• BIST 99.677
  • Altın 219,992
  • Dolar 5,3394
  • Euro 6,0659
  • Bolu 5 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 3 °C

Toplumun yumuşak karnı

Mustafa Namdar

Öylesi bir kurumdur ki o, halktan aldığını olağanüstü hallerde halka verir. Öylesi bir kurumdur ki o, dil, din, renk ve milliyet gözetmeksizin felaket anında çaresizliğin bunalımını yaşayanların yanındadır o. Kara gün dostudur adı. Yediden yetmişe, Kızılay diye bilinir adı. Dünya coğrafyasında neresi olursa olsun, felaketin olduğu her yerde ilk onu görürsünüz yardım elini uzatan, yerini yurdunu hazırlayan, ekmeğini aşını veren, yazına kışına göre giydiren, ilacını verip hastasına bakan.

Gönüllülük esasına göre yapılır bütün işlerin en zor görevleri. Türkiye Kızılay Derneği Genel Başkanlığı, Ankara'da olup ülke genelinde şubeleri vardır. Kimi şubeleri kiracı konumunda, kimileri de kendine ait mülklerinde faaliyetlerini yürütürler.

Türk Kızılay'ında gayrimenkullerin mülkiyeti genel merkeze, kullanım hakları ise şubelere aittir. Merkez ve şubelerin kullandığı mekanlar dışında kalan taşınmazlar, Genel Merkez Yönetim Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda kiraya verilir.

Bu bağlamda, Türkiye Kızılay Derneği Genel Müdürlük Gayrimenkul Yönetmeliği'nin son şekli, 08 Mayıs 2006 tarih ve D.50.0.kzy.0.06-300-99 Sayılı yazıları ve 104 No'lu tamimi ile kiraya verme işleri yönetmeliğinin değişen bazı maddeleri hakkındaki değişikliklere ait bilgilendirme yapılmıştır.

23.03.2005 gün ve 15 sayılı tamimin 9-b maddesine göre; “Kiracının faaliyetlerini yürütmek maksatlı ortak alması veya şirketleşmesi halinde (Şirkete en az %51 hisseye sahip olması şartı ile) Kiralananın devir tarihi itibariyle emsal kira bedelinin tespiti ve kira emsal bedeli +en az %10 artışlı hali ile devir almak isteyenlerin kiracılığının (Kira artış hakkımız saklı kalmak kaydıyla) Genel Merkez Yönetim Kurulu veya Genel Müdürlüğün tasdik etmesi halinde, kabul edilmesi mümkün olabilecektir” diyor.

Gündemi oluşturan Türkiye Kızılay Derneği Bolu Şubesinin kiracısı konumundaki Mutlu Karataş'ın şirketleşme bilgisini içeren dilekçesi üzerine, Şube Yönetim Kurulu'ndan üç üye, emlak temsilcilerinden iki üyeden komisyon oluşturulmuş 5.600.00 TL emsal rayiç aylık kira değerini tespit etmiş. Sonuç Muhammen Bedel Tespit Tutanağı'na geçirilip, Kızılay Genel Başkanlığı (Gayri Menkul Yönetim Bölümü)na gönderilmiş. (Tarih 19.08.2009-00064 Sayı) 5600+%10 artış= 6.160 TL.

Türkiye Kızılay Derneği Genel Başkanlığı'nın 16.09.2009 tarih ve 013660 Sayılı yazılarıyla istekle ilgili olur verilmiş.

Böylesi hassas bir konuda duyarlı davranarak Türk Kızılay'ının zarar etmesini istemeyen düşünce sahiplerinin haklı oldukları düşüncesiyle, yaptıkları eleştiriler, kişilerden çok kuruma zarar vereceğini düşünerek konuya girdim.

İzzet Baysal Caddesi'nde kiraların yüksek olduğu gerekçesiyle takdir edilen bedele itiraz olacaksa, Genel Başkanlık nezdinde Muhammen bedel tespit komisyonuna itiraz yapılarak, konunun yeniden değerlendirilmesi istenebilir.

Tartışmaların uzaması sonucu, kişilik haklarının rencide edilebileceği endişesiyle, konuyu araştırıp kamuoyunun bilgisine sundum.

27.10.2009

Bu yazı toplam 397 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 218 21 21 | Haber Yazılımı: CM Bilişim