• BIST 95.514
  • Altın 267,029
  • Dolar 5,8059
  • Euro 6,6070
  • Bolu 26 °C
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 28 °C

TÜRK DÜNYASININ ACI KAYBI

Hasan Dinç

 

Geçtiğimiz Perşembe günü Türk Dünyasının günümüz Gaspıralı İsmail’i olarak bilinen Prof. Dr. Turan Yazgan uçmağa yürüdü. Bilindiği gibi 19. yüzyılın sonu ile 20. yüzyılın başında Kazan’da İsmail Gaspıralı  “DİLDE, FİKİRDE, İŞTE BİRLİK” parolasıyla yola çıkarak Türklük âleminde ilk kez bir adım atarak önemli bir iş başarmış, çıkardığı Türkçe dergi ve gazetelerle Türk Dünyasında birlik, beraberlik sağlama konusunda önemli başarılar sağlamıştır. Türklerin genlerinde mevcut fakat bilinmeyen “TURAN” duygusunun ortaya çıkmasına vesile olmuş, bugünkü Türk Dünyasının ve Türk dayanışmasının temellerini atmıştır. Bu duygu mevcut Türk topluluklarının zaman içinde başta Komünist Rusya olmak üzere emperyalist devletlerin boyunduruğundan kurtulup istiklâl kazanmalarına ve bağımsız devletlerini kurmalarının yolunu açmıştır. Bugün bağımsız Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgızistan varsa bunların bağımsızlık girişimlerinde Merhum Gaspıralı İsmail’in büyük payı olduğunu kimse inkâr edemez. Halen Komünist Çin hegemonyası altında yaşayan Müslüman Uygur Türklüğünün sönmeyen istiklâl mücadelesi de hızını ve enerjisini ondan almaktadır. Bugünkü Rusya içinde bulunan muhtar Türk yönetimleri de ileriki yıllarda onun ateşlediği istiklâl duygusuyla bağımsızlık mücadelelerini mutlaka kazanacaklardır.

İsmail Gaspıralı’nın bir asır önce başlattığı bu girişimlerin günümüzdeki en büyük temsilcisi kuşkusuz Turan Yazgan Hocadır. O 1970’li yıllardan başladığı Türk Dünyası çalışmalarına aralıksız devam etmiş, bir insanın ömrüne sığmayacak derecede büyük işlere imza atmış ve giriştiği her işi başarıyla sonuçlandırmış, Türklüğün büyük bir evladıdır. Kurduğu TÜRK DÜNYASI ARAŞTIRMALARI VAKFI aracılığı ile etrafına topladığı insanlarla büyük işlere girişmiş, kendi ifadesi ile dünyada mevcut beş yüz milyon Türk’ün kültürel bütünlüğünü sağlamak üzere her türlü çalışmalara öncülük etmiştir.

İlk önce Türk dünyasının kültürel birliği için “ALFABE BİRLİĞİ” konusunu öne çıkarmış, dünyadaki mevcut bütün Türk topluluklarının kullandıkları 36 alfabeyi bire indirmeye ve yazı hayatında birliği sağlamaya büyük gayret göstermiştir. Ona göre Ankara’da yazılan bir kitap Bakü’de, Kırım’da, Urumçi’de, kazan’da, Astana’da, Buhara ve Taşkent’te okunabilmeli ve bu Türk toplulukları aracısız birbirlerini anlayabilmelidir. Yine onun dediği gibi dünyada bütün diller tek alfabeyle yazılıp okunmakta iken, sadece Türkçe 36 alfabe ile okunup yazılmaktadır. Bunun sebebi de sömürgeci devletlerin uyguladıkları politikalar olup Türklerin bütünleşmelerine engel olmak düşünceleridir. Turan Yazgan Hoca çok iyi biliyordu ki alfabe bir olursa kısa zamanda yazı dilimizde bir olur, bunun sonucu kültür ve fikir birliği sağlanarak Türk birliği kurulur. O nedenle bütün Türk toplulukları en kısa zamanda alfabe birliğini sağlamalı, aralarındaki kültürel bütünlüğü sağlamadaki suni engel kaldırılmalıdır. Merhum Turan Yazgan Hoca bu girişimlerini sonuna kadar sürdürmüş, önemli sayılacak derecede sonuçlar almıştır. Önümüzdeki dönemlerde alınacak müspet sonuçlar onun çalışmalarının bir ürünü olacak, bu müspet sonuçtan mutlaka ruhu şad olacaktır.

Turan Yazgan Hoca Türk Birliğinin sağlanabilmesi için ayrıca Türk Dünyasının her yerinde Türkçe eğitim ve öğretim yapan ilkokul, ortaokul, lise ve üniversiteler açmış; eğitim merkezleri ve kursları devreye sokmuştur. Bunlarla birlikte süreli ilmi yayınlar yapmış, dergiler çıkarmış ve kitaplar yayınlamıştır. Her 23 Nisan tarihinde ise Türk devlet ve topluluklarından çocukları İstanbul ve Ankara’da bir araya getirmiş, onları müstakbel Türk Birliği için ruhen hazırlamaya çalışmıştır. Milli kıyafetleriyle seyredenleri hayran bırakan bu şenliklerin düzenlenmesinin bir başka sebebi de Anadolu Türklüğüne dünyanın başka coğrafyalarında kardeşlerimizin bulunduğu gerçeğini gösterebilmek olmuştur. Türk çocukları birbirlerini tanıdıkça ruhen ve hissen güçlenecekler, müstakbel Türk Birliği için güven içinde hareket ederek hedeflerine ulaşacaklardır.

Bazılarının da zamanımızın Korkut Atası olarak isimlendirdiği Prof. Dr. Turan Yazgan Hoca için ne denilse eksik kalır, hizmetleri ne kadar dile getirilse ifade edilmiş olamaz. Yetiştirdiği binlerce öğrencisinin onun yolunda yürüyeceği, Türk yurtlarında açtığı okullarda yetişen on binlerce Türk aydınının onun hedeflerinden sapmadan yolunu izleyeceği ve çok geçmeden fikir ve kültür alanında arzulanan birliğin sağlanacağı hepimizin ortak kanaatidir.

Onun 74 yaşında da olsa ölümü elbette Türk Dünyası için çok büyük bir kayıptır. Öğrencilerinin onun yerini dolduracağına inancım tamdır. Merhuma Allah’tan rahmetler dilerim. Kabri nur, mekânı cennet olsun. Bütün Türk âleminin ve de milletimizin başı sağ olsun.

ŞERAFETTİN DOĞAN’I DA KAYBETTİKGeçtiğimiz hafta bir başka değerimiz, Şerafettin Doğan da Hakk’a yürüdü. Ömrümün son 35 yılının kesiştiği merhumu 1977 de tanımıştım. Tanıştığım o tarihten itibaren her konuda ortak düşüncelerin insanı olduğumu, millet ve memleket konularında hiç ayrı düşmediğimi müşahede ettim. Bu durum elbette aramızdaki kardeşlik ve dostluk bağlarımızı güçlendirdi. Her Ankara’ya gittiğimde onu mutlaka ziyaret etmişimdir. O da Bolu’ya her geldiğinde mutlaka beni arar, derin sohbetler ederdik. Bunun dışında bazen yarım saati bulan telefon konuşmalarımız da eksik olmazdı. Siyasette de hiç farklı düşünmedik. O siyasette de benim gibi ahlâk ve fazilet duygularından hiç ayrılmadı. O nedenle benim gibi o da siyasette layık olduğu yerlere bir türlü varamadı. İyi bir aile reisi, iyi bir iş adamı olduğunu bütün tanıyanlar bilir. 68 yaşında daha çok erken yaşlarda aramızdan ayrılması hem Gerede, hem Bolu ve hem de Türk Milliyetçiliği için yeri doldurulamayacak bir kayıptır. Bütün sevenlerinin başı sağ olsun derken Allah’tan mağfiret dilerim. Kabri nur, mekânı cennet olsun. Davan başarıya ulaşacak. Gözün arkanda kalmasın. Aziz dostum.

 

Bu yazı toplam 1215 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim