• BIST 1.414
  • Altın 499,717
  • Dolar 8,7059
  • Euro 10,3780
  • Bolu 10 °C
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 12 °C

Ülkenin içinde bulunduğu durumu tespit yeterli mi?

Mustafa Öz

Muhalefet partileri, sivil toplum kuruluşları İKTİDARIN ÜLKEYİ içerde ve dışarıda getirdiği durumu iyi tespit ediyorlar. Ancak bu tespit ettikleri sonlara karşı çözüm önerileri maalesef ya söylemiyorlar ya da söyledikleri varsa bile iktidarın oluşturduğu sahte gündem içinde kaybolup gidiyor.

İşsizlik kronikleşti bu iktidar kendi elindeki (oyuncak edilmiş istatistik rakamlarına rağmen) rakamlara rağmen işsizliği %10,1 de çaktı. Gerçek işsizlik %22-23. peki alternatif oluşturacak muhalefetin reçetesi var mı?

En övündükleri konu ENFLASYON son 4 ayda her şeyin fiyatı %60-100 artmış, resmi rakamlara göre %8,95 bunu halka anlatıp benim çözümüm şu diyen var mı?

Bizimle her gün alay edilerek kişi başına düşen gelirimizin 7000 Dolar, şimdi de 9000 Dolar olduğu söylenirken, bunun KUYRUKLU YALAN olduğunu açıklayıp; milli gelirin ADİL DAĞILIMINI YAPMAYI NASIL BECERECEKLERİNİ açıklayan bir muhalefet var mı?

Milletin gözünün içine bakarak haktan, hukuktan, adaletten bahsedenlerin DEVLETİN İMKANLARINI nasıl parsellediklerini, Belediye imkanlarını yandaşlarına nasıl akıttıklarını, fakirleştirdikleri kitleleri 2 milyardan 4,5 milyara çıkararak un, şeker, yağ, kömür bağımlısı haline getirdiklerini anlatacak, bu tutarsızlığı nasıl yok edeceklerini söyleyecek bir muhalefet var mı?

Milleti muhafazakarlıkla uyuturken, kendilerinin MALI GÖTÜRDÜĞÜNÜ yeni bir İSLAMCI MUHAFAZAKAR BURJUVA sınıfı oluşturduklarını millete anlatacak dini, diyaneti ağzına pelesenk etmeyecek bir muhalefet var mı?

Demokrasiyi kendi çıkarlarına nasıl kullandıklarını: Demokrasinin bunların ağzında nasıl VESİKALI hale geldiğini, gerçek demokrasinin tecelli etmediğini halkın aydınlatılmadığını, Partiler konusunda hiçbir demokratik açılım sağlanmadığını, seçim konusunda demokratik açılım sağlanmadığını: bunların dediğini yapmayanların, gittiği yoldan gitmeyenlerin nasıl KGB tipi uygulamalara maruz kaldığını anlatacak, çözümünü gösterecek muhalefet var mı?

Ülkede bölücülük almış başını giderken; bölücü çeteleri görmemekte ısrar eden iktidarın, kendine yeni çete vehimleri icat ettiğini; bu durumun demokrasi ve insan haklarıyla ilgisi olmadığını anlatacak muhalefet var mı?

Ülkeyi idareye başladıklarında 199 milyar dolar borcumuz varken; bugün 450 milyar olduğunu; cumhuriyetin bütün ekonomik değerlerinin yok pahasına özelleştirme kıyağı olarak satıldığı, binlerce km² toprağın tapusu ile satıldığımı, Vakıf yasası ile ülkenin azınlıklara peşkeş çekildiğini, bankaların % 45'inin, sigorta şirketlerinin %77'sinin, sermaye piyasasının %79'unun, ekonominin %38'inin yabancıların (Yunan, Hollanda, Amerika, AB ve Arap sermayesine geçtiğini) Global sermayenin esnafı, küçük ticaret sahiplerini, kobileri bitirdiğini anlatacak, çözümünü ortaya koyacak bir muhalefet var mı?

Yıllarca din istismarı yapan bu kaynaktan nemalanan iktidarın bu istismarının, mağdur politikalarının önüne geçecek bir muhalefet var mı?

Teslimiyetçi bir anlayışla hareket ederek hiçbir dış sorunu çözmediği halde sanki her şeyi süt liman gibi gösteren iktidarın: Kıbrıs'ı ne hale getirdiğini, Ermeni sorununu ne hale getirdiğini, Kuzey Irak’taki işbirlikçilere nasıl göz yumduğunu AB'ye verdiği tavizlerin neye mal olduğunu anlatacak, çözümlerini söyleyecek muhalefet var mı?

Anayasal kuruluşlarla kavgalı olarak milletin gözünün nasıl boyandığını anlatacak: Ankara’da SALONLARDA değil, 2. adamlarla hiç değil, milletin yanına giderek, milletle kucak kucağa gelerek anlatacak muhalefet var mı? Lider var mı?

Eğer var diyorsanız biz bu iktidardan da, onun tahribatlarından da kurtuluruz. Var diyenler ortaya çıkmalı millet kandırılıyor. Sonra da MİLLİ İRADEDEN bahsediliyor. Medya aracılığıyla, Cemaatlerle, yardımlarla, yavuz hırsız rolleriyle, mağrurluğu mağdurluğa çevirerek elde edilmiş bir MİLLİ İRADE ile pervasızlık devam ediyor. Bu pervasızlığa dur diyecek çözümleri, enerjisi olan muhalefet ALTERNATİF olur! Yoksa boşa tıp durursunuz, olan da millete olur.

04.04.2008

Bu yazı toplam 807 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim