• BIST 1.404
  • Altın 498,134
  • Dolar 8,6812
  • Euro 10,3690
  • Bolu 25 °C
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 26 °C

Ülkemiz neden terör bataklığında?

Mustafa Öz

Ülkemizin bulunduğu coğrafya (jeopolilik durumu) ve tarihi geçmişinin ortaya koyduğu bazı avantajlar olduğu gibi, olumsuzluklar da var. İmparatorluktan koparılan topraklarda kurulmuş 30’dan fazla ülkenin sorunlarını çözememesi. Ortadoğu’da oturmayan dengeler, Petrol, AB ve ABD'nin ikiyüzlü tavırları İSRAİL'İN konumu ve politikaları doğrudan veya dolaylı olarak ülkemizi etkiliyor. Bir şekilde bizimle hesabını kapatmamış ülkeler kan, gözyaşı, sömürü gibi çirkin oyunları kullanabiliyorlar.

İmparatorluktan (çok dilli, Çok dinli ve Çok etnisiteden) cumhuriyete geçip ANADOLU'YA sıkıştırılmış TÜRKİYE… Ümmet yerine vatandaşlığa ve aynı kaderde, tasada, kıvançta bir olma felsefesine dayalı MİLLET olma özelliğini benimsemiştir. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK imparatorluğun külleri arasından TÜRK MİLLETİNİ çıkarmayı başarmıştır. Milletin her ferdinin eşit ve aynı haklara sahip olduğu; her birinin onurlu bir kimlik ve kişiliğe sahip olduğu ANAYASA, hukuk ve uygu-lamalarla ortaya kanmaya çalışılmıştır. Türk milletinin birlik ve beraberlik içinde olması halinde neleri yapabileceğini bilen iç ve dış şer güçler İNANÇ, ETNİK KİMLİK, EKONOMİ, KÜLTÜR gibi konularda sürekli ayrılık tohumları ekmiş, zaman içinde de başarılı olmuşlardır.

İmparatorluktan ayrılan YUNANİSTAN, milli konularda siyasi bir hasımlık içine girmeden hep ülkesini çıkarlarına sahip çıkabilmiştir. (sağcısı, solcusu, liberali, dinlisi, dinsizi hepsi megola idae peşinde koymuştur.)

Ülkemizde ise: özellikle aydınlarımız arasına sokulan derin güvensizlik yaratan fikir ayrılıklarıyla milli çıkarlar dahil her konuda birinin ak dediğine, diğeri kara demeyi alışkanlık edinmiştir. İşin içine 1938’den sonra özellikle de çok partili dönemde SİYASETÇİLER DE girince; ayaklar baş, başlar ayak olmuştur. Bu karışıklık sivrisinek yetiştirmek isteyenler için hazır bataklık olarak görülmüş ve sinsice işe koyulmuşlardır. Hafızalarınızı tazeleyin, önceleri âlevi-Sünni peşinden ideolojik ayrımcılık (Sağ-Sol) Onun peşinden dinli-dinsiz (laik-Anti laik) Bütün bunlarla istenen sonuç alınmamış. Peki o zaman Anadolu'ya ayak bastığımızdan buyana beraber yaşadığımız et ile tırnak gibi olduğumuz insanların ETNİK kimliğini kaşıyalım, işte burada sonuç alınmıştır. 1984 yılından buyana ülkemizde KÜRT etnisitesini (Marksist bir ideoloji içinde kimliklendirip bölme parçalama için kurulmuş PKK ve onun uzantıları kullanılıyor) ön plana çıkarma için PKK terörü kullanılıyor.

Olayları tarihi geçmişi, ülke gerçekleri ve dünya konjonktörü içinde değerlendiremeyen basiretsiz siyasiler, aydınlar, bürokratlar sayesinde ülkemiz 100 milyonlarca dolar onca şehit, gazi ve kayıp vermiştir. Ölen de bizim, öldüren de ama konuya hakimiyet bizim olmaktan çıkmıştır. Son günlerde artan terör olayları ile yürekleri kor gibi dağlayan şehit cenazeleriyle konu yeniden tartışılır hale gelmiştir. Millet infial halindedir. Siyaset ayrı telden çalıyor. Asker ayrı telden çalıyor. Olayı bir bütün olarak değerlendirip 23 yıllık terör tecrübesine göre; içerde yapılacaklar, Dış ülkelere karşı dışarıda yapılacaklar, kısa vadeli planlar hazırlanıp kararlılıkla ortaya konması gerekirken, bunu yapacak SİYASİ ERK ortada yok.

İktidar çok partili dönemde AP, ANAP ve kendisine nasip olan bir milletvekili çoğunluğuna rağmen olaylara kararlı bir çerçeve çizememiştir. İş başına geldiğinde sıfıra yakın hale gelmiş terör için… IRAK' ta meydana gelen değişiklik, teröristlerin eve dönüş yasasıyla salınması (2400 teröristin, 1400)ü istihbarına göre yeniden Doğu çıkmış.) AB uyum yasaları adı altında polis ve askerin elinin kolun bağlanması, Kürt ayrılıkçığını cesaretlendiren açıklamaları, olaylara popülist bir yaklaşım içerisindeki kayıtsız kalmasıyla: istihbarata rağmen bölge C-4 patlayıcıları, MAYINLAR, glok tabancalar, uyuşturucu trafiğinin kapsama alanına girmiştir. Her yer bataklıksa sivrisinek çoğalacaktır. Siyasi kararlılığın olmadığı yerde güvenlik güçleri yalnız kalmıştır. Şemdinli, Diyarbakır, Şırnak v.b. olaylar sadece birkaç örnek: ne gam ülkemizin demokrasisi gelişiyor. AB bir yandan, iktidar bir yandan bölücülerin sırtını sıvazlıyor. Barzani ülkemde parti kurduruyor. Yüzlerce Şirket ile faaliyet sürdürüyor. Benim çıkarlarım da Diyarbakır'a uzanır diyor. Ülkemi tehdit ediyor.

Sorumluluk hisseden birkaç kişi ve kurum bu yanlışlıkları haykırıyor, dinleyen yok. Olaylar AB ve ABD havale ediliyor. Aşiret reislerinin insafına bırakılıyor. Doğu ve Güneydoğu’da devlet görünüşte hâkim. Belediye başkanları teröre destek veriyor. Teröristin sırtını sıvazlıyor. Cenazeleri resmi araçlarla taşıyor. Önemli değil olsun. Ölen ölür kalan sağlar bizimdir. Şehitlik kavramı anlamını yitiriyor. Doğudaki bu işleri yapanlara kafayı takmayanlar, kendileri gibi düşünmeyenler olursa (asker sivil bürokrat) onları kafayı takıyorlar. Baştan açıklayın içerde 5000, dışarıda 500 terörist varsa önce içeridekileri temizleyelim doğru ama… Ne zaman 4.5 yıl sonra… çok erken teşhis. Devletin basındakiler terörist sayısında bile tutarlı değil. !

DEMOKRASİYİ ARAÇ OLARAK GÖREN sahte Demokratlar, ülkenin birliğine dinamit koyanlara değil Askere, olmayan Muhalefete ve doğru teşhis koyan AYDINA saldırıyorlar. TALABANİ ve BARZANİ bakın ne diyor : “90 yıldır arzu ettiğimiz Kürt politikalarına 1. Mart teskeresinden sonra daha da yaklaştık. Bizi bu politikaya yaklaştıran iktidarın 80-90 millet vekilidir. Onlara şükran borçluyuz.

Eee bu ülkede her şeye rağmen unutulan ve iğdiş edilen bir MİLLİ GÜVENLİK KURULU var! İktidar var, Asker var, Polis var. Bu var olanlara rağmen neden kan akıyor. Çünkü siyasi irade yok. Bakın bu iradenin destekçileri ne diyor.

Şehitler için KELLE

Terörist için SAYIN

Asker için inançsız (demokrasi dışı)

Son terör olayları için de bu olaylar iktidara karşı yapılıyor. İç tezgah işi. Neden Subaylar hiç şehit olmuyor. Nerede sahi bu beyaz atlı Subaylar!

Herkes her şeyi kıskanıyor. Biz o kadar iyi şeyler yaptık ki, 354 milletvekili ile bilerek ve de isteyerek Cumhurbaşkanını seçemedik, ÇOK MAĞDUR OLDUK ÇOK… BİR ANLAMDA bize de DEMOKRASİ ŞEHİDİ muamelesi yapılsın. !

Bu anlayışla şehit cenazeleri bitmez… !

Yetkililer çok geç kalmış birlik olma mesajı veriyorlar. Yüreği kor gibi yanmış, içi acıyan insanlara bu mesajların bir anlamı da bir faydası da yoktur. Hiç bir şey için geç sayılmaz sorumlular akılla, milli bilinçle, hırslarından, gururlarından, kibirlerinden, kabadayılıklarından arınarak milli acıyı dindirmelidir. Ben canım dahil üzerime düşeni yapmaya hazırım. Ya sizler?

22.06.2007

Bu yazı toplam 1006 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim