• BIST 103.186
  • Altın 227,250
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • Bolu 3 °C
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 2 °C

TOPLUMSAL ŞİDDET (KADINLARA ŞİDDET)

Mustafa Öz

 İnsanın çok yönlü ve karmaşık bir yapısı var. Aynı aile bireylerinden aynı OLAYA karşı farklı tepki ve yaklaşımlar her zaman alınabilir. Bu durum asla bizi şaşırtmamalıdır. İnsanı şekillendirip; duygularını, davranışlarını yönlendiren şeyler neler? Yaratılıştan (fıtrattan, genlerle) gelen özellikleri; ailesi aldığı eğitim yaşadığı coğrafya ve ülkenin tarihi sosyolojidir.
Şiddet genellikle sonradan öğrenilen bir eylem biçimidir. Ancak doğuştan gelen özelliklerle de bazı insanların şiddete meyilli olduğu bilinmektedir. İnsanın en güzel yanı EĞİTİLEBİLİR olmasıdır. Toplumun ve ailenin değer yargılarına TERS olan insan ŞİDDETE karşı insan eğitilebilir.

Çağımızda toplu yaşam giderek daha da karmaşıklaştığı gibi artarak devam ediyor. Toplu yaşam demek aynı zaman da GELENEKSEL yaşamın kültür kodlarının bozulduğu yeni bir kültürel yaşama biçiminin var olduğu alandır. Bu alanda ailenin kontrolü zayıflamakta: SOKAK ve SOKAKTAKİ olgular devreye girmektedir. Bu durumda GELENEKSEL İLE MODERN (TOPLUMSAL) çatışması ortaya çıkmaktadır.

Toplumsal yaşamda bireyler her konu da kendini hem daha özgür ve yetkin hissetmek isterken öte yandan da geleneksel kültür ve aile kültürü baskısı ile karşı karşıya kalmakta. Fikrini, isteğini, yapacağını zorla (şiddet) kabul ettirmeye yönelmektedir.
Peki, şiddeti özendiren şeyler yok mu? Elbette var. Sorunların barışla değil SAVAŞLA çözüldüğünü siyasetin her gün kavga ağzı kullandığı, sanatın her öğesinde şiddetin kol gezdiği. Eğitim de sevgi ve anlayışın yerine DAYAĞIN ve AZARIN varlığı. Aile de eşler arasında KİŞİLİK ÇATIŞMALARININ kaba kuvvete dönüşmesi bizleri şiddete de çağıran; şiddeti yaşam biçimimizin parçası kılan temel öğelerdir.
Kurumsallaşmasını tamamlayamamış, kavramları kuraları hukukileştirip netleştirememiş idari yapılardaki bu belirsizliklerde kavganın şiddetin sebebi olabilir.

EVLİLİKTE ŞİDDETE KARŞI ÖNERİ
Evlilik; farklı kişiliğe sahip insanların birlikte hayatı paylaşma ve yaşama çabasıdır. Farklı aile de ve farklı kültür de yetişen iki insanın OLAYLARA karşı verdiği tepkilerde farklıdır. Bu durumda birbirimizin fikrini kabul ettirmek yerine; birbirimizi anlamaya çalışmak en doğru olandır.
Hayatın karışıklığı içinde her şeyin dikensiz gül bahçesi içinde gitmesi mümkün değildir. Tartışma olur, iletişim sıkıntısı olur. Ancak bu ZORA başvurmak ile neticelenmemelidir.
Zaman içinde aileye katılan yeni bireylerin (çocukların) sayesinde ve eşlerin artık birbirlerini iyi tanımaya başlamalarıyla AYNİLEŞME (TENCERE YUVARLANIP KAPAĞINI BULMA) gelişir gerçekleşir.

-Eşlerin birbirlerinden ne istediğini açım ve net olarak bilmesi gerekir.
-Eşler birbirini dinleyip anlamalı.
-Eşler birbirine karşı anlayışlı olmalı.
-Eşler arasında iletişim bozulursa; sadece iletişimi bazen konuya odaklanmalı geçmiş ve diğer konular işi çıkmaza sokar.
-Eşler önemli hususları zamanı ve zemini uygun olan yerlerde tartışmalı ve gündeme getirmelidir.
-Eşler hislerini değil tepkilerini kontrol etmelidir.
-Eşler birbirleri hakkında ön yargılı olmamalıdır.

-Eşler arasındaki ilişki emir komuta zinciri gibi değil; sevgi ve saygı ve nazik bir üslupla olmalıdır.
Toplumdaki kadına şiddetin temelinde aile içi iletişim bozukluğu ve bunun ailedeki kadına ve toplumdaki kadına yansıması yatmaktadır.
Eğitim sistemimiz, hukuki düzenlemelerimiz sorumlu makamlarda bulunanlarımız, sanatçılarımız ve özellikler görsel sanatların şiddetten, şiddet dilinden ve davranışından uzak durması ve şiddete karşı tedbir içermesi lazımdır.

04.03.2012

Bu yazı toplam 939 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim