• BIST 1.413,800
 • Altın 494,32
 • Dolar 8,4450
 • Euro 9,9950
 • Bolu 20 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 21 °C

TMMOB Bolu’dan Yılmaz’a sert eleştiri

TMMOB Bolu’dan Yılmaz’a sert eleştiri
Türkiye Makine Mühendisleri Odası(TMMOB) Bolu İl Temsilciliği, Bolu eski Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın görev süresinde yaptığı çalışmalarla ilgi yazılı bir basın açıklaması yaparak eleştirdi.

 

Türkiye Makine Mühendisleri Odası(TMMOB) Bolu İl Temsilciliği, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’dan önce 3 dönem Belediye Başkanlığı yapan Alaaddin Yılmaz ile alakalı yazılı bir basın açıklaması yaptı.  TMMOB Bolu İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Murat Ataman tarafından yapılan açıklamada eski başkan Yılmaz’ın döneminde yapılan icraatlar ile ilgili sert eleştiriler yer aldı. Ataman açıklamada şu ifadelere yer verdi: Kapanan 15 yıllık bir yerel yönetim döneminin ardından, her geçen gün söz konusu döneme ait, belediye kaynaklarının israfına yönelik yeni bir iddia maalesef karşımıza çıkmaktadır. Bugün Belediyemizin en borçlu belediyeler listesinde en yukarılarda yer almasının temel gerekçesi, bilime ve tekniğe aykırı projelerin bütçede yarattığı tahribattır. Alaaddin Yılmaz’ı kentimize verdiği tahribatların yanı sıra kendine has üslubu ile insanları dinlemeyen hakarete ve aşağılamaya varan davranışları ile de hatırlayacağız. Akıl dışı projeleri ve yapboz icraatları ile halkın cebinden çıkan belediye kaynaklarını pervasızca harcayan belediye başkanını ve bu plansızlıklara sessice onay verenleri unutmayacağız.”

“ŞİMDİ SADECE FOTOĞRAFLARDA GÖREBİLİYORUZ”

Kent kimliğinin bir kentin özgünlüğünü oluşturduğunu belirten Ataman açıklamada ayrıca, “Yaşadığımız coğrafya, doğal ve tarihi doku, mimari yapı, yaşayış biçimi, kültür, gelenekler ve yapıların fiziksel özelliği kimliğin bir parçasıdır. Kimlik değeri taşıyan bina ve mekânların yıkılması kentsel tarihin yok edilmesidir. Geçmişe ait ortak paylaşım öğeleri rantsal kaynak oluşturmak için yok edilmiş geçmiş ile ilişkilerimiz koparılmıştır. Bolu kimliğini yansıtacak bir cadde, sokak, bina bırakılmamıştır. Fırka tepesini şimdi sadece fotoğraflarda görebiliyoruz. Dava süreci devam ederken kentimizin 19.yy tarihi mimari özelliğini yansıtan arasta dükkânları belediye tarafından yıkılmıştır. Yeni yapılan Belediye binasının kentin tarihsel dokusunu yansıtan Taşhan ve çevresini nasıl baskıladığı kent kimliğine vurulan son darbelerden birisi olarak maalesef karşımızdadır. Kentin geçmişini yok etmek için meydanlarda ve kaldırımlardaki mevcut ağaçlar, çiçekler dahi sökülerek gereksiz harcamalar yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

Murat Ataman açıklamasının devamında, “Çok hızlı olarak karar verilerek, kent paydaşları ve ilgili meslek kuruluşları ile projesi tartışılmadan, paylaşılmadan yapılan işlerin sonucunu hep birlikte üzülerek izlemekteyiz. Bozulup yapılan veya önce yapılıp sonra yıkılan bazı projelerin maliyetlerinin halkımızın cebinden çıkan vergiler ile yapıldığını açıklamaya gerek yoktur. Bizler bu kentin, mimarları, mühendisleri ve şehir plancıları olarak sürecin takipçisi olmaya, bugün yerel yönetim idaresinde kimler olursa olsun, bilim ve tekniğe aykırı olan, kamuoyunun onayını almayan, kentimize zarar verecek projelere gerekçeleri ve önerlerimizi sunarak karşısında olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Ataman açıklamasının sonunda ise Alaaddin Yılmaz’ın projelerini tek tek sıralayarak yapılan yanlışlarını anlattı. Ataman konuyla ilgili olarak şunları belirtti: “15 yıllık yönetim boyunca hatırladığımız hesabını vermesini beklediğimiz, kamu kaynaklarının gereksiz harcandığı projelerden bazıları:

-KATLI OTOPARK: Belediye meydanı ile Pazar yerini birleştiren tünel  yapılması doğru bir projedir. Yalnız tünel   reklamı  altında   büyük  paralar  harcanarak  fırka tepesinin  komple kazılarak bu yere otopark  yapıldı.Toplam maliyetin yarısından fazlası hafriyat ve forekazık için harcandı.Üstelik otopark yapılan yer kent kimliğinde önemli yeri olan fırka tepesiydi.(450 adet 20 mt derinlikte fore  kazık,200.000 m3 geçen hafriyat, hiçbir yerde otopark inşaatına başlamak için düz alanlar varken  bir dağı yok etmek için bu kadar harcama yapılmamıştır)

-GÖLKÖY SU HATTI: Gölköy’den Bolu’ya su temini için kullanılan boru hattı için fuzuli ve yüksek bedeller ödenmiştir. 9 km’lik bir mesafeye düzgün bir boru hattı çekilememiş,aynı yere büyük maliyetler ile 2. Boru hattı yapılmıştır.(ilk hattın ise, teknik bir karşılığı olmaksızın yedek olacağı belirtilmiştir.)

-İZZET BAYSAL CADDESİ(2013 yılında İzzet Baysal caddesi yayalaştırılması için yapılan harcamalar): Alt yapı için hiçbir çalışma olmaksızın mevcut yola 20 cm kalınlığında demirli beton atılıp üzeri kaplama yapılmış, ilk kış kar ve don yolu aşındırmış, su göletleri olmuş yol yürünemez hale gelmiştir.1 yıl sonra yürünmez hale gelen güzergah komple sökülüp yine hiçbir altyapı çalışması yapılmadan asfalt kaplanmıştır. Yayalaştırılmış yol üzerinde bulunan 2 adet süs havuzu büyük maliyetler ile yapılmış 2 yıl çalıştırılmamış, sonra üzerine asfalt dökülmüştür. Belediye önü ise gelecek yönetimlerin ders alması için ilk durumdaki perişanlığını koruyor. 21.yüzyılda maalesef deneme yanılma ile iş yapılmıştır. Alaaddin Yılmaz yönetiminin  2008-2010 yılında hazırlattığı kent ulaşım planında önerilerin hiçbirisi uygulanmamıştır.(izzet baysal caddesi tek yön çalıştırılacak, stadyum tarafına katlı otopark yapılacak. )

-ESKİ NİKAH SALONU: Belediyemiz 2013 yılında eski nikah salonunu, çevresindeki dükkanları komple yenilemiştir. İsmini değiştirmiş basına duyuru yaparak açılış yapmıştır. Yaklaşık 4 milyon lira harcanan bu yatırım 1 yıl sonra yeni belediye binası yapı alanı içinde kaldığı için yıkılmıştır.

-ÇÖP TOPLAMA: Çöp toplama sisteminde de yapboz anlayışı işletilmiştir. Şu anda 3 tip çöp biriktirme sistemi vardır. Yer altına konulan çöp kovalarının sızdırmazlık özelliği olmadığında  bu kovaların tabanı çöp suları ile dolmakta koku ve sinek yapmaktadır.

-KALDIRIMLAR: Planlı bir çalışma olmadığından tadilat ya da değişim gerekmeyen yerlerde kaldırımlar değiştirilerek gereksiz harcamalar yapılmıştır.(Örneğin geçen yıl kalıcı konutlar bölgesinde kaldırımlar hiç gerek yok iken yenilenmiştir.)

-GÖLCÜK: Önceki dönemin sayın belediye başkanı kent kimliğini yok etmekle kalmamış, ülkemizde herkesin bildiği Gölcük’ ü de yapılaşmaya açmaya kalkmıştır. Konu yargıda olmasına rağmen yargı kararını beklemeden, yargıyı ve Bolu kamuoyunu yok sayarak 25 adet kır evini yine yandaş bir şirkete ihale etmiştir. Yargı binaların yapılmaması kararı vermesine rağmen 7 milyon TL harcanarak maalesef Gölcük’e yapılmıştır.

-AHŞAP ÜRÜNLERİ ATÖLYESİ: Belediye, Nova Orman ürünleri firmasından 150 000 euro ya kullanılmış ahşap kurutma fırını almış, çalıştıramamış işletmesini Nova firması ile ortak yapmaya karar vermiştir. (11.01.2019 tarihli Bolu Gündem haberi)Her şeyi dışarıdan almayı düşünen belediyenin, işletme yeterliliği olmamasına rağmen ahşap işleme merkezi kurup bunu başka firmaya işlettirmesinin nedeni anlaşılamamıştır.

-ÇEVRE YOLU: Mevcut D-100 yolu işlevini sürdürürken, ihtiyacı karşılama ile ilgili hiçbir problem yokken, şehre girmek istemeyen araçlar için mevcut otoban kullanılırken, yeni bir çevre yolu yapılmak istenmesi sadece yeni bir rant alanı oluşturmak için yapılan gereksiz bir yatırımdır.

-OTOPARK ÜCRETİ: Otoparkı olmayan yeni binalardan alınan otopark ücreti katılım payı olarak alınan paraların, bina sahiplerine otopark yeri gösterilmesi karşılığı olması yönetmelikte yer almasına rağmen belediye sadece paraları tahsil etmiş, bina sahiplerine otopark yeri göstermemiştir.

-BÜYÜKSU PROJESİ: Büyük görsellerle halka sunulan Büyüksu park projesinin 5 yıldır durumunu hepimiz üzülerek izlemekteyiz. Sadece para yutan bir ölü proje haline gelmiştir.

En bilinen ve çok para harcanan bu projeler eğer tartışılıp, ortak bir karar ile devreye alınsaydı, yapılan yenileme ve tamirat masrafları belediye bünyesinde kalarak tasarruf edilebilecekti. Bolu Belediyesinin bu tasarrufları ile Bolu halkının ödeyeceği su parasına yüksek zam yapılmaz veya kanalizasyon alt yapı katkı payı alınmazdı.

Yandaşlara iş alanı yaratmak için yapılan akıldışı projeler ile bilim ve tekniğe uygun olmadan yapılan yapboz işler oldukça fazladır. Yukarıda sıraladığımız bütçelerini bilemediğimiz yapbozlar ile maliyetlerinin ikiye üçe katlandığı bu projelerin hesabının yeni yönetimlerce sorulmasını bekliyoruz.”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
 • Bolu ve Düzce üçüncü sırada04 Ağustos 2021 Çarşamba 16:00
 • Muhsin Yıldırım Çorum FK ile anlaştı04 Ağustos 2021 Çarşamba 12:26
 • TFF dil eğitimi protokolü imzaladı04 Ağustos 2021 Çarşamba 12:13
 • Bakan Kasapoğlu'ndan Ferhat Arıcan'a tebrik04 Ağustos 2021 Çarşamba 12:07
 • Vatandaşlara duyarlılık çağrısında bulundu04 Ağustos 2021 Çarşamba 11:57
 • YKS 2021 tercih tarihleri uzatıldı04 Ağustos 2021 Çarşamba 11:33
 • “Şiddetle kınıyoruz”04 Ağustos 2021 Çarşamba 11:26
 • Haşere ve sineklerle mücadele ediliyor04 Ağustos 2021 Çarşamba 11:07
 • Bolu İtfaiyesi canla başla çalışıyor04 Ağustos 2021 Çarşamba 10:31
 • Türkiye Mehmet şefi konuşuyor04 Ağustos 2021 Çarşamba 10:01
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim