• BIST 1.418,030
  • Altın 483,85
  • Dolar 8,5050
  • Euro 9,9850
  • Bolu 11 °C
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 11 °C

Turizm kümeleşmesi-3

Mustafa Namdar

Uluslararası Rekabet Kurulu Genel Koordinatörü Dr.Sn. Melih Bulu ile böyle kalabalık bir turizm toplantısında ikinci defa buluşuyorduk. Dr. Bulu, konuşmasına son günlerin konusu Bolu Dağı’ndan başladı. -Bolu Dağı’nı çıkarken birşey dikkatimi çekti. Ankara istikametine giden tek bir araca rastlamadım. O bölge girişimcilerin büyük bir zararı olmalı...

Sanırım bu girişin bir anlamı olmalı. Tünelin iki tüpü de açıldığında, insanlar Bolu’yu da transit geçebilirler. Kendi kendinize kalmamak için kümeleşerek güç oluşturup bir marka yaratın. İnsanları özendirecek birşeyler bulun ki, turizm denen olgu hayat bulup canlansın der gibiydi.
Melih Bulu konuşmasına devamla; “Bu çalışmaların zamanı çok iyi belirlenmiş. Bugün geliriniz ne ise iki yıl sonra daha da artacaktır. Turizm sigortalı çalışan sayısında, turizm sektöründen gelen vergilerdeki artışla değerlendirilir. Kümelenme: Bir ürün veya hizmetin üretilmesiyle ilgili olarak tarafların dar bir alanda bir araya gelmesidir. Bolu ilçeleriyle birlikte kümelenebilir. Bolu’da gelişmiş bir seyahat acentesi yok. Bu zayıf tarafı biz zenginleştireceğiz. Turizmde- herşey dahil-eleştiriliyorsa da bu konuda gelen turist sayısında artış var. Ortak bir insan havuzundan yararlanma var. Turizmde dışarıdan getirmeyi düşündüğümüz insanların dilini bilen insanlara ihtiyacımız var. Turizm sektörü geliştikçe bu konu da gelişecektir. Bu ortak pazarlama avantajını getirir. Uzak alanlarda açılan fuarlara katılarak ortak davranışlar sergilenebilir. Ortak ürün geliştirme, termal, yamaç paraşütü vb. Bu ayrı ürünleri ortak yapmayı düşünmek.

Kümelenmeye AB’de çok büyük destekler var. Bu konuda finans sağlamak mümkün. Türkiye’deki uygu-lamalarımız İstanbul Sultanahmet’te, Adıyaman’da konfeksiyon, hazır giyim. Bütün bu başarıların içinde başarısız olanı da var, Bartın. Bartın’da projenin devamı gelmedi. Burada bizi para verecek sandılar. Ama öyle değil. Turizm sektöründe bir kişinin bile inanmış olması önemli. Bu konuda yerel komiteler kurulması gerek. Yerel inisiyatifin kullanılması gerek. Komite başarılı olduğunda, dernek veya vakfa dönüşebilir” dedi.

Melih Bulu’dan sonra söz, Vezir Araştırma ve Danışmanlık Genel Müdürü Hakkı Eraslan’daydı. 5 ay önce araştırmaların başlatıldığını söyleyerek, neler yaptıklarını anlattı. Bolu ili turizm sektörü rekabet düzeyi nasıl uluslararası düzeye çıkarılabilir? Turizm sektörünün durumu, dünyanın en hızlı gelişen sektörü. %6.8. Sanayileşmiş ülkeler yaşamış bunu. Turizm gelirlerine göre Türkiye 8.sırada.

Tespit edilen turizmin alt dalları 1- Spor turizmi, 2-Sağlık turizmi, 3- Doğa turizmi, 4- Yemek turizmi, 5- Kongre ve toplantı turizmi. Kümelenme haritasında gösterilen her noktada oyuncular vardır. Bolu’da çok zengin ve şanslı oyuncular var. Bolu’da Valilik çok güçlü kamu kuruluşu olarak çıktı. Oyuncular artırılacak, iletişim artırılacak.

Bolu ili turizm kümelenmesi geliştirme süreci başlatılmıştır. Bolu ili yerel turizm konseyi kurulmalıdır. Oyuncular ve sivil toplum kuruluşları etkileşimi olmalı. Sektör, bilgi, ufak kurumlarla bütünleşmeli. Sektör nitelikli insan kaynağı ile buluşmalı. Bilgi işlemle bilinçlendirilmeli. Sektöre yönelik finansal enstrümanlar artırılmalı, çeşitlendirilmeli. Yerel yönetimler sektörü desteklemeli.

II. Oturumda Turizmci Nurdoğan Şengüler’in konuşmasında Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı’nın I. Genel Kurul Toplantısı nedeniyle bulunamadım. Son cümlesi Bolu ayağa kalkacaksa, Bolulular tarafından a-yağa kalkar sözleriydi.

Son konuşmacı Tavil Köletavitoğ-lu’ydu. İşin uzmanı deneyimli bir turizmciydi. Duran bilgiye sahip olan biri değil, koşan biriyim diyordu. Türkiye’de ne zaman meselelerimiz karmaşıklaşsa hemen işi merkezileştiriyoruz. İstanbul arap saçına dönen trafiğin içinde yaşayan insanlarla değil, İstanbul’u tanımayan bakanlarla çözmeye çalıştı. Herşeyi devlete bırakmayı aşmak durumundayız. Biz Bolu’dan bir destinasyon yaratmak istiyoruz. Bu işin yaklaşımı sivil yönetim inisiyatifi ise, bütün unsurlarıyla işe girmesi gerek. Paylaşamıyoruz. Paylaşmasını bilmiyoruz. Dünya bizim yasalarımızda varolan merkeziyetçi sistemi çoktan terketti. Artık elitlerin yerini uzmanlar alıyor. Plan 60’lı yıllardan sonra ekonomik ve sosyal bir olgu olarak değerlendirildi. Kentsel bölge düzenlemelerine geçildi. Kentsel bölge kavramını halen daha benimseyemedik. Sivil inisiyatifin temelinde hukuksal bir taban yok.
Önce başlamak gerekiyor. 1- Önce birşey olsun. 2- Sonra o yatırımı bulun.3- Konuşup paylaşın. 4- Uzmanı işe dahil edin. 5-Bunun başka bir formülü yok. Her eskimişliğin bünyesinde boşluklar vardır. O boşlukları ya doldurursunuz, ya da önünde beklersiniz diyerek sözlerini bitirdi.

Bu yazı toplam 610 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim