• BIST 98.455
  • Altın 219,413
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • Bolu 2 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 0 °C

Türkiye Azerbaycan ve Ermenistan ilişkileri

Mustafa Öz

Ülkeler arasında ebedi dostluk veya ebedi düşmanlık olur mu? Tarihi geçmişe ve günümüzdeki milletler arası ilişkilere baktığımızda, bu sorunun evet yanıtı hiçbir zaman yoktur. Tarihi geçmiş çıkar çatışması, ülkelerin arasındaki iyi ilişkileri engellemektedir. Bir ülke ile münasebetlerimizde sorunlar var diye o ülkenin tüm insanlarını sorunun kaynağı gösterebilir miyiz? Gösterirsek insani olur mu? Elbette olmaz!

Ermenistan ile Türkiye arasındaki sorun tarihi geçmişe dayanıyor. Osmanlı imparatorluğu döneminde: Ermeni halkları ile Osmanlı (Türk halkı) arasında başlangıçta hiçbir sorun yoktur. Dinlerini yaşamada, kültürlerini yaşamada Osmanlı hep hoşgörü içinde olmuş. Ermeniler ülke idaresinde, Ticaretinde, kültüründe Türklerle iç içe yaşamışlardır. Hatta bu iyi ilişkilerden dolayı Ermenilerden “SADIK TEBA” tabiri kullanılmıştır. Osmanlı’nın hasta adam ilan edilip yok edilme planlarını yapan İngilizler, Fransızlar ve Ruslar Hıristiyan azınlıkları milliyetçi şoven duygular etrafında toplayarak birer birer ayaklandırmışlardır. Balkanlarda: Yunanistan, Bulgaristan da devlet kurmuşlardır. Anadolu'nun da Türk yurdu kalmasını içlerine sindiremedikleri için birinci dünya harbinden sonra Anadolu'da azınlıkları kışkırtma faaliyetlerini artırmışlar, bunun da olumlu sonucunu Rumlar ve Ermeni çetelerinin kıyım faaliyeti ile almaya başlamışlardır. Bugünki Ermenilere soykırım yapıldığı yalanının temeli o tarihlerde atılmıştır. Dün Bosna'da: Sırp ve Boşnak komşulara birbirini acımazsızca boğazlatan zihniyet, 1915’de Ermenileri ayaklandırmış. Ermeni çeteleri beraber yaşadığı komşusunun, köylüsünün canına, malına, ırzına tecavüze başlamıştır. Osmanlı devleti dünkü sadık tebaasından böyle bir kalkışma görünce TEHCİR (YER DEĞİŞTİRME) kararı alarak, Doğu ve Güneydoğuda yaşayan Ermenileri yine kendi toprakları olan Suriye, Lübnan, Filistin'e Tehcir etmiş. Bu sırada yerinden yurdundan olan Ermenilerden yolculukta hastalık, çete saldırıları nedeni ile ölenler olmuştur. Osmanlı tebaasında yaşayan Ermenilerin toplam sayısı 1300-1500 milyon civarında olduğu halde, bugün herkesin ağzında Osmanlı’nın 1500 milyon Ermeni'yi katlettiği sakız gibi çiğnenmektedir.

Kurtuluş savaşını yapmış olan Türk milleti ilk sınır anlaşmasını Ruslarla Gümrü'de bugünki Ermeni sınırı için yapmıştır.

ERMENİLER NE İSTİYOR?

1-Türkiye 1915 Tehcirinde 1500 milyon Ermeni'yi katledip soykırım yaptık desin

2-Büyük Ermenistan sınırları içinde kalan şehirlerimizi bize versin

3-Soykırımı kabul ettikten sonra da Tazminat(para ve toprak) ödesin! Sınırlarını açsın!

TÜRKİYE NE İSTİYOR?

1-Türkiye 1915 tehcirini Ermeni çetelerin yaptıkları toplu katliam, ırza geçme, yağmalama ve orduya saldırı karşısında almıştır. Toplu katliam ve gerosist anlamına gelen hiçbir yüz kızartıcı hareket yapmamıştır.

Arşivlerimizi açtık. Ermenistan da açsın ortak tarih araştırma komisyonu kuralım araştıralım gerçekler ortaya çıksın. Tuzu kuru DİASPORANIN yönlendirmesiyle gerçekler saptırılmasın.

2-Ermenistan Türkiye sınırını kabul etsin, ağrı dağını ülkesinin sembolü olarak göstermesin, Türkiye'den toprak ve diğer taleplerini kaldırsın.

3-Ülkemiz aleyhine başta PKK olmak üzere faaliyetleri desteklemesin.

AZERBEYCAN NE İSTİYOR?

Ermenistan Devleti Rusya tarafından kurulmuş ve hem Türkiye hem de Azerbaycan için sorun oluşturacak şekilde bir sınır yapısı çizilmiştir. Nahçivan özerk bölgesi Azerbaycan'a aittir. Ancak arka koridoru Ermeni toprağı olduğu için karadan Azerbaycan ile irtibat yoktur. Dolayısı ile Türkiye'nin de Orta Asya ile irtibatı yoktur. Bu irtibat Gürcistan üzerinden kurulmaktadır. Ermeniler Azerilerin Ruslara baş kaldırıp 1991’de bağımsızlık istemesi nedeniyle Ruslarla yakınlık tesis ettiler.

Rusların da yardımı ile Azerbaycan’da siyasi karışıklık çıkarak KARABAĞ ve FUZULİ KORİDORUNU işgal ettiler. 1 milyon Azeri katlettiler. 1.5 milyon da (kaçkın) Bakü de kötü şartlar “ BİR MİLLET İKİ DEVLET” olarak özetleniyor. Türkiye Ermenistan'ın hem kendisi, hem de kardeşi Azerilere yaptığı bu saldırı ve ithamlara karşı ve hava koridorunu kapattı. Ermenistan yeraltı yer üstü kaynakları iyi olmadığı için ekonomisi iyi değil. Bakü -Tiflis boru hattı da Ermenistan baypas edilerek açıldı. Kars demiryolu bağlantısı da bu şekilde baypas ile planlanıyor. Öte yandan Ermeni Diasporası Türkiye'ye AB ve Amerika üzerinden ciddi baskı uyguluyor. Şuan ki iktidarın yumuşak karnı ise AMERİKA GÜDÜMLÜ olmasından kaynaklanıyor! Amerika Başkanı Obama Ermeni soykırımı yalanına inanan birisi olduğunu teyit etti.

Türkiye'yi ziyaretinde iktidara Ermeni sınırını açın, Ruhban okulunu açın talimatlarını verdi! NATO genel sekreterini bir lafıyla seçtirdi. Kuzey Irak ve Irak'tan tahliye edeceği askerler için söz aldı. Bizim Müslümanların hissiyatını okşayacak İslami ritüellere zaman ayırdı. Yahu bu adam müslüman öyleyse her sözünü bizden kabul etmeli deyip hemen uygulamaya geçtik. Azeri kardeşlerimizi kızdırdık. Peki, Azerbaycan bize kızıyor da kendisi ne yaptı. İşgalden bu yana dünya kamuoyuna haklılığını anlatabildi mi? Kendi kamuoyunu bilinçlendirebildi mi? Petrol ve Doğalgaz rezervlerini Amerikan şirketlerine peşkeş çekerken, Ermenistan haksın işgalinin son bulmasını isteyebildi mi? İktidarı elinde bulunduran Aliyev gerekirse savaşarak işgali son buldururuz diyebildi mi? Keşke bu sorulara evet diyebilsek! Bu gün Azerbaycan’da da zevk sefahat içinde yaşayan milli konulara duyarsız aydın, bürokrat, siyasetçi sayısı ç.ok fazla.

Sonuç: Sorunlar ortada iken Amerikanın dayatmasıyla ve “ÇÖZÜMSÜZLÜK ÇÖZÜM DEĞİLDİR” Hümanizmi ile hareket edip ülkeyi bağlarsanız sınırları açılmış Ermeni düşmanlığı ve kaybedilmiş bir Azeri kardeşliği ile karşı karşıya kalırsınız.

Pandora'nın kutusu açılmışken sorunları Türkiye- Ermenistan-Azerbaycan ortak paydasında masaya yatırıp çözüm aransın. Anlaşma zemini oluşturulsun ve el sıkılsın. Türkiye'nin şu an yaptığı Azerbaycan'ın yaptığı küstüm bana ne demek gibi çok yanlış. İki yanlıştan bir doğru çıkmaz akıllı olmak lazımdır.

24.04.2009

Bu yazı toplam 897 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 218 21 21 | Haber Yazılımı: CM Bilişim