• BIST 102.362
  • Altın 229,275
  • Dolar 5,3049
  • Euro 6,0239
  • Bolu 4 °C
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 8 °C

TÜFEK, MİKROP ve ÇELİK-1

Kemal Alemdar

Kitabın alt başlığı - İNSAN TOPLULUKLARININ YAZGILARI –

Yazarı;  Kaliforniya Üniversitesinde FİZYOLOJİ Profösörü PULİTZER ÖDÜLLÜ,  Jared DİAMOND. Yazarın ÇÖKÜŞ adlı kitabını sizlere daha önce (16.07.2011) de tanıtmaya çalışmış ve yazarın bu itabını da birkaç yazı ile size tanıtacağıma dair söz vermiştim.  TÜFEK, MİKROP ve ÇELİK kitabını 2 ( iki ) yazı ile tanıtmayı, hem sizi yormamak hem de iyi anlaşılıp sevmenizi sağlamak için düşündüm. Buyurun KİTABA.

Kitabı TUBİTAK ilk kez Ekim 2002 de yayınlamış. Kasım 2010 itibariyle 22.baskısı yapılmış ve bugüne kadar 80.000 (Seksen bin) adet basılmış. Hem ciltli hem de karton kapaklı olanı var. Ciltli Fiyatı 15.-TL.

Yazar, 1972 yılında Yeni GİNE, (PAPUA GİNE) de, YALİ isimli yerli bir siyasetçi ile tanışır ve YALİ’ nin bir çok sorusuna cevap bulmak için 25 yıllık bir araştırmanın ürünü olarak bu eseri ortaya çıkarır.

Yali’nin soruları;

-Beyaz Avrupalılar 200 yıl içinde YENİ GİNE’yi nasıl sömürgeleştirdiler????

-Neden siz beyazların bu kadar çok eşyası  (KARGOSU  )var,  bunları  Yeni Gine’ye neden  getirdiniz  ve biz siyahların kendi  KARGOSU  NEDEN BU KADAR AZ.???.

Yazarın cevabını 25 yıl boyunca aradığı sorular bunlar.  Ve bunun için neler yaptığı ve neler düşündüğünü aşağıda özetlemeye çalıştım.

 Yazar diyor ki; Yali’nin basit gibi görünen sorularını yanıtlamak güçtü. O zamanlar bunlara  yanıt verememiştim, çünkü cevabı bilmiyordum. Ama soruları değişik biçimde kendime şöyle sordum:

 -Neden Avrupalılar Amerika’yı keşfeti de,  Amerikalılar Avrupa’yı keşfetmedi?

-İnsanlar neden farklı kıtalarda FARKLI HIZDA gelişti?

Tarihin seyrini oluşturan şey bu HIZ FARKLILIKLARIDIR. Ve benim kitabımın konusu da işte budur. “Gazeteciler yazarlardan koca bir kitabı BİR TEK CÜMLEYLE özetlemesini isterler. İşte bu kitap için o cümle şu: Tarih farklı halklar için farklı yönde gelişti ama bu ÇEVRESEL farklardan dolayı böyle oldu, yoksa o halkların BİYOLOJİK farklılıklarından dolayı değil.” 

“…insan tarihiyle hiçbir ilişkisi yokmuş gibi görünen bilim dallarının bize sağladıkları yeni bilgiler bulunuyor elimizde. Bu bilim dalları arasında her şeyden önce GENETİK var, MOLEKÜLER BİYOLOJİ var, tarım ürünlerine ve onların yabani atalarına uygulanan BİYO-COĞRAFYA var.

DİLBİLİM, KAZIBİLİM, TEKNOLOJİ, YAZI ve siyasal örgütlenme tarihleri konusunda çalışmalar var. Kitabın konusu TARİH’tir ama bu konuya yukarıdaki bilim dalları ve özellikle EVRİMSEL BİYOLOJİ ve JEOLOJİ gibi bilimler açısından yaklaşılacaktır.”

Yazar özetle; bu kitap bilinen klasik bir tarih kitabı değildir. Bu kitap İNSANA ve YAŞAMA DAİR TÜM BİLİMLERİN VERİLERİNDEN yararlanarak yazılmış bir BİLİMSEL KİTAPTIR diyor. Tabii ki böyle olunca da kitabı anlatmak ve özetlemek zor. Doğrusu kitabın” İÇİNDEKİLER KISMINI” yani  konu  başlık ve bölümlerini aktarmakta  okur açısından fayda  olacağını düşündüm ve öyle yaptım.

Kitabın” içindekiler” bölümünden:

Yazar, kitabına bir ÖNDEYİŞ le başlamış. Bende yukarıdaki alıntıları bu öndeyiş kısmından aktardım.Kitabın konu başlıkları  4 kısımdan oluşuyor. Bu KONU BAŞLIKLARINI biraz özetleyerek vede bazılarını birleştirerek  aşağıda sunmaya çalıştım. Umarım konular ilginizi çeker ve kitabı tanımanıza yardımcı olur.

-M.Ö (Milattan Önce) 11.000( onbirbin) yılına kadar bütün kıtalarda neler oldu?

-İnka imparatoru Atahualpa’nın hüzünlü hikayesi yada DÜNYANIN EN ACIKLI HİKAYESİ nedir?

-Çiftçinin ve tarımın gücü, Tüfeklerin, Mikropların ve Çeliğin Kökenleri.

-Yiyecek üretiminin başlamasında etkili olan COĞRAFİ farklılıklar nelerdir.

-Güneybatı Asyanın (Ortadoğu ve ülkemizi kapsayan ) BEREKETLİ HİLAL denilen bölgesinin

İnsanlık tarihi için önemi nedir?

 -Bademin ve kirazın tarihi, bilinçsizce geliştirilmiş ilk tarım bitkileri.

-Zebralar, mutsuz evlilikler ve Anna Karenina ilkesi.

-Öldürücü bir armağan: Hayvan varlığı ve mikropların evrimi.

-Yazının, teknolojinin ve yönetim sistemlerinin evrimi.

-Doğu asyanın tarihi ve ÇİN nasıl çin oldu?

-Çatışan yarıküreler: Avrasya ve Amerika kıtaları tarihinin karşılaştırılması.

-Afrika nasıl KARA AFRİKA oldu?  Japonlar kimdir?

-Günümüzün Tüfek, Mikrop ve Çelik savaşları.

Gelecek yazımda, Anadolumuzu da içine alan BEREKETLİ HİLAL  adıyla anılan COĞRAFİ  bölgeden  ve MİKROPLARIN  Amerikan halklarının % 95 ini nasıl yok ettiğinden  bahisle kitabın tanıtımını sürdürmeyi planlıyorum. O yazımda buluşmak dileğiyle,  ARKADAŞLARINIZ KİTAPLARLA iyi haftalar ve iyi okumalar efendim.

17.09.2011


Bu yazı toplam 2173 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim