• BIST 99.326
  • Altın 236,213
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • Bolu 4 °C
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 7 °C

TUTUKLU İRADE

Mustafa Öz

Hukukun Adil, yansız ve kısa süre içinde gerçekleşmesi ADALET için olmazsa olmazlardandır. Özellikle iktidarlar Yasama ve yürütme gücünün; muktedir olabilmek için YARGI ile desteklenmesi gereğine inanırlar. Bu inanç onların YARGIYI siyasallaşmaya zorlaması ile neticelenir.

İdarenin ve yürütmenin tasarruflarının YARGI engeliyle karşılaşmamasını isterler. Bunu sağlamanın yolu mahkemeleri iktidarın siyasi güdümüne olmaktır. AKP devlet kurumlarını Partizan kadrolarla doldurarak yanına almıştır.

Yargı ise; Hakimler savcılar yüksek kurulunun değiştirilen yapısı ile denetim altına alınmıştır. İktidar aleyhine olan karar sahipleri; bu kararları hukuki ve kamu vicdanına uygun olsa bile; iktidar aleyhinde karar vermelerinden dolayı cezalandırmış; Ya alt görevlere alınmış, itibar kaybına yol açacak uygulamalarla karşı karşıya gelmişlerdir.

Ülkemizde Adaletin tecellisinin geç gerçekleştiği, Adil yargılamanın olmadığı, Delillerin zamanında toplanmadığından, tutukluluğun çok uzun sürelere bağlı olduğu ve Adeta cezalandırma vesilesi olarak kullanıldığı çok yaygın bir görüş haline gelmiştir. Son uygulamalar bu kanaati iyice pekiştirmiştir.

Siyasallaşan YARGI: ipe un seren kararlar vermektedir. Delillerin karartılması, Delillerin toplanamaması Kaçma tehlikesi gibi son derece sübjektif ve tartışmalı kararlarla: istemediğini içerde tutmaktadır. Kamu vicdanı açısından suçsuz olduklarına inanılan bazı TUTUKLULAR Siyasi partilerimizce milletvekili ADAYI olarak gösterilmişler ve milletin oyları ile de milletvekili seçilmişlerdir. Ancak milletvekili seçilmiş olmalarına rağmen tutuklulukları devam ettiği için mecliste YASAMA görevlerine katılamamaktadırlar. Yargılamaların devam etmesi ve milletvekili seçilmiş olmaları dikkate alınarak Serbest bırakılmaları gerektiği yönünde hukukçular ve kamuoyunda ortak bir görüş doğmuştur!

Mahkemelerimiz ise tahliye taleplerini peş peşe RED etmektedir.

Bazı çevreler (iktidara yakın çevreler)Seçimlerden önce Aday milletvekillerinin tahliye edilmemeleri yönünde KAMUOYU oluşturmaya gayret etmişler. Savundukları hususlar bugün TAHLİYE edilmeme gerekçesi olarak aynen gerçekleşmiştir.

Sayın Başbakan milletin iradesinin üstünde hiçbir irade ve VESAYETE boyun eğmeyeceğini sık sık dile getirmektedir.

Yargılamaları tamamlanmamış ve ceza almamış milletvekillerini millet(milli irade)seçmiştir. O irade onları mecliste görmek istemektedir. Bu husus ile ilgili yapılması gereken düzenlemeler ne ise ACİL yapılmalıdır. Pazarlık konusu yapılarak SİYASET ve milli irade daha da yıpratılmamalıdır.
Sayın Başbakanın son açıklamaları maalesef ipe un serilmek istendiği kanaatini artırmaktadır. Tutuklu milletvekillerin Tahliyeleri ANAYASA için pazarlık konusu yapılacağı intibasını kuvvetlendirmektedir.

Anayasa milletvekili Tahliyeleri gölgesinde yapılmamalıdır.
Seçimlerden önce iktidar ülkeyi iyice germiş GÜVEN zedelenmesi artmıştır.
Meclis milletin ihtiyaçlarını dikkate alan,uzlaşmacı bir yaklaşımla çalışmalı,,
çalıştırılmalıdır.

24.Dönem meclis açılışı hiç de Güven artıran istikbal vadeden bir açılış olmamıştır. Çalışmadan,uzlaşarak Yasama faaliyeti yürütülmeli iktidarda buna zemin hazırlamalıdır.Milli irade TUTUKLU olmamalı Mecliste yer almalıdır.Demokrasi sınavı işte buradadır. Haydi sınava…!

01.07.2011

Bu yazı toplam 1212 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim