• BIST 1.074
  • Altın 477,853
  • Dolar 7,2967
  • Euro 8,5713
  • Bolu 26 °C
  • İstanbul 30 °C
  • Ankara 30 °C

Ülke geleceğini yönlendirecek eğitim şuraları-4

Mustafa Namdar

Rehberlik ve Yönlendirme:

İlköğretimden ortaöğretime yöneltmede; yetişmiş eleman yetersizliği söz konusudur. Bu bağlamda rehber öğretmen sayısı artırılmalıdır. Sınıf rehber öğretmenlerinde bilgi yetersizliği sorunu, rehberlik ve yöneltme adı altında hizmet içi seminerlerle giderilmelidir.

Ortaöğretim kurumları 9. sınıfta tanıtım ve yönlendirme derslerine girecek öğretmenlerin tanımlanmamış olması sorundur. Bu sorunun giderilmesi için tanımın yapılması gerekmektedir.

2552 sayılı Tebliğler Dergisi'nde yayımlanan yöneltme yönergesi olumlu olmakla birlikte, işlerlik kazandırılarak yöneltmenin zorunlu olması gerekmektedir. Bu amaçla mevcut form sayısının azaltılması, sadeleştirilmesi ve titizlikle doldurulması gerekmektedir.

Yaşam boyu öğrenme:

Mevcut durum: Ülke nüfusunun yaklaşık % 70'i 35 yaşın üzerinde, % 50'si ise 20 yaşın altında. Örgün eğitim türü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de zaman, yaş, program, ortam olarak günümüz insanına yetmemekte. Hızlı gelişim ve değişim sonucu bireylerin yeniliklere ulaştırılması ihtiyacı doğmakta. Bu ihtiyaç da yaşam boyu eğitimle giderilmeye çalışılmakta. Amaç; ihtiyaç duyulan alanlara çağın şartlarına uygun bilgi ve beceriyi vermek, iş yapanların da kendilerini yenilemelerine fırsat yaratmaktır.

Yetişkinlerde yenilikler;

Küreselleşen dünyada değişen şartlara uyum. Rekabet ve insan kaynaklarının geliştirilmesi. Küresel dünyanın dinamik olarak izlenmesi.

Örgüt yapılarında esneklik ve maliyet kontrolü. Toplumun temel öğrenme ihtiyaçlarının karşılanması. Eğitimde standart ve kalitenin yükseltilmesi. İş gücünün niteliğinin artırılması ve istihdamın sağlanması gibi önemli olgulardır. Bu doğrultuda ülkemizde: Yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleri kurslar açmakta. Halk Eğitim müdürlükleriyle iş birliği halindeler. Spor etkinlikleri çağdaş ve bilimsel şekilde yürütülmekte. 625 sayılı özel öğretim kanununa bağlı kurum ve kuruluşlar beceri kursları düzenlemekte. Bütün bunlara karşın ülkemizde yaşam boyu eğitim faaliyetleri, yerleşim alanlarının dağınıklığı, yetişmiş kalifiye eleman yetersizliği, hedef kitlenin yeterince bilinçli olmaması, bu konudaki başarıyı engellemektedir.

Sorunlar: Türkçemizin yeterli ve etkili kullanılmaması. Sertifika sisteminde standartların olmaması. MEB'nın gözetim ve denetimi dışında farklı kurs program düzenlemeleri. Eğitim öğretimde yeterli denetimin olmaması. Yaşam boyu öğrenmeye halkın isteksizliği. Bürokratik engellerin çokluğu. Mali kaynak yetersizliği. Önemli sorunlarda bazılarıdır.

Öneriler: Türkçe'nin doğru kullanılmasına özen gösterilmesi. Engelliler için uygun kursların artırılması. Eğitim veren kurumlar arasında koordinasyon sağlanmalı. Meslek yeterlilik kurumu kanunu çıkarılmalı. Eğitim araçları güncel, yaygın ve ekonomik hale getirilmeli. Ai-ge çalışmaları desteklenmeli. Yabancı Dil Eğitimi teşvik edilmeli. Yaşam boyu eğitim karşılık beklenmeden sağlanmalı.

Bunlarda başka Eğitimde hareketlilik. Eğitimde nitelik. Yönetici niteliği. Öğretim ve öğretim sürecinin niteliği. Fiziksel koşulların niteliği. Öğretim materyali ve program niteliği. Öğrenci niteliği. Sosyal çevre niteliği. Gibi konuları içeren raporlar bölge toplantısında ayrıntılı olarak görüşülüp sorular ve öneriler olarak rapor halinde bakanlığa sunulmuştur.

14.07.2006
 

Bu yazı toplam 565 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim