• BIST 1.402
  • Altın 494,199
  • Dolar 8,6476
  • Euro 10,3315
  • Bolu 16 °C
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 20 °C

Teşvik etmek

Mustafa Namdar

İnsanları isteklendirme, özendirme eylemine teşvik diyoruz. Toplum içinde iyi ve kötü davranışlara özendirme her zaman olmuş, bundan sonra da olacaktır. Önemli olan toplumlara örnek olanların, model olarak gösterilenlerin davranışlarıdır. İster ekonomik yardımlarda, isterse hukuk dışı şer olaylarda güçlü olan insanların özendirmeleri günümüzde biraz daha kolaylaştı gibi. Güçlü olmak özendirmede altın anahtar gibi...

Dünyadaki tüm dinlerin görevi, insan düşüncesiyle yazılıp uygulanan kanunların, kuralların görevi ortak yaşamda uyulması gerek usulleri koyup mutlu, huzurlu, birbiriyle barışık olarak bir arada yaşamayı sağlamaktır. Bu durum bireyin yaşam için yol haritasıdır. Onun için “Bir elin nesi var". İki elin sesi var. Komşu açken tok olmanın iyi bir davranış olmadığı söylenmiştir.

İnsanlar dünyaya gözlerini açtığında saflıkla, ruh temizliğinde, günahsız olmada eşit durumda. Ne var ki kimileri toprak üstünde, kimileri sırma kundaklara sarılarak kucağa alınarak geleceğe hazırlanmakta. Ekonomik durumu iyi olanların şansları, gönlü zengin sofrası fakir olanlara göre biraz daha iyidir. Zaman içinde aradaki bozuk denge ya inançlar doğrultusunda komşular arasında, ya da devletin vatandaşı için oluşturduğu sosyal birimler kanalıyla düzeltilmekte. Güçlü devlet olmanın olmazsa olmaz koşullarından birisidir bu sosyal dengeyi kurmak. Aksi durumlarda boşluğu dolduran izanları özendirmede etkin olan şer güçler yerini alacaktır.

Ekonomisi güçlü olan devletler, eşitliği sağlama hizmet üretme olanağı vardır. Güçlü devlet olma, vatandaşından alacağı vergilerle mümkündür. Vergi verebilmek için vatandaşın üretmesi, ürettiğini iç ve dış pazarlarda satarak değerlendirmesine bağlıdır.

İşte böyle durumlarda ister sanayi, ister tarım, isterse turizm alanlarında kimilerini tesis kurmada, kimilerini kurulan tesislerde çalışarak işsizliği azaltmada çeşitli adlar altında kredi ve yardımlarla devlet vatandaşını teşvik eder yatırıma özendirir. Son dönemlerde bu özendirme kalkınmada geri kalmış iller, bölgeler arasında uygulanmaya başlandı. Yurtiçi gayri safi milli hasılaya göre, fert başına gelir hesabı yapılarak, (Nasıl hesap edildiğinde kavgası hala devam ediyor.) İller arasında teşvik primleri uygulanmaya başladı. Bu teşvikler; bazı vergi dilimlerinden, elektrikten, yer temininden vb.birçok kolaylıklar sağlanarak teşvikler uygulanmaya başlandı. Amaç, iller arası ekonomik dengeyi sağlamak, bireyler arası yaşam standardını olması gereken seviyeye getirip eşitlik yaratmak.

Peki kendi ayakları arasında durma gücü olmayan insanların, yatırımcıların elinden tutarak ayağa kaldıran bu yardım eli nereye kadar devam edecek? Yapılan bu teşvikler karşılıksız burslar gibi devam mı edecek? Yoksa ey vatandaş yaşam için gerekli olan kanı verdim. Hücrelerin yenilendi. Şu ölçümlerden sonra ya da şu kadar süreden sonra sen de devletine olan görevleri yerine getirmek zorundasın mı denecek?

Teşvikten yararlanmayan yatırımcılarla aradaki fark ne zaman kapanacak? Bu makası elinde tutanlar, makası ne zaman kapatacaklar? Yoksa bu teşvikler sonsuza kadar devam ederken, ikinci sıraya düşen gelişmiş illere de bir zaman sonra yeni özendirmeler mi uygulanacak? Bu döngü ne zamana kadar devam edecek? Yarışta geri kalanlara kulvardaki doping takviyelerinin süresi hakkında bir bilen varsa bu toplumu bilgilendirse iyi olacak.

Bu yazı toplam 880 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim