• BIST 83.675
  • Altın 250,087
  • Dolar 6,1048
  • Euro 6,8129
  • Bolu 14 °C
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 16 °C

Üniversiteler arası performans değerlendirmesi-3

Mustafa Namdar

Üniversitenin araştırma faaliyetleri güzel, memnuniyet verici. Bu konuda stratejik planlar yapılarak yürütülmeli. Aslında küçük bir üniversite olduğu düşünüldüğünde, çok geniş alanlarda çalışma yapmak yerine küçük alanlarda çalışılmalı.

Üniversite bünyesinde yapılacak çalışmalarda ortaklardan daha çok yararlanılmalı.

Araştırmalar gelişimin artırılmasına yönelik olmalı. Üniversitede araştırmacı kişilerin yaptıkları çalışmalarda doktora öğrencilerini de gördük.

Teknopark kurulması bölgesel araştırma ve iş birliği açısından çok iyi olacaktır. Teknoparkta kurulacak bir ünitenin konulacak yeri çok iyi araştırılmalıdır. Bunun için biraz daha çalışılmalı.

Bölgesel kalkınma; genelde üniversitelerin eğitim faaliyetlerine odaklanır. Çağdaş üniversite anlayışında daha çok teknolojik gelişmelere yer verilir. Dış ortaklarla odaklandığımız kuruluşlarla bağlar daha da geliştirilmeli. Bu konuda üniversite iyi ilişkiler içinde. Genelde bu konuda karşılıklı bir form oluşturulmalı.

Üniversitede yürütülen eğitim faaliyetlerinin dış ortaklara açılması gerek. Bu konuda toplumun üniversitelerden ne alacağı düşünülmeli. Teknopark hali hazır sanayi kuruluşları çalışmalarının devamı yerine daha geliştirilmiş olmalı.

Batı Karadeniz üniversiteler işbirliği ve uluslararası anlaşmalardan ne beklendiği açıkça belirlenmeli. İhtiyaçların ne olduğu belirlenmeli. Bu konuda daha geniş bir ofis oluşturulmalı.

Erasmus alanında iyi bir noktaya gelindiğini görüyoruz. Erasmus'ta gelen ve giden öğrenci, dengeli olmalı. Erasmus dışında başka ortaklar da bulmalısınız.

Üniversitemize yabancı gözü ile bakıldığında görülenler bunlar. Bu konu ile ilgili geniş raporun Eylül-Ekim aylarında gönderileceği ifade edildi. Bu yazdıklarım tercüman aracılığı ile açıklanan kısa bilgilerdir. Olayı özetlersek;

1-Heyetin gelişi üniversitenin daveti üzerine olmuş.

2-Yapılan gözlemler eğitim-öğretim kalitesinden çok, üniversite yönetiminin işleyişi üzerine.

3-Kurumsal kısıtlamalar, farklı kurumlarla ilişkilerde ortaya çıkacak hususlar, kapasite ve görev kapsamı için stratejik planların yapılması.

4-Bolu'da üniversite gereksinimi. Bu üniversitenin 10 yıl sonra geleceği nokta ve Bolu'nun nasıl üniversite şehri olacağı konusunda vizyon ve misyonun belirlenmesi. Önlemlerin alınması.

5-Üniversitenin en büyük avantajının vakıf destekli devlet üniversitesi oluşu.

6-Yapılanma rektörlük ve fakülteler de olumlu. Rektör yardımcılarının liderlik yapmaları sağlanmalı.

7-Araştırma komitesinin faaliyetleri çok açık anlaşılır değil.

8-Üniversitelerde insan kaynaklarının önemi çok büyük. Personel oluşumu için stratejik plan olmalı.

9-Teknopark kurulma düşüncesi çok önemli.

10-Dış ortaklarla ve bölge üniversiteleri ile bağlar daha da geliştirilmeli.

11-Erasmus programlarının daha da geliştirilmesi yararlı olur.

Yazımın başlangıcında da belirttiğim gibi, burada sözü edilen değerlendirmenin geniş kapsamlı raporunun eylül veya ekim aylarında gönderileceği ifade edildi. Benimkisi özet olarak anlatılanlara ait notlardır.

Güzel olan üniversitemizin çalışmalarında emsalleri ile nerede olduğuna ait dışarıdan gözlem yaptırılması. Çalışmalarda gerek eğitim öğretimde, gerek yönetimlerin oluşumunda, gerek halkla olan iletişimde, gerek üniversitenin bilimsel gelişimlerinde çıplak göz ile tarafsız değerlendirme yaptırılması.

İzzet Baba'nın da iş ve yaşam felsefesinde başarıyı yakalama anahtarı bu tür ciddi çalışmalarıydı. Umarım sonuçlar onu memnun edecek şekilde olur.

Başarı dileklerimle kolay gelsin diyorum.

18.06.2008

Bu yazı toplam 554 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim