• BIST 100.720
  • Altın 217,505
  • Dolar 5,2802
  • Euro 6,0008
  • Bolu 8 °C
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 5 °C

TÜRKİYE SEÇİME ISINIYOR

Mustafa Öz

Demokrasilerde en vazgeçilmez unsur halkın iradesidir. Halkın sandığa kadar olan süreçte ve sandıkta İRADESİNİ ( TERCİHİNİ)  hiçbir baskı, tehdit altında kalmadan  hür ve VİCDANİ ile yerine getirebilmesi esastır.

Seçim tarihi kesin belli olmamakla birlikte  HAZİRANIN içinde  GENEL seçim yapılacak. Ancak demokrasi çıtasını yükselttiğinden dem vuran  iktidar; SEÇİM KANUNU, SİYASİ PARTİLER KANUNLARINDA hiçbir değişiklik yapmamıştır.

Adayların  seçme ve seçilme hakkı yönünden tespiti, açıklamasında halkın iradesinden çok LİDERLERİN ve parti örgütlerinin dediği olmaktadır. Tespit edilen adaylara mecbur oy vereceksin denmektedir. Vatandaş tercih kullanmamakta  DEMOKRASİ sandıkta  boğulmaktadır.

Ülke barajı çok yüksektir. Bölge barajları yüksektir. Halkın iradesinin %30’u parlamentoya  yansımamaktadır. Bu sonuca göre hiç hakketmediği  halde çoğunluk oyunu  alan parti fazla milletvekili çıkarmakta: Çoğunluğu  ele geçirdiğinde de: Geri kalan kesim üzerinde siyasi bir baskı oluşturmaktadır. Sivil Diktatörlük tartışmaları bu tür uygulamalardan sonra başlamıştır!

Seçimlerin ŞAİBESİZ,LEKESİZ,GÖLGESİZ ve güvenlik içinde  yapılması da halkın iradesine saygı bakımından  son derece önemlidir. Her seçimde seçme yeterliliğine sahip binlerce vatandaşımız sandığa  gidememektedir. Bazı sandıklarda endişe verici  hileler olmakta,Bilgisayar hileleri ile seçimlerdeki  halk iradesinin önüne set çekildiği ileri sürülmektedir.

Özellikle Bölücü  Terörün etkin olduğu Doğu ve Güneydoğu Bölgelerimizde: Daha sandığa  gitmeden halkın iradesine  cebir ve şiddet kullanarak  engel olunduğu,  yine engel olunacağı bilinmektedir. Bu yönde gerekli tedbirler alınmalıdır.

Seçimlerde herkes aday olabilir ama: Seçilmek istediği İLE, ÜLKEYE  en iyi hizmeti verebileceğine  inanılan, güvenilen adayların  ön plana çıkması, çıkarılması siyasetin  hizmet etme ilkesine uygun düşer. Ama bu başarılamamakta. Lidere, parti yönetimine yakınlık, parası gücü olmak, popülist olmak gerçek değerleri ikinci plana  itmeye sebep olmakta: seçilenler << 8 yılda hiçbir şey yapmadan figuran gibi  gelip gitmekte  hala da ben yeniden adayım diyebilmektedir.

Bolumuz da  aday adayları belli olmaya başladı. İçlerinde tanıdığımız insanlar var. Değerlendirme yapacak kadar tanımadıklarımız var. Umulan arzu edilen; sevilen,sayılan,dürüst kişilikli ve kimlikli olanların  öne çıkmasıdır.

Seçimler özellikle siyasilerin ÜSLUPLARINI  gevşetip bozdukları dönemler  şeklinde hatırlanır. Gerginlikten uzak, seviyeli, olabildiğince DEMOKRAT ve demokrasinin içselleştirildiği  bir ortamda gelişmelidir. Bu görev YÜRÜTMEYE ( İKTİDARA) düşmektedir. Umarız gereken  yapılır.

PADİŞAHIM  ÇOK YAŞA VE DEMOKRASİ

Demokrasilerde sürekli “padişahım çok yaşa” tezahüratları olmaz! İktidar partisi ülkede demokrasi çıtasını yükselttim diye bangır bangır  bağırıyor.

Ancak  eleştirilere karşı son derece tahammülsüz, İTİCİ,KİBİRLİ, AŞAĞILAYICI, bir yaklaşım sergiliyor.

İktidarın bu yaklaşımı ülke genelinde  her yerde hissediliyor. Yaşanıyor. Bolumuz da maalesef bundan  nasibini alıyor. Yerel yöneticilerimizin kendini beğenmiş,yüksekten atan çıkışlarıyla; tepedekiler aynı. Bir stadyum açılışındaki protestoları bile örgütlü olarak  nitelemeye , top yekün bir camiayı ilzam etmeye kadar gidebiliyor. Kimse kimseye KEYİF bağışlamasın! Milletin Paralarıyla  hesap yapmasın.

TOPLU KONUT İDARESİ iktidar partisinin yan kuruluşu siyasi tetikçisi gibi  kullanılmasın. O kuruluş milletin malı ile oluşmuştur. Ne basındakinin nede iktidarın babasının malı değildir. Yaptıkları güzel işler vardır. Ama çirkinlikleri de var.Görünüyor.

Padişahlara << padişahım çok yaşa diye bağıranlar>> Terazinin kefesini dengelemek için <<Mağrurlanma padişahım senden büyük ALLAH var>>  diye de bağırtıyorlardı. Demokrasilerde protesto etme, zeminlerde kalmak kaydıyla! Protestoları, muhalefeti yok etmek demek << PADİŞAHIM ÇOK YAŞA DİYE BAĞIRILMASINI ZORLAMAKTIR>> bunun adı bu devirde sivil DİKTATÖRLÜKTÜR…!


Bu yazı toplam 1391 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 218 21 21 | Haber Yazılımı: CM Bilişim