• BIST 96.142
  • Altın 240,835
  • Dolar 5,8753
  • Euro 6,5757
  • Bolu 9 °C
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 11 °C

Üniversitemizin arazisi ve Orman Bakanlığı’nın işgüzarlığı

Bülent Dinçtürk

Eğer Bolu medyası olmasaydı, vatandaş kendini ve memleketini ilgilendiren meseleleri nereden ve nasıl öğrenirdi?

Gerçekten son dönemlerde, Bolu’yu ilgilendiren meselelerini ve sorunlarını Bolu basını hiç çekinmeden gündeme getiriyor.

Bolu’yu yakından ilgilendiren çok önemli bir sorun düştü bu hafta gün-deme.

Üniversitemizin kurulduğu alanın orman arazisi olması sebebiyle, on yıl önce Orman Bakanlığı dava açmış. Dava yeni sonuçlanmış. Sakarya 1. İdare Mahkemesi; Orman alanında tapu kaydının ve tapu kaydına dayalı tahsisin kaldırılmasına karar vermiş. Ayrıca Orman Bakanlığı, Bolu 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde, üniversite aleyhine dava açmış ve 15 yıllık birikmiş tahsis bedelini FAİZİYLE birlikte talep ediyormuş. Dava halen sürüyor.

Ne garip ülke bu Türkiyemiz. Yaşar ne yaşar, ne yaşamaz. İnsan bu olay karşısında söyleyecek söz bulamıyor. Yazıklar olsun.

Bu olaylardan Rahmetli İzzet Baysal’ın kemikleri sızlar. Siz, yemeyip içmeyip bütün birikiminizle, yetiştiğiniz memleketinize meşru kazancınızla ilim yuvası yapmak isteyeceksiniz, ama bir takım densizler, düşüncesizler, vicdansızlar, bu tahsisi iptal ettirecek. Helal olsun bizim Orman Bakanlığı’na. Bir insan vazifeşinas ve işgüzar olursa, herşeyi yapar. Hatta üniversiteyi tahsis bedelini ödemedi diye icraya bile verebilir.

Bu ülkede olmaz dediğiniz herşey olabilir. Sen Bakan olacaksın, nasıl ve ne şekilde sahip olduğun bilinmeyen orman arazisini villa karşılığı verecek ve villa sahibi olacaksın.

Ormanlar cayır cayır kesilecek ve usulsüz villalar yapılacak ve son derece pişkin bir şekilde, üstüne bir de Sayın Emin Çölaşan’ı mahkemeye verip tazminat alacaksın. Pes doğrusu. Sayın Çölaşan aradan 12 yıl geçmiş olmasına rağmen haklılığı gün ışığına çıkmış. Şimdi tahsil edilen bu tazminatı, bir hayır kurumuna kendi adına yatır diyor. Ama eski Bakandan ses yok. Hayatta mı acaba? Yoksa olayları duymadı da haberi mi yok?

Peki ya diğer bakanlık sorumluları, bölge şefleri, işletme müdürleri, bölge müdürleri, onlar ne yapıyor? Olayları sadece seyretmekle yetiniyorlar mı? Bunların tümü de görevlerini suistimal etmiş değiller mi? Nerede adalet, nerede yargı? Yüzde 6 olan iskan sahası, birden yüzde 96’ya nasıl çıkıyor? Ama rezalete bakın, kimi emekli olmuş oraya işe girmiş, kiminin çocuğunu Amerikaya göndermiş. Kimine araba almış, hiçbirini kabul etmeyeni de tehdit edip dövmüşler. Peki devleti yönetenler, nerede?

Uzanların meselelerinde son derece hassas davranıp düğmeye basan parmaklar nerede? Bir tarafta ülkenin ormanları kesilip lüks villalar yapılıyor, ses yok. Bir tarafta da bir hayırsever çıkıp devletin katkısı olmadan alınteri ve meşru kazancıyla bir memlekete üniversite yapıyor ve o memleketin çehresi değişiyor. Ama Bakanlık mahkemeye gidip tahsisi iptal ettiriyor.

Akıllara durguluk verecek bu olay, maalesef bizim memleketimizde cereyan ediyor.

Şimdi gelelim bir de bizim siyasilerimize. Bu mesele karşısında ne yapmışlar: Diyor ki Sayın M.vekili aynen yazıyorum:

Orman Bakanlığı’nda çalışan bürokratlar, yapılan işlemlere ya da kararlara imza atmaktan korkarlar. Şu anda imzadan çıksa bile söylenmez. İmza atan çok sıkıntıya girer. İşler çok yasal yürümeyince ve Bakanların baskısı ile yapılmaya çalışılınca, sıkıntı oluyor.

Sayın m.vekili: Bir memleketin kaderine tesir edebilecek önemli bir meselede böyle çekingen ve olayı kaderine bırakabilecek tarzda konuşursanız, sizin memleketinize verebilecek pek fazla birşeyiniz olmadığı ortaya çıkar.

Eğer bu meseleyi çözmekte zorlanıyorsanız, Bolulular olarak bu işi ACARİSTANBUL veya ACARKENT sahiplerine rica ederek çözdürelim. Her sene 11 Mayıs İzzet Baysal Günleri’nde gevrek nutuklar atan siyasiler, acaba bu mesele çözüme kavuşmazsa, o günlerde nasıl ve ne yüzle konuşacaklar?

Bu olaylar birer imtihandır. Sonuçları ise 4 Kasım 2007’de belli olur.

İyi haftalar dileğiyle.

06.12.2006 

Bu yazı toplam 628 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim