzenleme yapılmalıdır. Aksayan yönler varsa düzeltilmelidir.

Askerlik her Türk için kutsal bir görevdir. Vicdanlarda, zihinlerde, uygulamada da bu şekilde kalması gerekir.

24.08.2007

Bu yazı toplam 953 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim