• BIST 1.461
  • Altın 506,251
  • Dolar 8,3655
  • Euro 10,1213
  • Bolu 16 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 16 °C

Ülke geleceğini yönlendirecek eğitim şuraları-3

Mustafa Namdar

Ortaöğretim;

Sorunlar: Eğitim politikalarının devlet politikası olarak uzun vadeli uygulanamaması. Eğitim ve İstihdam arasında gerçekçi yapılanmanın sağlanamaması. Mesleki ve Teknik Eğitim okullarında, üretim ve hizmet planlaması doğrultusunda nitelikli eleman yetiştirilmemesi. Orta öğretimde 76 çeşit lise olması, bu çeşitliliğe uygun alan öğretmenin sağlanamaması, bu nedenle planlı eğitim öğretim yapılamaması. Öğretim programlarının yüksek öğretimde, alanında lisans eğitimi yapan öğretmen yetiştirmeden açılması. YÖK-MEB anlaşmazlığının devam etmesi. Mesleki ve teknik öğretim okulları ile Ticaret ve sanayi, esnaf ve sanatkarlar odaları arasında iletişim ve eşgüdüm olmaması. Veli, öğrenci, öğretmen ve kamuoyunun yeterince bilgilendirilmemesi sonucunda, yüksek öğretime yönlendirme sorunun yaşanması. Rehberlik ve danışman açığı olması, yönlendirmede psikolojik danışma ve rehberlik servisi ve araştırma merkezlerinin yeterli donanıma sahip olmaması. 16. Milli Eğitim şurasında, öğrenci sayısı oranlarının Meslek liselerinde %65, genel liselerde %35 oranının hedeflenmesine karşın gerçekleştirilememesi. Sık sık tanınan “af” haklarıyla başarısızlığa ve devamsızlığa prim verilmesi. Bölgesel ve sosyo ekonomik alt yapı dengesizlikleri. ÖSS'nin ortaöğretim düzeyindeki eğitimi doğrudan etkilediği ve insan yaşamındaki geleceği 3,5 saate sıkıştırmış olması. ÖSS sınavlarındaki katsayı uygulaması. Meslek Lisesi öğrencilerinin, Meslek yüksek okullarına sınavsız geçişlerinin beklenen sonucu vermemesi. Dershanelerin sorun teşkil etmesi, sistemin bu kurumlara ihtiyaç olmayacak şekilde geliştirilmesi. Meslek lisesi mezunlarının da genel liselerde olduğu gibi lise fark derslerini vererek, genel lise mezunu olma hakkının verilmemesi. Rehber öğretmen sayısının az olması. Şehir planlamalarında yerel yönetimlerin, okul yerlerinin belirlenmesinde Milli Eğitim Müdürlükleriyle koordinasyon sağlanması. Öğretmen ve Öğrencilerin katılımıyla kurulan kurulların sayısının fazla oluşu. Din kültürü ve ahlak bilgisi ders programının yetersiz oluşu, özel eğitim gerektiren öğrenciler için yeterli okullaşmanın sağlanamaması.

Öneriler: Sistem değişikliklerinin, şura kararlarına göre yapılması. Kaynakların verimli kullanılması için, planlar uzun vadeli olmalı. Mesleki ve Teknik eğitim okullarına, yerince kaynak ayrılmalı. Ortaöğretimin yapılandırılmasında genel ve meslek liseleri yanında güzel sanatlar ve spor liseleri de düşünülerek yapılaşma sağlanmalı. Öğretmen yetiştirme işlemleri ortaöğretimdeki branşlar göz önünde tutularak yapılmalı. YÖK-MEB uzlaşması sağlanmalı. Mesleki teknik öğretim okul programlarının hazırlanmasında, Ticaret Sanayi ve Esnaf Sanatkarlar odalarıyla işbirliği sağlanmalı. Yazılı ve görsel basın tarafından toplum yönlendirmelerde işlevini yerine getirmeli. Mesleki teknik okullarında katsayı sorunu çözülmeli. Eğitim-öğretimde af uygulamalarına son verilmeli. Bölgesel olarak sosyo ekonomik dengesizlikler giderilmeli. Meslek Yüksek okullarına geçiş, ÖSS'de belirlenecek baraja göre olmalı. Eğitim, dershanelere ihtiyaç olmayacak şekilde yapılandırılmalı. Meslek lisesi mezunlarının, genel lise mezunu olabilmesi sağlanmalı. Okullaşmada eski projelerden vazgeçilmeli, yerel yönetimler, il ve ilçe milli eğitimiyle koordineli olmalı. Rehber öğretmen sayısı yeterli hale getirilmeli. Zorunlu kurulların işlevsizliği gözden geçirilmeli. Din kültürü ve ahlak bilgisi programları yeterli hale getirilmeli. Özel eğitim gerektiren öğrenci sayısına göre okullaşma sağlanmalı.

Okul öncesi- ilköğretim ve ortaöğretimle ilgili alınan bölge kararları bunlar. Bu çalışmaların içinde “Rehberlik ve yönlendirme-küreselleşme ve Avrupa Birliği sürecinde Türk Milli Eğitim Sistemindeki” görüşmelere de bu seride devam edeceğim.

13.07.2006

Bu yazı toplam 558 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim