• BIST 96.142
  • Altın 241,560
  • Dolar 5,8753
  • Euro 6,5757
  • Bolu 5 °C
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 6 °C

TERÖRDEN KURTULUŞ SAVAŞI (1)

Hasan Dinç

Bundan önce yazdığım bir yazıda (13 Nisan Salı günkü yazım) okuyucularıma okuduğum iki kitap hakkında düşüncelerimi paylaşacağımı söylemiş, bunlardan HAZAN SENFONİLERİ adını taşıyan Sayın Tuncay Demir'e ait olanı tanıtmış ve kitap hakkındaki kanatlarımı yazmıştım. Bir köşe yazısının sınırlarını aştığı için ikinci kitabı daha sonraki bir tarihte okuyucularıma tanıtacağıma da söz vermiştim. Bu yazı, okuyucularıma tanıtıp hakkında kanaat beyan edeceğim ikinci kitapla ilgili olanıdır.

Tanıtmak istediğim ikinci kitap Em. Kur. Albay Sayın Osman Akagündüz tarafından yazılan TERÖRDEN KURTULUŞ SAVAŞI TERÖRÜN AĞIRLIK MERKEZİ adını taşımaktadır. Sayın Osman Akagündüz kitabının hemen başında kendisiyle ilgili bölümde 1949 yılında İstanbul'da doğduğunu ilk ve orta öğrenimini İstanbul/Ortaköy'de tamamladığını söylüyor. Kuleli Askeri Lisesi ve Kara Harp Okulu'nu bitirdikten sonra, esas dikkati çeken mesleğiyle ilgili katıldığı kursları ve aldığı eğitimi kaydederken Gayri Nizami Harp ve Özel kuvvetler kursu gördüğünü belirtiyor. Sonra Kara Harp Akademisini, İngilizce İhtisas Kursunu, ROMA/ İTALYA NATO Savunma Kolejini, ASHFORD Kent- İngiltere İstihbarat Okulu Psikolojik Harekât, Terörizm, Örtü ve Aldatma kursunu ve Silahlı Kuvvetler Akademisini birincilikle bitirdiğini ifade etmektedir. Aldığı bu özel eğitimler ve katıldığı kurslara paralel Silahlı Kuvvetlerimizin iç teşkilatında ve NATO bünyesinde önemli görevlerde bulunduktan sonra 1996 yılında kendi isteğiyle kurmay albay rütbesiyle emekli olduğunu bildirmektedir.

Silahlı Kuvvetlerimizin bünyesinden gerçekten çok büyük insanlar yetişmiştir. Burada yetişen insanlar bazen öyle büyük işlere teşebbüs etmişler ki teşebbüs ettiği işle, elindeki mevcut imkânları mukayese etmek mümkün değildir. Buna rağmen teşebbüs ettikleri işleri başarıyla bitirmişler ve dosta, düşmana parmak ısırtmışlardır. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK bunlardan biridir ve kurduğu Türkiye Cumhuriyeti emperyal güçleri hizaya sokarken, mazlum milletlere de ümit ve güç kaynağı olmuştur. Son yıllarda ordumuzun tepe noktalarında göreve gelen komutanları gördükçe aklıma hep şu sorular takılmıştır. Bu bünye büyük adam yetiştirme kabiliyetini mi kaybetti, yoksa yetiştirdiği büyük insanları tepe görevlere getirme geleneğini mi ortadan kalktı, ya da yetiştirdiği değerleri bünyesinde tutamama gibi bir durumla mı karşı karşıya mı kaldı? Sayın Em. Kurmay Albay Osman Akagündüz ve emekliye sevk edilen alt rütbelerdeki paşaların ülke meselelerini konuşurken, bu konulara ait yazılarını ve kitaplarını okurken yukarda sorduğum sorulardan ikinci, üçüncü bölümlerin daha doğru olduğuna dair kanaatlerim hep öne geçmiştir.

Konunun bu yönünü bir başka yazıya bırakarak TERÖRDEN KURTULUŞ SAVAŞI kitabıyla ilgili düşüncelerime geçmek istiyorum. Sayın Osman Akagündüz kitabına terörün tarifiyle başlıyor. Dünyada bu konuyla ilgilenen akademisyen, politikacı, güvenlik uzmanı ve medya dünyasının tanım üzerinde bir ittifakları olmadığını kaydettikten sonra, TERÖR teriminin bilinen 120'ye yakın tarifinin bulunduğunu yazıyor. Sonunda da kendine uygun gelen en doğru tarifi şu şekilde yapıyor. “Normal yollarla elde edilemeyecek politik hedeflerin zorla kabul ettirilmesi amacıyla her türlü şiddet eylemlerinin sistematik ve yaygın biçimde kullanılmasıdır.”

Kitapta sırasıyla terörizmi yaygınlaştıran etkenler, terörizmin sınıflandırılması, terör hareketlerinin stratejileri, yöntemleri ve özellikleri; Terörizmin dayandığı temel esaslar bir uzman kalitesiyle incelenmiş ve okuyucularının anlayacağı sadelikle ustaca anlatılmıştır. Sonra da kitaba damgasını vuracak olan esas konuya dönmüş ve PKK terörünü anlatmaya başlamıştır.

Sayın Osman Akagündüz önce PKK'nın tespit ettiği amacını şöyle kaydetmiştir: “Başlangıçta Türkiye Cumhuriyetinin Güneydoğu toprakları üzerinde Marksist- Leninist temele dayalı bağımsız bir Kürt devleti oluşturmak, bilahare diğer komşu ülkelerdeki Kürt nüfusun çoğunlukta olduğu toprakları da bu devlete katarak, büyük Kürt devletini kurmak” (Daha sonra federe bir Kürt devleti olabileceği de ilân edilmiş, Marksist çizgiden, aşırı Kürt milliyetçiliği “Kürtçülük” esasına dönüldüğü gözlenmiştir.)

Yazar PKK'nın bu amaca ulaşmak için kullandığı stratejileri de maddeler halinde şöyle sıralamıştır.

1-Örgütün adını duyurmak, politik amacını ilân etmek, tanınmalarını sağlamak ve örgütün gücünü göstermek amacıyla, toplumda ve uluslar arası alanda yankı uyandıracak şekilde halkın en çok sevdiği ve gücüne güvendiği bir hedefi seçerek, silahlı propaganda ile onlara zarar vermek.

2-Mücadelesini Kürt milliyetçiliğine dayatarak, demokratik haklardan yoksun Kürtlerin bağımsızlığı ve kurtuluşu adına yaptığını ileri sürerek, uluslar arası kamuoyunun dikkatini çekip desteğini sağlamak.

3- Önce kırsal kesimde mücadele ederek oralarda mevzi başarılarla hükümet, anayasal kurumlar, güvenlik güçleri, ve vatandaşlarda moral bozukluğuna ve ümitsizliğe neden olmak

4-Ülkedeki demokratik ortamdan ve haklardan istifade ederek kendisine bağlı siyasi bir uydu parti oluşturmak, bu parti vasıtasıyla da kamuoyunda masum görünecek istek ve taleplerini iletmek.

5-Hükümeti, Kürtlerin bazı demokratik haklardan yoksun etnik bir kitle olduğunu kabule zorlayarak, ilk aşamada bu kitleye bazı haklar vermeye mecbur kılmak.

6-Sınırları belirlenmiş hedef topraklarda şiddet ve zor yoluyla etnik temizlik yapmak, yani Kürtler dışındaki diğer etnik kökenli nüfus ile Kürt kökenli olsa da kendi otoritesini kabul etmemiş nüfusu bölgeden göçe mecbur etmek.

7-Türk Milleti içinde etnik ayırımcılığı teşvik etmek ve böylelikle Türk- Kürt düşmanlığının tohumlarını atmak.

8-Meydana gelecek kargaşa ortamında şiddet faaliyetlerini daha da artırmak, terör örgütünü destekleyici izinsiz gösteri ve mitinglerde kadınları ve çocukları öne sürüp onların zarar görmesini temin ederek iç ve dış medyada bu konuları propaganda malzemesi olarak kullanmak. Bölgede kepenk kapatmalarını, ayaklanmaları teşvik edip gerektiğinde korku yoluyla halkı buna zorlamak. güvenlik güçleriyle bölge halkını karşı karşıya getirmek ve güvenlik güçlerini çaresiz kılmak. Böylece hükümet ile kurduğu uydu partinin masaya oturmasını temin ederek bazı isteklerini kabul ettirmek.

Terör örgütü uyguladığı bu stratejilerle çalışmalarını çeşitli safhalardan geçirerek bir sonuca ulaşacaktır. Yazara göre bu sonuç örgütün son safhaya gelmiş olduğudur. İşin bu safhasında terör örgütüne karşı yer verilen öneriler doğrultusunda tüm tedbirlerin ivedilikle alınması ve etkin bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Aksi halde ilerisini hiçbir vatansever aklına bile getirmemelidir. 27 Nisan 2010

Kitap daha konuyla ilgili çok çeşitli ve zengin bilgilerle doludur. Okuyucularıma hele de konuya ilgi duyanlara hararetle tavsiye ederim. Böyle bir eseri kazandırdığı için de Sayın Osman Akagündüz'ü tebrik ederim.

(1)Bu kitap TALENT Binbirdirek, Klodfarer Cd. Nusret Bey Apt. no: 18 D: 7, Sultanahmet /İST adresinden temin edebilirler. Tlf. (212) 458 50 24- 2 26

27.04.2010


Bu yazı toplam 1216 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim