• BIST 101.742
  • Altın 227,987
  • Dolar 5,2959
  • Euro 5,9997
  • Bolu 2 °C
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 0 °C

TEŞVİK Mİ? İŞTE MARKA!

Mustafa Namdar

 

Çalışma hayatındaki başlangıçta tüm cesaret ekonomik güç ile beceriye bağlı. Beceriniz vardır paranız yoksa ya şirket ya kooperatiflerde yerinizi alabilir; ya da devletin verdiği kredilerden, teşviklerden yararlanabilirsiniz. Eskiden ya siyasi güç ya da bölge imkanları dikkate alınır kalkınmada öncelik düşüncesine göre değerlendirilir, teşvikler verilirdi. Alan memnun alamayan iller küskün…

 Günümüzde iller veya birkaç ilden oluşan ajanslar kurulmuş. Bolu Doğu Kalkınma Ajansı adıyla Kocaeli, Sakarya, Düzce ve Yalova illeri arasında yerini almıştır. MARKA adıyla anılan bu ajans bölgede kar amacı gütsün gütmesin düşünülmeden bölgesel gelişmeyi sağlayan projelere destek vermektedir. 2016 yılı için toplamda bu destek on milyon beşyüz bin tl’dir. Bu amaçla ilimizde yapılan bölge toplantısında Marka Genel Sekreteri Sn. Mustafa Ayhan ve Bölge Plancıları Sn. Hülya Yorulmaz ve Sn. Esra Aras MAKİNA İMALAT, ÜRETİM ALT YAPILARININ GELİŞTİRİLMESİ, KÜLTÜR VE TURİZM KONULU mali destek konularıyla bilgiler verdi.

Konuşmacılar derslerine çok iyi hazırlanmış. Öylesine hızlı bir tempoda anlattılar ki ses kayıt cihazıyla kelimelere yetişmekte zorlandık…

MAKİNA İMALAT

Amaç: Makina imalat sektörünün geliştirilmesi. İleri teknoloji ara mamullerinin üretilmesi. İthali önlemek. Bu konu ile desteklenecek projeler için ayrılan kaynak üç milyon beş yüz tl. Azami tutar 400 bin. Asgari tutar 30 bin tl. Bu projeye kobiler, kar amacı güden kooperatif ve birlikler.

ÜRETİM ALT YAPILARININ GELİŞTİRİLMESİ

Amaç: Bölgede rekabet gücünün artırılması. Fiziki alt yapının güçlendirilmesi. Hizmetlerde işbirliği, ihtisaslaşma. Projeler için tahsis edilen kaynak 3 milyon 500 bin tl. Desteklerin tutarı Asgari 75 bin. Azami tutar 700 bin tl. Bu projeye odalar, borsalar, organize sanayi bölgeleri, üniversiteler, kamuya ait araştırma merkezleri, enstitüler, teknoloji geliştirme bölgeleri, STK’lar ve kar amacı gütmeyen kooperatifler.

KÜLTÜR ve TURİZM: KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ALT YAPI MALİ DESTEK:

Programın önceliği: Tarihi,Doğal ve Kültürel mirasının desteklenmesi. Turizm çeşitliliğinin artırılması, alt yapının iyileştirilmesi. Yenilikçi yönetimin oluşturulması. Tahsis edilen toplam kaynak 3 milyon 500 bin tl. Asgari tutar 75 bin. Azami tutar 700 bin tl. Bu projeden valilikler, kaymakamlıklar, il kültür ve turizm müdürlükleri, belediyeler, il özel idareleri, birlik ve odalar.

ÖNEMLİ

-Başvuru sahipleri ortaklardan valilik, kaymakamlık, il kültür turizm müdürlüğü, belediye, il özel idaresi, birlik ve odaların birini proje ortağı yapabilir.

-Kamu kurumları ve belediyeler tarafından işletilen misafirhane, sosyal tesis gibi işletmelere ait projeler desteklenmeyecektir.

-2015 yılı kültür ve turizm küçük ölçekli alt yapı mali destek programına başvurup destek alan kurum ya da kuruluşlar bu programa başvuramazlar.

-5449 sayılı kanun 19. mad. (d) ve (e) bendinde belirtilen hususları yerine getirmeyenler proje ve faaliyet desteği alamazlar.

Zarf üzerinde yapılacak işlemle, başvuruların alınması için belirlenen son tarih 08 Nisan 2016, dosyaların teslim edilmesi için 15 Nisan 2016 son tarihlerdir. Bu konuda daha detaylı bilgiler malidestek@marka.org.tr e-posta adresinden ya da BOLU YATIRIM DESTEK OFİSİ koordinatöründen destek bilgi alınabilir(Bolu Ticaret ve Sanayi Odası)

Marka içinde yer alan illerden Bolu , sanayi gelişimi içinde diğer illerden geride olduğu gerçek. Doğal zenginlik nedeniyle turizmle yatıp turizmle kalkıyoruz. Turizm konusunda alınan destek çok küçük olduğu görülmekte. Bu bağlamda Bolu proje yazılımı konusunda bilgilendirilmesi gerek. Bu programlarda ağırlık sanayi, kültür ve turizm adına coğrafi konum dikkate alınarak proje hazırlama konusunda bilgilendirmenin önemine inanıyorum. Bu da genel anlamdaki bilgi çok hızlı anlatımla olmuyor

Bu yazı toplam 1171 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim