• BIST 84.596
  • Altın 251,726
  • Dolar 6,0970
  • Euro 6,8177
  • Bolu 14 °C
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 14 °C

TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ

Mustafa Namdar

Hayatın her alanında kullanıma hazır hale getirilen nitelikli, niteliksiz diye tanımladığımız ürünler vardır. Kaliteli üretimden taviz vermeyen işletmeler ürettikleri üzerindeki son kontrollerini, kurdukları kalite kontrol birimleriyle çeşitli testlerden geçirerek ayrıştırırlar. Pazarlamada değerlendirmede defolu defosuz olma özelliği üzerinden yapılır. İşletmelerde amaç, sıfıra yakın hata ile ürettiğini pazara sunabilmektir. Bunun için işçi eğitimlerine, iş disiplinine, ve beceriye önem verilir. Bunun için kalite yönetimleri, kalite kontrol birimleri kurulur. İşletmelerden çıkan niteliksiz ürünleri belli bir zararla defolu ürün olarak işporta tezgahlarında sepetlerde , alıcıya buluşturma şansınız olabilir…

Peki ya eğitim öğretimde kalite belgesi? Diplomayı cebine sokarak sokağa saldığımız yarı cahil gençlerimizi üretim pazarı içinde nerede nasıl değerlendireceğiz?

İşletmelerde nitelikli insan gücünün ürettiği, fabrika çıkışında kalite kontrol denetiminden geçirirken , eğitim öğretimde bu durum kalite kontrol yöntemleriyle başlangıçta planlamak durumunda olmalı. Hizmetlisinden memuruna , öğretmeninden yönetimine belli kurallar özümsetilerek teslim aldıkları öğrencileri bir üst basamaklara yada hayata almaları gereken bilgi ve becerilerle uğurlamak olacaktır. Bunun için bireylerin birbirine güveni önemlidir. Dayanışma ve paylaşım içinde olmaları önemlidir. Kendileri ile barışık olmaları önemlidir. Yenilikten ve değişimden yana olmaları önemlidir. Ben yerine biz denilmesi önemlidir. Kısacası toplam kalite yönetimi , başarı için ortak aklın buluştuğu yerdir…

Eğitim toplumların öncelikli işi olmuştur. Bunun için takım çalışmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu bağlamda yapılan her çalışmada üst yönetimler toplam kaliteye öncelik vermişlerdir.

Toplam kaliteden amaç; iş ahlakına sahip iyi insan , mesleğine saygı ve güven duyulan iyi sanatkar yetiştirmektir. Bunun için insanların bilerek yanlış yapmaları cezayı gerektiriyorsa görevini başarı ile yapanların da ödüllendirilmesi gerekiyor. Disiplin yönetmeliğinin içeriğinde ceza ve ödül varsa bunu tek yanlı yalnızca ceza bölümünü dikkate alamazsınız. İşte tam burada Sn.

Valimiz bu konudaki rahatsızlığını belirtiyor.
- Ödüllendirmelerde korkunç dedikodular üretiliyor. Eğitimde toplam kalitenin yakalanabilmesi için öğrenci ve öğretmenlerin ödüllendirilmesi gerekiyor. Bunun için görevli olarak bulunduğum her yerde eğitim öğretimde daha iyi olabilmek için başarıyı tetikleme amaçlı ödüllendirmelerde bulundum. Ne var ki bunları yaparken korkunç bir dedikodu furyası ile karşılaştım. Bu durumdan rahatsızım ve de şikayetçiyim.

Şu durum çok net olarak bilinmeli ki bu iyi niyet davranışımız eğitim- öğretimde çıtayı yükseltme çabasıdır. Öğrenciler için ÖSS sınavlarında ilk yüze girenlere 5 cumhuriyet altını, ilk bine girenlere 1 Cumhuriyet altını vereceğiz. Bunu öğretmenlerimize de düşünüyoruz. Ne var ki nasıl yaparsak yapalım dedikodu olacaktır. Ben daha çok çalıştım diyenler çıkacak. Hatalar olabilir. O durumlar bizim hatamız olabilir. İnşallah sizler daha iyi valiler yetiştirirseniz de onlar daha iyisini yaparlar… diyordu.
Ödülde, cezada adalet kılıcının şekillendirdiği değerlendirmeler sonucunda gerçek sahiplerini buluyor. Çalışanı çalışmayandan ayıran kriterler var. Burada ölçü senden benden , sağcı , solcu, cemaatçi tarikatçı kalıpları içine sokulmadan yapılırsa ortaya çıkan eserin seyredebilirliği olacağına inanıyorum. Bu konuda adaletin kılıcı yönetici ve denetçilerin elinde. Gerçek adaleti sağlayacak onlar. Onların ortaya koyacakları eserin güzelliği dedim ki, dediydileri ortadan kaldıracaktır. Böylesi değerlendirmelerde velilerimizin de mutlaka katkıları olmalıdır.

Sayın valimizin gündeme getirdiği kaygılar böylece giderilir. Öyle veya böyle işine sahip çıkmanın en güzel yöntemlerinden biri olan ödüllendirmenin başlatılması güzel bir uygulama olur. Programın sonunda yılın başarılı okul ve öğrencileri ödüllendirildi.

Yılın Kaliteli Okulu Ödülü Mevlana ilköğretim Okulu

Yılın Kaliteli Ekibi dalında ( Argon kaynakçılık projesi ile ) Gerede Mesleki Eğitim Merkezi birincilik ödülü.

Yılın Kaliteli Ekibi dalında Okul Yenileme Projesi ile Yeniçağa Sair Dertli İ.Ö.O ikincilik ödülü.

Yılın Kaliteli Ekibi dalında Ulubey Torunları - Evren Bizi Bekliyor dalında Mudurnu Yatılı Bölge İ.Ö.O üçüncülük ödülü aldılar.

Ayrıca 2009- 2010 Eğitim- Öğretim yılı SBS sınavlarında yüksek puan lalan Batuhan Mert Varilci- Ayça Yıldırım- İsmail Oğuzhan- Özdemir Burak Akçam-Halit Güner Orhan- Hüseyin Eren Çamlıbel- Selçuk Başdemir- Cihat Çalışcı- Enes Duran ve Kemal Fatih Günder’e de birer altın verildi. Başarılarının devamı en büyük dileğimiz olacaktır.
 


Bu yazı toplam 1341 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim