• BIST 99.535
  • Altın 239,079
  • Dolar 5,6384
  • Euro 6,3814
  • Bolu 6 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 6 °C

Vakıfa da Siyaset mi Bulaştı?

Nadir Garipoğlu

Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı cumartesi günü Bolu Ticaret Sanayi Odası salonunda Vakıfın şube yönetimi çalışma yönetmeliği ile ilgili değişiklik yapmak için olağan üstü genel kurul toplantısını yaptı.

               Çok sert ve tartışmalara sahne olan tarafların birbirini siyaset yapmakla suçladığı genel kurulda 23 e 22 oy ile değişiklik kabul edildi.

                Bir vakıfın, bir sivil toplum örgütünün basit bir yönetmelik değişikliğinde çok ağır sözlerle birbirlerine hakaret etmesi, kavga çıkarması, bölünmesi Bolu kamuoyunu çok rahatsız etti.

                Vakıfın mütevelli heyet üyesi olarak, çok iyi biliyorum ki, bu vakıf hiçbir zaman ilk toplantı da çoğunluğu sağlayamaz, hep ikinci toplantılarda 15-20 kişi ile genel kurul yapabilirdik. Hatta vakıfı güçlendirmek ve cazip hale getirmek için Bolu Kalkınma Vakfı ile birleştirmek bile gündeme gelmişti.

                Şimdi ise şube yönetimi çalışma yönetmeliği için ve Ankara şube başkanını görevden almak için kavga çıkarıyoruz.

                Elbette bir yere başkan ve yönetim kurulu atanmışsa gerektiğinde görevden de alınabilmeli. Buna kimsenin itirazı olamaz.  Özer Özcan’ın da yanlışı varsa alırlar. Seçimle gelmedi ki kalacağım diye direnmesi ve bunca sert tartışmalara sebep olması hoş olmadı.  

                Buradan bağırarak sesleniyorum bırakın kavgayı gürültüyü, esas üzerinde durulması gereken konuya odakşalalım onu tartışalım yönetmeliğin 5.maddesinin c bendini.

                O maddeyi aynen yazıyorum…

                “Şube yönetim kurulu başkan ve üyeleri, yönetim kurulu başkanı ( vali ) tarafından belirlenen adaylar arasından yönetim kurulu başkanı ve tabi üyelerin ( sanayi teknoloji müdürü- kültür müdürü) kararı ile atanır. Şube yönetim kurulu başkan ve üyelerinin görevden alınması atama usulüne tabidir”.

                İşte esas sorun bu 5.maddenin c bendinde ki atama ve görevden alma şeklinde.  

                Yönetim kurulunun diğer seçilmiş 8 üyenin ve genel kurulun hiçbir fonksiyonunun olmaması. Sadece vakıf başkanı Vali ile tabii üyeler Sanayi Teknoloji Müdürü ve Kültür Müdürü kararı ile şube yönetimleri atanıyor veya alınabiliyor. Bir kere daha açıklıyorum Genel kurulun fonksiyonu olmadığı gibi 11 kişilik yönetim kurulunda bulunan seçilmiş üyeler Alaaddin Yılmaz, Mustafa Namdar, Hikmet Manas, Nilgün Özerdoğan, Remzi Kocaman, Ahmet Şerafettin Yamaner, Mehmet İnegöl ve Ayhan Sabit Tüzün şube başkan ve yönetimlerini atamada ve görevden almada hiçbir fonksiyonları yok.

                Esas konuşmamız ve tartışmamız gereken konu bu. Biz işin esasını bırakıp teferruatına daldık.  Vakıf bürokratik bir vakıf durumunda.                     

                Ahmet Yamener ve Şerafettin Erbayram gibi pek çok kişide bu maddeye itiraz ettiler.

                Şubelerin açılabilmesi ile ilgili yönetmelik aceleye getirilmemeli,  Ocak ayına kadar iyi ve kapsamlı bir yönetmelik hazırlanmalı, Ocak ayında yapılacak olağan kongrede şube yönetim kurulu başkan ve üyelerinin  yönetim kurulunun 11 üyesinin söz sahibi olduğu kararla ve genel kurulun gerekçeli kararı ile atanmasının ve görevden alınmasının daha uygun olacağı hususunu dile getirdiler.

                 Bu önergeyi dinleyen de olmadı ve oylanmadı da. 

                 Eğer böyle bir karar alabilseydik hayır diyen 22 kişiden siyasi düşünmeyen diğer kişilerde evet oyu verebilirlerdi.

                  Vakıflar, sivil toplum kuruluşları, dernekler gönül işidir. Gönüllülük esasına dayalı fedakarlık isteyen görevlerdir. Nitekim vakıf genel sekreteri ve bu işin yükünü çeken arkadaşımız Sayın Mustafa Namdar’ın istifa ettiğini öğreniyoruz.

                   Böyle giderse insanların şevki, neşesi ve heyecanı kırılır toplumdan ne genel kurul üyesi, ne yönetici çıkar, çalışacak insan dahi bulamayız.

24.10.2012

Bu yazı toplam 1193 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim