• BIST 1.461
  • Altın 506,251
  • Dolar 8,3655
  • Euro 10,1213
  • Bolu 16 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 16 °C

TOKİ ev hayalinizi gerçekleştirebiliyor mu?

Mustafa Öz

Ülkemin insanının en büyük hayali, sağlıklı yaşam alanları olan bir ev sahibi olabilmektedir. Piyasa koşullarında bu hayalin gerçekleşmesi mümkün görülmemektedir. Ülkemizde arsa fiyatları çok pahalıdır. İnşaat metre kare fiyatları enflasyonun üzerinde gerçekleşmektedir.

Açlık sınırı 865 YTL olan ülkemizde: Çalışanların %80 açlık sınırında veya asgari ücret düzeyinden maaş almaktadır. İşsiz insanımızın sayısı azalmak bir yana her yıl artmaktadır.

Gerçek işsiz sayımız 5 milyonu aşmıştır. İnşaat sektörü kullandığı vasıfsız işçi sayısı ile hem işsizliğe çözüm olmakta hem de 1500’ü aşan malzeme kullanımı ile ekonomiye canlılık getirmektedir.

Şehirlerimizde her yıl artan göçe cevap verebilecek mesken yapamadığımız için hem kiralar astronomik miktarda artmış, hem de gecekondulaşma ile çarpık yerleşme meydana gelmiştir. Bu haliyle şehirlerimiz kocaman bir köy görünümüne bürünmüştür. Sokaklarında yürünemez, alt yapısı olmayan çok çirkin ve sağlıksız bir yapılaşma meydana gelmiştir.

Toplumun sağlıklı olması için: sağlıklı ortamlarda yetişmiş insanlardan meydana gelmesi lazımdır. Bataklıkta gül yetiştirmek mümkün değildir. Şehirlerimizin yaşanabilirliğini artırmak ve insanlarımızın ev özlemini gidermek için: devlet eliyle ucuz, kaliteli konut yapımını gerçekleştirmek üzere TOKİ (TOPLU KONUT İDARESİ) kurulmuştur.

TOKİ son döneme kadar daha ziyade konut yapmak yerine; kooperatiflere ve belediyelere konut yapımı için kredi kullandırma yolunu tercih etmiştir. Kendisi anlamlı projeler ortaya koyamamıştır.

1999 MARMARA depreminde yapılan kalıcı konut projeleri TOKİ'nin yıldızını parlatmıştır. Yeşil alanları bol depreme dayanıklı ve ucuz ev baskısı siyaseti etkilemiştir. Siyasiler de toplu konut yapımını teşvik ederek; TOKİ’NİN İMKANLARINI da kullanarak hem kendileri için,hem de TOKİ ile çalışan müteahhitler rant elde etmiştir.

TOKİ EVLERİ UCUZ MU?

TOKİ elindeki rantı yüksek arazilerine uyguladığı projeler de kat karşılığı daire üretimi yapmış, buradan elde ettiği gelirle de dar gelir grubu için konut projelerini hayata geçirme fırsatı elde etmiştir.

Dar gelirlilere yapılan 2+1 net 65 metre kare daireler için: “KİRA ÖDER GİBİ EV SAHİBİ OLMAK” sloganını ortaya koydu. Ancak bu evlerin sayısının talebe göre az sayıda olması nedeniyle hayallerin gerçekleşmesi hep başka baharlara kalmıştır.

Orta gelir grubu adına yapılan 3+1 net 95 metre kare olan evler de ucuz ve ödeme kolaylığı beklentilere göre olmamıştır.

Bu evlerin ortalama maliyeti 94 bin YTL olarak açıklanmıştır.

Ancak sözleşmedeki ayrıntılardan vatandaş alımdan önce bilgilendirilmemiştir. Bu ayrıntılar incelediğinde sizi şok edecek sonuçlara ulaşılmaktadır.

Orta gelir grubunda asgari peşin ödeme %10’dur, aylık taksitler her yılın ocak ve temmuz ayında memur maaş artış oranında artmaktadır. Örneğin ilk başlangıç taksidiniz 850 YTL' dir. Ocak ayında %5 artış uygulandığında 892 YTL, temmuz ayında %5 artış uygulandığında ise 937 YTL olmaktadır. Bu durumu çoğu insanımız bilmemektedir.

İnşaat süresi iki yıl olarak belirtilmiştir.İki yıl içinde teslim edilemediği takdirde vatandaş lehine bir uygulama getirilmemiştir.

Şayet iki yıl içinde bitirilirse, evinizi teslim alırken o tarihteki maliyet değeri toplamı üzerinden:Örnek 105 bin YTL üzerinden %18 KDV tutarı olan:18.9 bin YTL peşin alınacaktır. Ayrıca her yıl ocak ve temmuz artış oranlarına göre maliyet farkının KDV’si yine peşin tahsil edilecektir.

Tapuya sıra geldiğinde, tapu masrafları ayrıca alınacaktır.

İnşaatların yapım kalitesi ile ilgili sorun çıkarsa ve evinizi teslim almışsanız şikayet hakkınız olmayacaktır.

ORTA GELİR GRUBU BİR AİLENİN 96 AY VADE İLE ALACAĞI DAİRESİ KAÇA MALOLUYOR?

Başlangıç rakamı 94 bin YTL tutarın %10’unu peşin ödediğinizde, (9.4 YTL) kalan 84.6 bin YTL borcunuzu da 96 ay vadede(8 yılda) ödeyeceksiniz. Borcunuz her yıl ortalama %6 oranında artmış olacaktır (enflasyon aynı kalırsa !). Bu durumda……84.6 bin YTL borcunuz 125.2 bin YTL’yi bulacaktır. BU MİKTARA %18 KDV, %10 ÖDENEN PEŞİNAT ve banka masrafı tutarı 2.5 bin YTL ilave edilecek.

-Peşin ödeme miktarı:9.4

-Banka masrafı :2.5

-Dairenin 96 ay sonraki tutarı:125.2+9.4+2.5=136.9 bin YTL

-Dairenin % 18 kdv si :24.642 bin YTL

-Dairenin toplam maliyeti :161.542 bin YTL olmaktadır.

Tapu masraflarını, elektrik, su abonman masrafları ile iskan masraflarını da alıcı karşılayacaktır.

Bu durumda orta gelir grubu denen kesimin aylık gelirinin ortalama 2 bin YTL olması halinde belki ilerleyen taksitleri ödeyebilecektir. Memurlar, öğretmenler; sizin ev hayaliniz

TOKİ’NİN BANKALARLA YAPTIĞI SÖZLEŞMENİN BU SATIR ARALIĞINDA GİZLEDİĞİ RAKAMLAR NEDENİYLE başka bahara kaldı.

Ancak hala reklama devam, TOKİ ev hayalinizi ucuza gerçekleştiriyor. Şayet dar gelirlilere verilen dairelerin maliyetinin bir kısmını rant paylaşım projelerinin gelirinden sübvanse etmese, onların daireleri de pahalıya malolacaktır.

TOKİ siyaset yapmaktan ve reklamdan vazgeçip maliyetleri aşağı çekerek, dar gelirliyi, orta gelirliyi gerçekten sevindirecek miktarda ve kalitede ev yapmalıdır.

Şehirlerimizin kurtuluşu, vatandaşın ev hayali buna bağlıdır.

Ekonominin canlanması, işsizin iş bulması da büyük ölçüde buna bağlıdır.

21.09.2007

Bu yazı toplam 975 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim