• BIST 101.849
  • Altın 259,118
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • Bolu 24 °C
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 29 °C

TOPLUMU TEHDİT EDEN UYUŞTURUCU VE BAĞIMLILIK

Mustafa Öz

 İnsan karmaşık bir varlık: aklı, sezgileri, haz alma duygusu nedeniyle olaylara ve maddelere karşı tepkisi de çok farklı ve karmaşık. Çoğumuz haz duyduğumuz şeyleri bir daha denemek kullanmak isteriz. UYUŞTURUCULAR da genellikle keyif verici özelliği nedeni ile denemekte ve bir daha bir daha derken MADE BAĞIMLILIĞINA dönüşmektedir.
Uyuşturucu maddeler insanlık tarihinin başlangıcından beri; ağrı kesici, keyif verici ve bazı hastalıklara karşı iyileştirici olarak kullanılmıştır.
Uyuşturucuların KEYİF VERİCİ özelliğinin ön plana çıkarılmasıyla bu amaçla kullanımı artmıştır. Bu talep artışı karşısında üretimde giderek artmış artmaya devam etmektedir.
Uyuşturucunun bağımlılık yaparak insanları etkisi altına alması ile insanların yaşam kaliteleri, ruh sağlıkları bozulmuş. Ülkeler insanlarını korumak üzere her yönden mücadeleye başlamıştır. Hukuki ve adli mücadeleler sonucu uyuşturucu kaçakçılığı bir realite haline gelmiştir. Ülkemizin uyuşturucu maddelerinin kanunsuz yollardan üretilen UZAK DOĞU ülkeleri ile en büyük pazarı oluşturan AB (Avrupa Birliği) ülkeleri arasında bir KÖPRÜ (transit) geçiş yönündedir.
Dünyada uyuşturucu kullanımı ve bağımlı sayısı, bu amaçla işlenen suçlar ve suç örgütlerinde her yıl çok büyük artışlar olmaktadır. Uyuşturucu kullanım alışkanlığı yaşı ilkokul seviyelerine kadar maalesef inmiştir.

Ülkemizdeki geleneksel aileye yapısı nedeni ile ve inançlarımızın koruyuculuğu nedeni ile uyuşturucu kullanımı ve bağımlılık noktasında bazı ülkelere göre iyi durumda olduğumuzu söyleyebiliriz. Ancak uyuşturucu trafiğine transit geçiş noktasında olmamız bu işten ciddi oranda para kazanmayı planlayan SUÇ örgütlerini harekete geçirmektedir. Ülkeyi bölüp parçalamak isteyen PKK'dan tutun ulusal ve uluslar arası birçok örgüt Türkiye merkezli uyuşturucu kaçakçılığı trafiğini idare etmektedir. Bu uyuşturucunun bir bölümü de ülke içinde kullanılmaktadır. Bu nedenle ülkemiz insanı da risk alanındadır.
Uyuşturucu kullanımının gelir seviyesi ile eğitimle de doğrudan orantısı bulunmamaktadır. Her seviyede insan bu illetin pençesine düşebilmektedir.
Ülkemizde son yıllarda toplum sağlığı ve bireyin sağlıklı yaşamı konusuna verilen önem artmıştır. Bu nedenle uyuşturucu kaçakçılığı, uyuşturucu maddelerin üretiminde kullanılan kimyasalların denetimi, eğitim, hukuki alt yapı oluşturulması ve TEDAVİ merkezleri kurulması (ANATEM) faaliyetlerine hız verilmiştir. Şu an ülke genelinde 20 ilde ANATEM tedavi merkezi bulunmaktadır.

Ülkemiz 58 ülke ile uyuşturucu ile mücadele anlaşması yapmıştır. AB ve BM nezdindeki çalışmalara hem parasal hem de diğer yönlerden katkı sağlamaktadır.
Ülkemizde kırsal kesimden şehirlere çok kapsamlı bir göç dalgası yaşanmıştır. İnsanlar bulundukları sosyal-kültürel çevreden ayrılarak yeni ve bilinmeyen bir sosyal-kültürel çevreye gelmişler.

Bu yeni çevre yeni sorunları da beraberinde getirmiştir. İşsizlik, barınma sorunu, dayanışma kültürünün yara olması sonucunda insanlarda iç çatışmalar, bunalımlar, BAĞIMLILIKLAR gibi hem bireyi hem de toplumu derinden etkileyen sorunların ortaya çıkmasına yol açmaktadır.
Uyuşturucudan en büyük etkilenenlerin başında; ARKADAŞ etkisi gelmektedir. Uyuşturucu kullananların %60-80 arkadaş etkisiyle bu işe başladığını belirtmiştir.
Uyuşturucu ticaretinde arkadaş etkisi %30 uyuşturucuya başlama nedenleri içerisinde arkadaşlarına uyum sağlama isteği %23, Eğitim ve Öğretim seviyesindeki düşüşün olumsuz etki yapmakla birlikte her seviyede insanın bağımlılığına yakalanabildiği tespit edilmiştir.
Uyuşturucu alışkanlığının gençlerde yaygın olduğu; özellikle EROİN ve ESTAZİ kullanımının 16-19 yaş aralığında çok yaygın olduğu tüm maddelerde bu yaş aralığının ise 25 yaşın altında olduğu istatistik bilgilerde yer almıştır.

Kalabalık aileler, huzursuzluk olan aileler, boşanmış aile çocuklarının bu alışkanlığa daha kolay yakalandığını göstermektedir.
Uyuşturucu suçlarını erkelerin kadınlara göre daha çok işlediği de istatistik bilgilerde yer almaktadır. Kullanım oranı bakımından %84 esrar, %5 eroin, %4 hap, %2 kokain, %4 eroin, %6 oranında ise diğer maddeler kullanılmaktadır.
Madde bağımlılığının büyük çoğunluğunun sigara ve alkolü de daha önce kullanmaları da dikkat çekicidir. Son yıllarda sahipsiz çocuklarda TİNER kullanımı da artmış ve yaygınlaşmıştır.

Bir ülkenin huzuru ve refaha sağlıklı ve kimlikli, kişilikli bireylerle sağlanabilir. Bunun yolu ise devletin ve icra organlarının toplumsal sorunları iyi teşhis edip tedavi etmesine bu amaçla gerekli tedbirleri almasına bağlıdır. Aile yapımızda, gelir dağılımın da, eğitimimizde ciddi sıkıntılar ve yaralar var. Bunları tedavi edebilirsek BATAKLIKLARI kurutmuş oluruz. O zaman sivrisinek üreyemez. Sağlıklı, refahlı ve mutlu toplumlardan, ailelerden sağlıksız uygulamalar ve kötü alışkanlıklar çıkmaz. İnançlarımızda bu amaçla kullanılmalı güçlendirilmelidir.

KEŞKE DEMEMEK İÇİN BU KONU HER YÖNÜYLE DEĞERLENDİRİLMELİ VE TEDBİRLERİ ALINMALIDIR.

06.04.2012

Bu yazı toplam 1075 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim