• BIST 102.715
 • Altın 223,931
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • Bolu 3 °C
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 6 °C

TOPLUMSAL ONARIM VE HUZURLU GELECEK

Hasan Dinç

 

Yukarıdaki dört kelimelik slogan MHP’nin 2015 genel seçim beyannamesinin özeti mahiyetindeki bir cümleden ibarettir. Kısa olmasına rağmen açıklandığında çok şeyler ifade edecek mahiyettedir. Bilhassa onarım ve huzur kelimeleri insanımıza çok şeyler vaat etmekte ve ülkemizin en büyük ihtiyacına işaret etmektedir. Onarım bozulmuşluğa, huzur da topluma rahatsızlık veren her türlü girişime işaret etmektedir. Daha genişçe ifade ile bozulmuş, eskimiş olan bir şeyi düzeltip işler veya kullanılır duruma sokmak, işe yarar duruma getirmek ve tamir etmek anlamına gelen onarım kelimesi ile toplumun uzun zamandır gerek maddi imkânsızlıktan, gerekse toplumsal karışıklıktan kaynaklanan rahatsızlığı öne çıkararak onarım ve huzur vaadi toplumumuzda önemli karşılığı bulunan; çağrışımı güçlü iki önemli mesajdır.

Bilindiği gibi ülke on üç yıldır AKP tarafından yönetilmektedir. Bu süre içinde iyi işler yapıldığı gibi bilhassa son dönemde toplumun memnuniyetsizliğini artıran bozulmalar ve rahatsızlıklar kendini göstermeye başladı. Toplum bu tür gelişmelerden duyduğu rahatsızlığı belli şekillerde ifade etmeye ve göstermeye çalıştı. Ancak iktidar bu tür ifade ve gösterilerden sonuç çıkarmaktan ziyade duyduğu rahatsızlık nedeniyle toplumu susturmaya ve tepkisizliğe yöneltmek için polisiye tedbirlere yönelmeyi tercih etti. Devletin gülen ve topluma muhabbet sunan çehresi öfke ve hiddete döndü. Bu da halkımızda yeni arayışlar ve yönelmelere sebep oldu.

Siyasi partilerin hemen hepsi halkımızın bu yeni arayışlarına ve siyasi yönelmelerine cevap vermek ve 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak genel seçimlerde onların oylarını alabilmek için seçim beyannamelerini yaptıkları görkemli toplantılarla halkımıza duyurmaya çalıştılar. Başta iktidar partisi olmak üzere muhalefet partilerimizin tespit ve tekliflerini bu toplantılarla paylaştıkları seçim beyannamelerinden ve basında yapılan değerlendirmelerden öğrenmiş bulunuyoruz.

MHP seçim beyannamesini en son açıklayan parti oldu. Bazı çevreler bu gecikmeyi olumsuz yorumlarken parti sözcüleri bunun gecikme ile ilgisinin bulunmadığını, MHP için önemi büyük olan ve TÜRKÇÜLÜK BAYRAMI olarak da kutlanan 3 Mayıs gününe tesadüf ettirilmesinin önemli bulunduğunu anlatmaya çalıştılar. Ancak, MHP seçim beyannamesi şimdiye kadar hiç olmadığı anlamda ilgiyle karşılandı. Çünkü daha önce diğer partilerin seçmene vaatleri tartışılmış, bu konularda MHP’nin neler söyleyeceği merakla beklenmeye başlanmıştı. Bu merakın doruk noktasına ulaştığı 3 Mayıs Pazar günü bütün gözler Ankara Arena spor salonuna çevrildi.

MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli tarafından çok coşkulu ve kalabalık bir kitle önünde okunan seçim beyannamesi diğer partilerde olduğu gibi ekonomi ön plâna çıkarılmış ama hükümete ve onun uyguladığı çözüm politikalarıyla çözülme noktasına gelmiş ülkemizin genel durumu, vatan ve milletin bölünmez bütünlüğü, devletin üniter yapısına musallat olan her türlü zararlı görüş ve düşüncelere karşı partinin genel tavrı uzunca bir şekilde anlatılmıştır. Bilhassa insan hakları ve kültürel hakların kolektif isteklere dönüştürülmesine asla müsaade edilmeyeceği, Türkçeden başka ikinci bir dile devlet hayatında yer verilmeyeceği, yerel yönetimleri güçlendirme adı altında devlet bütünlüğünü bozacak şekilde özerk yönetimlere asla müsaade edilmeyeceği, terörle müzakere edilmeyeceği, müzakere eden ve çözüm politikalarında yer alanların adalete sevk edileceği kamuoyuna ilân edilmiştir.

MHP’nin ekonomik vaatleri ise çok tutarlı ve dengeli bulunmuş, ayakları yere basan ekonomik vaatler olarak bütün kamuoyunca hemen kabul görmüştür. Bu beyannamenin bilhassa ekonomi bölümünün uzman bir heyetin elinden çıktığı hemen hissedilmektedir. Partinin yeni ekonomi heyetinin başında olduğunu gördüğümüz eski Merkez Bankası Başkanı ve Uşak milletvekili adayı Sayın Durmuş Yılmaz, Samsun milletvekili adayı Sayın Erhan Usta, Adana milletvekili adayı Sayın Mevlüt Karakaya ve Antalya milletvekili Sayın Mehmet Ünal’ın ellerinden çıkan bu beyanname hem millete bir rahat nefes aldıracak hem de MHP’yi millet nezdinde muteber hale getirecektir. Seçime kadar uzunca bir müddet kamuoyunda tartışılacak ve MHP sözcüleri tarafından dikkatle dile getirilerek halka anlatılacak bu beyannamenin ilk ve ciddi vaatleri şunlar olarak görülmektedir. Çok dile getirildiği için ilk sıraya almakta bir sakınca görmediğim vaat emeklilere yıl içinde iki asgari ücret tutarında ikramiye verilecektir. 1400+1400= 2800 TL olan bu miktar emekliler arasında bir eşitlik de getirmektedir. Çünkü bilhassa CHP’nin iki aylık maaş teklifi az maaş alana az, çok maaş alana çok ikramiye anlamına gelmektedir. Bu da devletin emeklilere adil olmayan bir yaklaşım tarzını çağrıştırmaktadır. Ayrıca yine emeklilere maaş artırımı enflasyon endeksinden kurtarılarak yeni bir tüketim endeksiyle hesaplanacak ve maaş artırımı cihetine gidilecektir.

Asgari ücret 1400 TL olacak, şehirlerde yaşayan evsiz asgari ücretlilere 250 TL kira yardımı ve yine aylık 100TL ulaşım gideri yardımı yapılacaktır. Böylece bir asgari ücretlinin aylık gelir artışı 1750 TL olacaktır. Ayrıca kamuda çalışan bütün taşeron işçiler kadroya alınacak, devlet hayatında kölelik sistemine son verilecektir.

Öğrencilere mezun olduktan sonra dört yıl içinde geri ödenmek kaydıyla on bin lira öğrenim masrafı verilecek, evlenmek isteyen gençlere on bin lira geri ödenmek kaydıyla düğün yardımı yapılacaktır.

Köylüye mazotun litresi 175 kuruştan verilecek ayrıca gübre ve diğer girdilerde ucuzluk temin edilecektir. Ayda 200 Kw’dan az elektirik tüketene %75 indirim sağlanacak, faturalardaki kayıp- kaçak kısmı da ödenmeyecektir. 2011 yılındaki hilâl kart teklifi yeniden ele alınmış, ihtiyaç sahibi bütün insanlarımıza bu yolla devletin el uzatmasına devam edilecek, şimdiye kadar aldığı yardımları da aynen eksiksiz alacaklardır. Yeni AVM yasası çıkarılarak küçük esnaf korunacak, hilâl kart uygulaması bu kesim insanımıza can suyu olacaktır.

MHP diğer partilerden farklı olarak halka vaat ettiği bu ödemelerin bütçeye getirdiği 71 milyar TL’nin kaynaklarını da göstermiş, böylece iktidar sözcülerinin diğer partilere “Kaynağı nereden bulacaksınız” sorusuna muhatap olmaktan kurtulmuş, vaatlerin hayali olmadığını bilhassa vurgulamış ve inandırıcılığını kanıtlamıştır.

Daha genişçe ele alıp tartışmaya devam etmek üzere kalın sağlıcakla.

       

 

Bu yazı toplam 1654 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim