• BIST 101.849
  • Altın 259,166
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • Bolu 17 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 20 °C

TÜFEK, MİKROP VE ÇELİK – 2

Kemal Alemdar

Kitabın yazarı Prof. Jared DIAMOND, Avrupa ve bugünün gelişmiş ülkeleri için şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Kuzey Avrupa’da yaşayan halkların son BİN YILA kadar Avrasya uygarlığına önemli hiçbir katkıları olmadı; onların tek şansı Avrasya’nın daha sıcak bölgelerinde ortaya çıkan gelişmeleri ( TARIM, TEKERLEK, YAZI ve METAL SANAYİİ gibi) ödünç alabilmelerine müsait COĞRAFİ BİR BÖLGEDE yaşıyor olmalarıydı.”

Yazarın bahsettiği AVRASYA’NIN DAHA SICAK BÖLGELERİ ise Bizim Güzel Yurdumuz ANADOLU’nun da içinde olduğu ve coğrafi adı BEREKETLİ HİLAL olan bölgedir.Yazarın bu bölge ile ilgili değerlendirmelerinden seçtiklerimi aşağıda aktarıyorum.

Bereketli Hilal :

-İnsanlık tarihinin temel olgularından biri, Güneybatı asyanın BEREKETLİ HİLAL denen kısmının tarihte ilk önemli bölge olmasıdır. KENTLERİN, YAZININ, İMPARATORLUKLARIN ve iyi yada kötü UYGARLIK dediğimiz şeyin başlangıç noktası burası olmuş gibi görünüyor.

-…Tarımın ortaya çıkışıyla ilgili olarak BEREKETLİ HİLAL dünyanın en geniş araştırmalarına konu olmuş ve en iyi anlaşılmış bölgesidir. Bereketli Hilal’de yada yakın çevresinde EVCİLLEŞTİRİLMİŞ olan bitkilerin çoğunun YABANİ ATALARI saptanabilmiştir.

-…Akdeniz ikliminin önde gelen bu bölgesinde diğer bölgelere göre 5 (beş) yönden üstünlük arzeden farklılıklar vardı. Bunlar;

1-Dünyanın en geniş AKDENİZ İKLİM KUŞAĞI batı Avrasya’ dadır.

2-Dünyada bilinen ve tarım tohumculuğunun en önemli 56 yaban otundan ( YABANİ BİTKİ) nin 32 si bu bölgededir.

3-Bu coğrafya, dar bir bölge içinde çok çeşitli yükseltilere ve yüzey şekillerine sahiptir.

4-Dar bir bölgede sahip olunan BİYOLOJİK çeşit fazlalığı.

5-Dünyadaki 5 EVCİL MEMELİ den dördünün ( Keçi-Koyun-Domuz ve İnek) dünyanın hiçbir yerinde evcilleştirilmiş hayvan yokken bu bölgede evcilleştirilmiş olmaları.

-Bereketli Hilal’de tarım, TEMEL BİTKİLER diye adlandırılan sekiz bitkinin evcilleştirilmesiyle başladı.Bu 8 (Sekiz ) temel bitki şunlardır : Tahıl olarak çift sıralı buğday, tek sıralı buğday, arpa; baklagillerden mercimek, bezelye, nohut, acı burçak, liflilerden keten bitkisi… Ve en önemlisi NOHUT yalnızca Güneydoğu Türkiye’de bulunuyordu.

Mikrop Meselesi :

Kitabın adında ki MİKROP sözcüğü başlangıçta benimde çok dikkatimi çekmiş ve meraklanmama neden olmuştu. Belki de kitabı okuyuşumun tetikleyicisi oydu diyebilirim.Yazarın Mikroba dair yazdıklarından bir demet sunmalıyım ki hem sizin merakınızı bir nebze gidermiş olayım hem de okuma hevesiniz artsın istiyorum.

Bakalım yazar MİKROP’A dair neler yazmış;

-Yiyecek üretimin de Eski Dünya (Avrasya) ile Yeni dünyalar (Amerika –Avustralya) arasındaki farklılıklar, eşitsizliklerin en gerisinde yatan nedeni oluşturuyordu. .….Kalabalık Avrasya toplumlarını düzenli olarak ziyaret eden ve sonuçta pek çok Avrupalının bağışıklık ya da GENETİK DİRENÇ KAZANDIĞI salgın hastalıklar arasında tarihin en öldürücü hastalıkları vardı: Çiçek, kızamık, grip, veba, verem, tifüs, kolera, sıtma ,vb. Bu ürkütücü listeye karşılık KESİN OLARAK Kolomb öncesi AMERİKAN TOPLUMLARINA mal edilebilecek tek bulaşıcı kalabalık hastalığı frengisiz treponema’dır.

-Kalabalık insan toplumlarında görülen bulaşıcı hastalıkların nedeni olan mikropların çoğu, yiyecek üreticilerinin yaklaşık 10.000 ( onbin ) yıl önce evcilleştirdikleri hayvanlardan geldi. Oysa yeni kıta Amerika’da evcilleştirilmiş hayvan ve kalabalık yerleşim eski dünyadan azdı.Bu azlık GENETİK DİRENÇ zayıflığı,bu zayıflıkta ölümleri getirdi.

-Eski savaşların galipleri her zaman en iyi komutanlara ve silahlara sahip olan ordular değil, çoğu kez yalnızca DÜŞMANLARINA BULAŞTIRACAK EN BERBAT MİKROPLARI TAŞIYANLARDI.

-İnsanlık tarihinde ÖLDÜRÜCÜ MİKROPLARIN rolünü en iyi gösteren olay YENİ DÜNYANIN Avrupalılarca fethedilişi ve nüfusunun azalışı olayıdır. Avrupalıların tüfek ve kılıçlarıyla ölen yerlilerden çok daha fazlası AVRASYA MİKROPLARI YÜZÜNDEN yataklarında öldüler.


Kitabı 2 yazıda ancak böyle özetleyebildim. Bu anlatımlar benim beğeni ve tercihlerimin sonucu elbet. Sizler okur da, farklı yorumlara ve kanılara varırsanız şaşmam. Şaşmam zira 611 sayfalık kitaptan çıkarsanacak çok şey olduğunu söylemeye gerek yok diyor, İyi haftalar ve İYİ OKUMALAR dileğiyle saygılarımı sunuyorum.

 

24.09.2011

Bu yazı toplam 1645 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim