• BIST 98.272
  • Altın 233,554
  • Dolar 5,4821
  • Euro 6,2056
  • Bolu 14 °C
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 13 °C

ÜÇ BİN ÇİLELİ !

N. Gürkan Yetkin

 İl daimi encümeni gündemine 65 adet kümes ile alakalı olarak milyon mertebesinde cezalar geldiğinde, kucaktan kucağa gezen ve kangrene dönüşmüş olan sorun, nihayet son olarak siyasilerin kucağında kalakaldı.

Sorunu en baştan beri yaratanlar siyasilerdi!Sorunu kangrene dönüştüren siyasiler oldu!Şu an çözümsüzlükte yine siyasilerden kaynaklanıyor!

Hatırlayınız!Daha bir sene önce İl Genel Meclisi Üyesi yerel televizyondan sorunu çözeceklerini müjdelemediler mi?

Özellikle bu kıvılcım niteliğindeki 65 kümesin sorunu iyi irdelendiğinde gerçek tüm çıplaklığı ile ortaya çıkacaktır.

Bu ruhsatsız olan kümesler ile ilgili olarak yapılması gerekenler kanunen çok açık!Bu günkü şartlarda mevcut kanun ve yönetmeliklere göre bu üç bin civarındaki kümesin yıkılması gerekiyor.

Bu büyük sorun, sumen altı yapılarak,göz ardı edilerek yıllardan beri çözümsüz bir halde ortalıkta durup duruyordu.Ta ki geçmiş dönem vali yardımcılarımızdan birinin düğmeye basmasına kadar!

İşte bu düğmeye basıştan itibaren ,kimin kucağında kaldıysa bu sorun,o kucağı yakıp kavurmaya ,kucak sahibini sıkıntılara sokmaya başladı!Çünkü bir görev var ve gereğini yapmadığınız takdirde görevi ihmal var!

Sonuç?

Sorun doğduğu yere ,siyasilerin kucağına geri döndü!

İl Daimi encümeni kendilerine havale edilen bu konunun gereğini yapmak durumunda.

Nedir gereği?

3194 Sayılı İmar Kanunu'nun 42.maddesi gereği idari para cezalarını ve aynı kanunun 32.maddesi gereği yıkım kararlarını onamak zorunda! Bunu yapmadığı takdirde encümen üyeleri,İç İşleri Bakanlığı'nca görevli müfettişler eşliğinde görevi ihmalden soruşturma geçirirler!

Bu işin başlangıcı!

Sonrasında bu 65 adet kümes sahibi, doğal olarak kendileri ile aynı durumda olan 3000 adet kümesi işaret ederek, kendilerine kesilen cezanın bu diğer üç bin kümese neden uygulanmadığını sorgulayacak?

Peki sorun neden sadece bu 65 adet kümesi ilgilendiriyormuş gibi görülüyor?

El-Cevap:

İşte bu kısım daha ilginç!

Bu 65 adet kümese Bayındırlık Müdürlüğünce onarım ruhsatı düzenlenmiş.Bazı değerli bürokratlar sorunun altına başlarını koyarak bu soruna çözüm olsun diye yetkilerini aşarak siyasilerinde desteği ile ellerinden geleni yapmışlar.Sonrasında bu bürokratların zaman içersinde siyasilerle araları açılmış.Siyasiler bu bürokratların ipliğini pazara çıkarmak için gayet iyi bildikleri bu açıktan yakalayarak ilgili bakanlığa başvurarak müfettiş çağırmışlar.Doğal olarak müfettişler konuyu inceleyerek bu ruhsatların geçersizliğine hüküm vermiş.Bu ruhsatları düzenleyenler hakkında da idari soruşturma başlatmış.Hal böyle olunca bu bürokratlarda emekliliklerini istemek zorunda kalmışlar!
Siyasiler kendileri açısından sorunu çözmüşler!

O tarihte bu 65 adet kümes sahibinin bu gün karşılarına çıkan ağır para cezaları ve yıkım kararları İl Genel Sekreteri ,Milletvekilleri ,Vali ve diğer ilgililer tarafından biliniyor muydu?

Cevap!
EVET!
Şimdi yerel basın karşısına çıkıp timsah gözyaşı dökmek biraz ayıp olmuyor mu?Ruhsatsız olan bu kümesler için kanunen yapılacak hiçbir şey olmadığı halde halen sorun sahiplerine sanki bir çözüm getirilecekmiş gibi umut vermek yakışık alıyor mu?

Pire için yorgan yakanların bu gün, özellikle şu mübarek ayda vicdanları sızlamıyor mu?

Genel bir imar affı olmadığı müddetçe bu 3000 adet kümesin ruhsatlandırılması mümkün olmadığına göre ve tamamının en kısa sürede yıkılması zorunlu olduğu halde bu durumu halen siyasi malzeme yapmak doğru mudur?

Bu konuda en büyük görev CHP Milletvekili Sayın Tanju Özcan Bey'e düşmektedir.Bu konuyu ele alıp TBMM ye taşıdığı takdirde ilgili bakanlar konudan ve sorundan haberdar olacaklardır.Çözüm adına belki gayret sarf edeceklerdir!En azından sorun tüm Türkiye'nin gündemine gelecek genel bir düzenleme ile Türkiye'deki aynı durumda olan üreticilerin ortak dili olacaktır.

İş, ısıyı gördüğünde istenilen kalıba göre şekil değiştirebilen KURŞUN ASKERLERE kaldığı takdirde,i geçmiş olsun üçbin kümese ve sahibi mağdur üreticiye!

04.08.2011


Bu yazı toplam 1344 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim