• BIST 99.677
  • Altın 220,650
  • Dolar 5,3318
  • Euro 6,0564
  • Bolu 1 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 3 °C

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİNİ; IRKÇI VE BÖLÜCÜLERLE AYNI KEFEYE KOYMAK İÇİN ARD

Mustafa Öz

Milliyetçilik; milletini sevmek onun değerlerini topyekûn yüceltmektir. Milliyetçilik kavramı bize BATIDAN 1879 FRANSIZ ihtilalından çok sonraları 19.asrın somlarına doğru gelmiş bir kavramdır. Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyetinde bulunan Balkan topraklarında yaşayan: Bulgarlar, Yunanlılar, Sırplar etnik milliyetçilik (ırkçılık) hareketleri ile Osmanlıdan bir bir ayrılırken. Bazı aydınlar Osmanlıcılık fikri ve Panislamizm ile geri kalan Arapları, Makedonları, Arnavutları bir arada tutabileceklerini umuyorlardı.

İngilizlerin, Fransızların, İtalyanların faaliyetleri ile Müslüman kardeşlerimizde bizi FİLİSTİNDE, TRABLISGARPTA arkadan vurmaya başladığında biz hala OSMANLI ve MÜSLÜMANDIK.

Osmanlı Devletini kuran TÜRKLER hala biz TÜRKÜZ demiyordu. Ancak 1830 dan sonra Kürt ben Kürdüm, Boşnak ben Boşnağım, Arnavut ben arnavutum, Arap ise ben arabım dedikten sonra Türk kavramı hatırlanmaya başlanmıştır. I. Cihan Harbi Sevr dayatması sonucunda Türk milliyetçiliği gelişmiştir.

Ülkenin içine düştüğü kaostan çıkış için Osmanlıcılığı ve Panislâmcılığı savunanların kahir ekseriyeti: Manda ve Himayeyi savunmaya başlamıştır. Kurtuluş mücadelesini başlatanların neredeyse tamamı ise Türk milliyetçileridir.

Türkçülüğün esaslarını( Anayasasını) rahmetli Ziya GÖKALP yazmıştır.

Türkleşmek, İslamlaşmak ve muasırlaşmak.

Türk milliyetçiliği o günden bu güne aynı felsefe ile hareket etmiştir. Türk milliyetçiliği Bölücü değil kavrayıcı, inaç temeli, çağdaş uygarlık temeli olan bir ÜLKÜDÜR.

Türkçülüğün ANAYASASINI yazan Ziya GÖKALP Diyarbakırlı ve Kürt bir aileden gelmektedir.

Son yıllarda TÜRK MİLLİYETÇİLERİNE bazı saldırı niteliğinde suçlamalar yapılarak hem TÜRKLÜK, hem de TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ dışlanmaya çalışılmaktadır. AKP iktidarı ve onun temel felsefesini oluşturan milli görüş çizgisindekiler MARKSİSTLERLE aynı çizgide birleşerek Türk milliyetçilerini FAŞİSTLİKLE, IRKÇILIKLA suçlamaya kalkmaktadırlar.

Türk milliyetçilerinin anlayışında ne ETNİK temelli bir milliyetçilik, ne de tataliler bir yönetim biçimi yoktur.

Bu ülkede yaşayan kendini bu ülkeye bağlı hisseden her alt kimlikteki insanımıza aynı derecede yakınlık duyan bir anlayışla yani KÜLTÜR MİLLİYETÇİLİĞİNE sahip olmanın diğer adı TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİDİR.

Türk milliyetçileri inançları siyasi malzeme yapmaz. Etnik kimlikleri siyasi malzeme yapmaz.

AKP iktidara geldiğinden beri ülkemizin insanlarını 36 etnik tabana oturtmakla aynı zamanda etnik temelli( IRKÇI) bir yaklaşım çizmektedir. Onlara göre TÜRK KİMLİĞİ de 36 etnik kimliğin içinde yer almalıdır. Onlar için esas olan Siyasel ÜMMET kavramıyla insanları birleştirmektir. Bu amaçla “ Sen Türküm dersen, o da Kürdüm der” lafını ağızlarına pelesenk yapmışlardır. Ancak Tarihin tanıklığına bakıldığında: Arap, Arnavut, Bulgar, Kürt v.b Biz TÜRKÜZ dediğimiz için etnik kimliklerini ortaya koymamıştır.

Etnik temelli KÜRT BÖLCÜLÜĞÜ ile TÜRK MİLLİYETÇİLERİNİ aynı kefeye koymak hem CAHİLLİK, hem de GAFLETTİR. BU milletin kimliğine tarihine saygısızlıktır. Yönetememenin, başkalarının programlarının TAŞERONLUĞUNUN sonudur.

Evet biz Müslüman’ız ama mesaben Türk’üz, Türklüğümüzü TAKVADA yükseltmek ülkemizde yaşayanlarla birlikte yüceltmek ve yükseltmek isteriz! Bölücülüğe karşı duramayıp cesaretlendirenler: bölücülüğe karşı olmadıklarını direk söyleyemedikleri için; Bölücülerin yanına TÜRK MİLLİYETÇİLERİNİ koymaya kalmaktadırlar. Bu acizliğin ifadesidir. Türk milliyetçiliği bölücülüğün PANZERİDİR. TÜRK ADI ise soyunu unutanların unutkanlığı ile silinecek bir AD DEĞİLDİR. Ne demiş atalarımız “ … ÜRÜR KERVAN YÜRÜR”
 


Bu yazı toplam 1127 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 218 21 21 | Haber Yazılımı: CM Bilişim