• BIST 101.566
  • Altın 261,200
  • Dolar 5,6804
  • Euro 6,3745
  • Bolu 13 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 14 °C

ÜNİVERSİTEMİZLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME -2-

Mustafa Namdar

Bilgilendirme toplantısında yapılanlar ve yapılacakları anlatıldıktan sonra, sorulan sorulara samimi açıklamalarla yanıtlar verildi. Her arkadaşın sorduklarına aldığı yanıtlar kendi gazetelerinde değerlendirileceği için, kendi köşeme almadım. Yorumları kendi sütunlarında göreceğiz.

Geçtiğimiz 26-30 Temmuz tarihleri arasında 18. Milli Eğitim Şurası'nın illerde yapılan birinci ayak toplantısı vardı. Bu toplantıda gündem: Öğretmen yetiştirilmesi, istihdam ve mesleki gelişimi. – Eğitim ortamları kurum kültürü ve okul liderliği. –İlköğretim ve Ortaöğretimin Güçlendirilmesi, öğretime erişimin sağlanması. – Spor, sanat, beceri ve değerler eğitimi.- Psikolojik Danışma, Rehberlik ve Yönlendirmeden oluşuyordu. Beş komisyon kuruldu. Her komisyonda üniversitemizden en az 5 akademisyen bulunuyordu. Birinci komisyonda; “Öğretmen yetiştirilmesi, istihdam ve mesleki gelişimi” değerlendirilecekti. Komisyonda 22 kişiydik.

Bizim komisyonda olduğu kadar diğer komisyon üyelerinin de bulunduğu son gün değerlendirme toplantısında, düşünceler sanki şuranın ana konusu, öğretmen yetiştirilmesi üzerine odaklanmış gibiydi. Ben de Sn. Rektöre sorumu bu anlamda sordum. Üniversitemizde “Bilgisayar ve öğretim teknolojileri- Fen Bilgisi-İngilizce- Matematik- Müzik- Okul Öncesi-Rehberlik ve psikolojik danışmanlık- resim-iş- sosyal bilgiler- Türkçe- Zihin Engelliler ve Sınıf Öğretmenliği” bölümleri vardı. Şura sonucu çalışmalarla ilgili raporların incelenip incelenmediğini, şura görüşleri ile fakülte öğretiminin uyumu nasıldı? İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültelerinden sözü edilen model öğretmen yetişiyor mu? Bu konuda değerlendirmeniz oldu mu? Birinci sorum buydu. İkinci sorum: “Açılacak veya açılması düşünülen meslek yüksekokullarının içinde “sağlık ünitelerinde kullanılan tıbbi cihazlardan; emar, tomografi, elektro grafi, ultrason, röntgen” gibi daha ismini sayamadığım bir dizi cihazın bakım, onarım ve kullanımı için ara eleman ihtiyacını karşılayacak bölüm açılmasını düşünüp düşünmedikleriydi.” Üçüncü sorum da: “Üniversite-e Halk bütünleşmesinde yapılan haftalık etkinliklerden, konferans, panel, sempozyum, sergi, tiyatro gibi kültürel sanat etkinliklerini bildiren bir ilan panosu, şehrin uygun bir yeri hükümet veya belediye meydanına konacak mı?

Birinci soruma böyle bir çalışma yapmadıklarını. Konuyu değerlendireceklerini, ikincisi üzerinde çalışma yapabileceklerini, üçüncü soruma da ilan panoları ile ilgili çalışmanın son aşamaya geldiğini, yakında en modern ve sağlam şekilde uygun olan yerlere takılacağına ait bilgiler verildi.

Bir düşünür: “Gemiler limanlar için değil, limanlar gemiler için yapılmıştır” demiş. Ben de aynı düşünceden yola çıkarak, “toplumlar üniversiteler için bir araya gelmemiş olabilirler. Ne var ki üniversiteler toplumların bilim, sanat, kültür, sosyal ve ekonomik anlamda düşüncelerini geliştirmek, bilgilendirmek için vardırlar” diye düşünüyorum. Konu öğretmen olduğunda, öğretmenlere de yeni nesli hazırlama görevi verildiğinde, geleceğin vebalini yüklediğimiz öğretmenlerimizi yetiştiren kurumları, bu vebalin dışında tutma şansımız olamaz diye düşünüyorum.

İlimizde eğitim için fiziki anlamda pek fazla sıkıntı olmamasına karşın, yurt genelinde bir başarısızlıktan söz ediliyorsa, bunun sorumlusu yalnız öğretmen olmamalı. Öğretmen, veli ve öğrenci kadar öğretmen yetiştiren kurumlarımız ile YÖK de aynaya bakmalı. Hele de her an deneme sınama yoluyla yöntem belirlemeye çalışan MEB de sistem konusunda iki kez aynaya bakıp gelişmeleri değerlendirmeli.

10.08.2010


Bu yazı toplam 792 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim