• BIST 1.405
  • Altın 497,965
  • Dolar 8,6782
  • Euro 10,3635
  • Bolu 22 °C
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 24 °C

Üniversitemizin açılışında düşünmemiz gerekenler

Mustafa Namdar

Üniversitemizin eğitime başlamasıyla şehrimiz caddelerindeki görüntü de değişti. Kaldırımlarda yürümek her ne kadar zorlaştıysa da, esnafımız mutlu. Dile kolay 16624 öğrencinin 14866’sı merkezde. Bu öğrencilerin Bolu’ya yapacakları ekonomik katkının hesabını yaparken, toplum olarak biz bu çocuklara ne tür sosyal imkanlar sağlıyoruz, oturup düşünmemiz gerek.

Kasım’da hizmete gireceği söylenen Gölköy Kampüsü’yle 1200 öğrenci daha ilave olacak. Sayıları binleri aşan bu öğrenciyi şehir özlemi çekmeden kampüste nasıl tutulacağının hesabını yapmalıdır üniversite senatosu.

Gençler eğitimlerinin bu son basamağında çok değerli bilgileri aktaracaklardır dedi konuşmacılar. Ürün kalıba göre şekil alır. Gençlerin alacağı bilgilerde model olmanın önemini unutmamak gerek. İlimin, bilimin, mabedi diyebileceğimiz bu yerlerde görev alanların bizden farklı yanları mutlaka olmalı.

Sn. Ahmet Baysal dedi ki; “Bu üniversitede okuma fırsatını kazanmış olanların ayrı ve farklı imkanları vardır. Bu üniversitedeki farklılık, İzzet Baysal’ı tanıma fırsatıdır. Yaşam tarzı ve çalışma hayatındaki felsefesidir. İzzet Baysal’ı çoğumuz hayırseverliği ile tanıdık. Onun bu özelliği yaşam tarzından ve çalışma felsefesinden gelmektedir. Tasarruf bilinci ve israfa olan düşmanlığı, üretim hizmeti ve yatırımlarıdır. Maddi çıkarları bir kenara atarak büyük kayıplar vermesine rağmen, haklarından vazgeçmemesidir. Onda planlı, programlı çalışmanın ne olduğunu, azmin ve gayretin ne olduğunu göreceksiniz. Devlete olan görev bağlılığını göreceksiniz. Onun gerçek bir Atatürkçü olarak yaşadığını göreceksiniz. Halkına ve ülkesine tüm varlığını veren nadir kişilerden olduğunu göreceksiniz.”

Dedik ya, döküm modeline göre şekil alır. Bu bağlamda zorluklardan sonra üniversiteyle tanışan bu gençlere, ülke geleceğine ait yol haritasını vermek üzere model olanların, öncelikle Sn. Ahmet Baysal’ın dile getirdiği farklılıkları bilmeleri gerek. Günümüzde çeşitli eylemleriyle medyaya yansıyan cemaatlerin, tarikatların, ideolojik düşüncelerin, siyasi yelpazenin etkisinde kalmadan, ülke bütünlüğünün korunması, ülkenin kalkınması ve İzzet Baysal felsefesinin öğretilmesi gerek bu gençlere.

Gençlerin sosyal yaşamımızdaki yerlerini biliyoruz. Sosyal ve kültürel alanlarda öğrencilerimize de büyük görevler düşmektedir diyen Belediye Başkanımız Sn. Alaaddin Yılmaz, üniversitemizi daha geliştirmek görevini ve her öğrenciyi kültür ve turizm elçisi olarak gördüğünü vurguladı. Öğrencilerimizden beklentilerimizi sıralarken, bizlerin de görevleri olmalı. Sıcak aile yuvasından belki de ilk kez ayrılan bu gençlere, o sıcaklığı yaşatmamız gerek. Esnafımız, kendileri için ekmek teknesi olan bu gençlerin içlerinde zor durumda olanları tespit ederek yardımcı olmamaları gerek.

Valimiz Sn. Ali Serindağ, üniversitelerin ülke kalkınmasındaki önemine değinerek, ekonomik, sosyal ve siyasal alanlardaki payına işaret edip yarınları biçimlendiren kurumların üniversiteler olduğunu söyledi.

Üniversitelerin bulundukları illere, ekonomik, sosyal ve bilimsel katkıları olduğunu, Bolu’nun zengin kültür yapısını daha da zenginleştirdiğini söyledikten sonra gençlere hitaben Atatürk ilkelerinden sapmadan yerine getirmelerini. Devrimlere sahip çıkmalarını. Çok çalışıp ülkemiz için güzel işler yapmalarını istedi.

Daha sonra açılışın ilk dersini verdi Prof. Dr. Korkut Boratay. Dersin konusu “Cumhuriyet ekonomisinin gelişimiydi.” Sn. Boratay Bolu’nun yabancısı değildi. Dedesi Abdurrahman Nail Boratay Mudurnu’da 20 yıl kaymakamlık yapmış. Cumhuriyet ekonomisinin 82 yılda nasıl yol aldığını. Az gelişmişlik kaderi aşılabildi mi? Toplumu oluşturan gruplar gelişmenin meyvelerini nasıl paylaştılar? Faydalı bir ilk dersti.

02.10.2006

Bu yazı toplam 530 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim