• BIST 1.112
  • Altın 474,037
  • Dolar 7,5495
  • Euro 8,9548
  • Bolu 15 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 21 °C

Üniversiteler arası performans değerlendirmesi-2

Mustafa Namdar

Üniversitenin teşkilat ve yönetim yapısı:

Üniversite içinde bulunan anahtar bir kelime var. O da buranın vakıf destekli devlet üniversitesi olmasıdır. Vakfın büyük desteğini ekibimiz takdirle karşılamıştır. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir bağış birimini görmedik, göremezsiniz.

Yapılanma rektörlük ve fakültelerde olumlu. Bünyede M.Y. okulları bulunmakta. Rektör stratejik planda temel nokta olarak yerini almış. Rektör, uluslararası platformda en üst noktaya ulaşmaya odaklanmalıdır.

Rektör Yardımcıları, kendilerine bağlı birimlerde önemli görevler üstlenmişler. Liderlik yapmalarını öneriyoruz. Bir rektör yardımcısı kadrosu boş, atama yapılmalıdır.

Üniversite ve fakülteleri, son derece yüksek bir seviyede bir otonomiye sahip olduğunu görüyoruz. Bu otonomi özerklik konusunda bazı işlemlerin farklı uygulanmasına sebep olacaktır. Aslında üniversite bünyesinde birimler arasında uyum sağlanması durumunu tavsiye edebiliriz. Gördüğümüz kadarıyla bazı enstitülerde karmaşık bir yapı var. Aslında iyi bir durum ama, bazen bazı çıkmazlara neden olabilir. Bu durum gözden geçirilmeli.

Üniversitede yürütülen araştırma komitesini ve faaliyetlerini çok iyi algılayamadık.

Araştırma faaliyetlerinin yapılandırılmasının daha kaliteli değerlendirilmesinde farklı bir yapıya gitmelidir. Meslek yüksekokulları üniversitenin gelişiminde dış ortamlarla anlaşmaların gelişmesindeki katkıların da yararı olacak.

Beden Eğitimi Yüksek Okulu; bu okullar bu bağlamda Bolonya sürecinin ilk aşamasını oluşturmaktadır. Meslek Yüksekokulları üniversiteyle entegre olmalıdır.

Kaynaklar söz konusu olduğunda, devletten sağlanan fona bağımlı olduğu görülmekte. Koruma güvenliği bir an önce kurulmalı.

Üniversitenin eğitim açısından nereye gittiği, üniversite yeni ve küçük. İleride daha da büyüyecek. Daha büyük bir yapıda yer almasında karmaşık görüyoruz. Küçük faaliyetlerin olduğunu, bunların zaman içinde gelişeceğini umuyoruz.

Üniversite dış faktörler tarafından büyük bir etki altındadır. Üniversite koyduğu hedefleri, amaçları dikkate alındığında, dış araçlara yönelmesi gerekir. Bu süreçte hedef ve amaçlar belirtilirken, bütün hepsinin peşinde koşmamalı, hedef seçimini yapmalı. Bu noktada stratejik planın nasıl uygulanacağı çok önemli. Raporda tek tek değerlendirilecek. Hem içsel, hem dışsal hem de halk arasında bu stratejik plana ulaşılmalı. Bu konuda bir stratejik planlama ofisi kurulmalı.

Önemli olan insan kaynakları ışığında yeniden bir personel oluşumunun sağlanmasıdır. İnsan kaynakları alanında stratejik planın hazırlanması, asıl amacın bu kaynaklarda çalışacak kişilerin seçilmesi olmalı.

Eğitim-öğretim ve öğrenme iyi durumda. Kütüphanede yeterince kaynakların olmadığını gördük. Yeni kitaplar alınmalı. Bilgi işlem altyapısının modern ve model olduğunu gözlemledik, yurtlarda da aynı olmalı. Kayıtların online olarak yapılması güzel. Kariyer yönlendirme merkezinin olması faydalı. Yabancı dil söz konusu olduğunda, İngilizce yeterli değil, geliştirilmeli. Lisans, yüksek lisans ve personele eğitim verebilecek düzeyde oluşturulmalı. Üniversite içinde yerel yönetimlerin eğitim veren etkinliğini gördük.

Öğrencilerin aşçılık ve mutfak sertifikaları olmasında sanayi ile işbirliğine gidilebilir. Bolonyo sonucuna göre bu durum geliştirilebilir.

Öğrenme ve öğretmedeki yenilikler yeniden gözden geçirilmeli. Öğrencilerin kendi kendilerine çalışmaları teşvik edilmeli. Öğrencilere spor yapma imkanlarının sunulması güzel. Bu imkanlar hazırlanmış. Bunun yanında konaklama ve yemek hizmetleri güzel.

17.06.2008

Bu yazı toplam 468 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim