• BIST 115.748
  • Altın 391,772
  • Dolar 6,8651
  • Euro 7,7192
  • Bolu 25 °C
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 29 °C

Teşekkürler Mustafa Y.Güneş Bey

Yüksel Gültekin

Çok önce yazmayı tasarlamıştım bu yazıyı. Fakat, araya başka konular girdi, unutuldu. İlimizin tarihi köklerini bütün çıplaklığıyla ve ayrıntısıyla ortaya koyan bir eser, maalesef yok. Bir yerleşim yeri, bir toplanma merkezi olarak, ilimizin tarihinin kesin olarak nerede uzandığıyla ilgili kesin bir bilgiye sahip değiliz. Fakat, Belediye dükkanlarının yıkımından sonra, Hisar Tepesi eteklerinde meydana çıkan hipodrom, bize üzerinde yaşadığımız şehrin tarihinin çok eskilere gittiğini gösterir.

İlimizde yeni bir bina yapmak için açılan her temelde, nerede ise bir tarih fışkırıyor. Bundan önce yapılan kazılarda da, tarihe ait ciddi kalıntılar ve eserler bulundu. Fakat, son kazı ile ortaya çıkartılan hipodrom kalıntısı, ilimizde şimdiye kadar ortaya çıkartılan en çaplı tarihi eser. Nitekim Bolu Müzesi 2009 yılında Kültür Bakanlığı tarafından en iyi iki müzeden biri seçilerek, ödüle layık görüldü.

Tarihimizin korunması, tarihi eserlerimizin gün yüzüne çıkarılması adına yapılan tüm çalışmaları kutluyor ve destekliyoruz. İlimizde özellikle bu çabalara öncülük eden Müze Müdürü Mustafa Y. Güneş Beye, yaptığı çalışmalar için teşekkür ediyor ve daha nice tarihi eserin Bolumuz'a kazandırmasını diliyoruz.

Tabii tarihi eserleri gün yüzüne çıkarmak yetmiyor. Onların bir kültür mirası olarak ziyaretçilerin sunumuna açılması da, önemli bir konu. Bu nedenle, gerek kazılar neticesi ortaya çıkarılan tarihi eserlerin, gerekse taşınma kabiliyeti olmayan, bulundukları yerde kullanıma sunulması gereken tarihi eserlerin restorasyonu ve sunumu çok önemli. Tarihi eseri buldum etrafını çevirdim demekle mesele hallolmuyor.

Maalesef Bolu'daki tarihi eserlere yeterince sahip çıkıldığını, bunların gerektiği şekilde ziyaretçilerin ziyaretine sunulduğunu söylemek pek mümkün değil. Maalesef geçmiş dönemde şehri idare eden özellikle yerel yöneticiler, bu konuda adeta tarihi yağmalamışlar. Kesinlikle imara açılmaması gereken sit alanlarını imara açmak, bu şehrin tarihi dokusuna vurulan en ağır darbe olmuş.

Hipodromun kalıntısını ortaya çıkardınız, bir bütün olarak bu eseri ortaya çıkaramadıktan sonra, bu eserin bir tarih eseri olarak ziyaretçilerin sunumuna sunulması, elbette mümkün olmayacak. Fakat ne acı ki hipodrom olarak bulunan kalıntının, devamının muhtemel olduğu yerler, tamamen yerleşim yeri ile dolu. Ne yapacaksınız? Yerleşim yerlerini boşaltıp bu emsalsiz tarihi eserinin tüm çıplaklığıyla gün yüzüne çıkmasını sağlayabilecek misiniz?

Şehirdeki vakıf eserlerinin durumu içler acısı. Büyük Camii çevresindeki tarihi doku ve miras, mutlaka ortaya çıkarılmalı ve halkın ziyaretine sunulmalı.

Tabii tüm bunların yapılabilmesi için, merkezi yönetimi, yerel idaresi, oda ve birliklerin temsilcileri, yerel basın kısaca şehrin tamamını bir bütün olarak ortaya bir irade koyması gerekiyor. Bu karmaşık hukuki yapıda şehrin tarihi mirasının ortaya çıkarılması ve korunması maalesef bir kurumun yapacağı iş değil. Gerçek tarihi mirasımızın bizden sonraki nesillere aktarılmasını arzu ediyorsak, mutlaka el birliği yaparak elimizde kalan tarihi dokuya sahip çıkmalıyız.

Gülezler Konağı gibi Kurtuluş Savaşı'yla özdeşleşmiş bir emsali daha olmayan bir tarihi yapının Belediye tarafından onarılıp halka kazandırılması yerine, Üniversiteye devredilmesini bir Bolulu olarak doğrusu kabullenemiyorum. Şüphesiz Üniversite de bizim, fakat göreceksiniz ki bu yapı, üniversite tarafından yapıldıktan sonra, halkın kullanımına sunulmayacaktır. Bir grup elit tabaka buradan istifade edecektir. Halbuki bu yapının mutlaka müze vasfıyla değerlendirilmesi gerekir. Çünkü bu yapı, tüm Bolulular'ın ortak tarihi mirasıdır.

Ayrıca Bolu'daki çok kıymetli tarihi eserlerin, planlı bir kazı çalışması sonucunda değil, rastgele yapılan inşaat çalışmaları sırasında ortaya çıktığı bir gerçektir. Bu nedenle mutlaka ciddi bir çalışma yapılarak şehrin tarihi dokusu ortaya çıkarılmalı, bununla ilgili de bilimsel bir faaliyetin sonucu olarak kazı çalışmaları yapılmalıdır. Bu yapıldığında, Bolumuz'da daha gün yüzüne çıkmamış birçok medeniyetin ürünü tarihi eser ortaya çıkacaktır. Önemli olan, ciddi bir kazı çalışması ile bu faaliyetlerin sürmesidir.

Sözlerime son verirken, İl Müze Müdürü Mustafa Y. Güneş Beyi ve arkadaşlarını bir kez daha yürekten kutluyor, yaptıkları ve yapacakları tüm çalışmalarda başarılar diliyor,bir Bolulu olarak kendilerine sonsuz teşekkür ediyorum.
Saygılarımla.

15.06.2009

Bu yazı toplam 892 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim