• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • Bolu -2 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara -1 °C

Vallahi biz demedik!

Vallahi biz demedik!
Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın, sürekli patlama yaşanan CTP su borularıyla ilgili yaptığı ve İller Bankası’nı suçladığı açıklamasına , İller Bankası’ndan yanıt geldi.

 

İller Bankası Genel Müdürlüğü’nden gazetemize gönderilen yazılı cevapta şunlar ifade edildi;

“İller Bankası A.Ş. 6107 sayılı Kanun ile kurulmuş bir Bankadır. Sözkonusu Kanun’un “Bankanın amacı ve faaliyet konuları” başlıklı 3. maddesinin birinci fıkrasında; “(1) Bankanın amacı; il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşları ile münhasıran bunların üye oldukları mahalli idare birliklerinin finansman ihtiyacını karşılamak, bu idarelerin sınırları içinde yaşayan halkın mahalli müşterek hizmetlerine ilişkin projeler geliştirmek, bu idarelere danışmanlık hizmeti vermek ve teknik mahiyetteki kentsel projeler ile alt ve üstyapı işlerinin yapılmasına yardımcı olmak ve her türlü kalkınma ve yatırım bankacılığı işlevlerini yerine getirmektir.” hükümleri bulunmaktadır.

Öncelikle belirtelim ki, CTP boru seçiminde Bankamızın hiçbir müdahalesi bulunmamaktadır. Bolu Belediyesi’nce ihale öncesinde 21.06.2004 ve 2004/96  sayılı ve 25.06.2004 tarihli ve 2004/100 sayılı yazılarla Hamsu Pompa İstasyonu ile Arıtma Tesisi arası terfi hattında tasdikli projesindeki çelik borunun CTP olarak değiştirilmesi talep edilmiş ve Bankamızca Belediyenin talebi doğrultusunda imalat yapılmıştır.

Suyun Gölköy barajından temin edileceği esasına göre işin kapsamında su alma yapısı, hamsu terfi merkezi, hamsu terfi hattı, arıtma tesisi, depolar, depolar arası bağlantı hatları ve şebeke bulunmaktadır. Komple tesisin inşaatı Bankamızca proje doğrultusunda yaptırılmış, Belediye yetkililerinin de katılımıyla 09.05.2011 tarihinde geçici kabulü yapılarak Bolu Belediyesi’ne devir ve teslim edilmiştir. Müteakiben tesisin kesin kabulü de yapılmıştır. Kabul aşamasından sonra tesisin bakım, onarım ve meydana gelebilecek arızaların giderilmesi sorumluluğu Bolu Belediyesine aittir.

Tesisin geçici kabulünün yapılıp işletmenin de tamamen Belediyesine devrinden sonra Ø900mm. CTP hamsu terfi hattında meydan gelen patlamaların ise zaman zaman meydana gelen elektrik kesintisi sonucu hamsu terfi pompalarının işletmeye alınma esasları göz önüne alınarak sırayla devreye alınmaması ve hatta meydana gelecek hava sıkışmalarını önlemek amacıyla hat üzerinde yer alan vantuz ve tahliyelerin çalışmamasından meydana geldiği anlaşılmaktadır.

Belediyesince arıza ve patlamaların Bankamıza bildirilmesine müteakip teknik elemanlarımızın ve Belediye elemanlarının da katılımıyla mahallinde yapılan incelemeler sonucunda; Ø900mm CTP hamsu terfi hattı üzerinde yer alan T2 ve T11 tahliyeleri ile S67-K295 noktaları arasındaki 3 nolu hat vanasının otomasyona dahil edilmesi uygun görülmüş, ayrıca hatta oluşabilecek basınç dalgalanmalarını tolere etmek amacıyla T2 ve T11 tahliye hatları üzerine basınç sabitleme vanalarının konulması heyetçe uygun mütalaa edilmiş ve Belediyesince teknik açıdan değerlendirilmesi öngörülmüştür.

Bilahare yine Bankamız teknik elemanlarının ve Belediye yetkilisinin katılımı ile yapılan incelemede 5 vantuz ve 1 tahliyenin üzerinin asfaltla kapatıldığı ve 1 vantuzun içinin de asfaltla doldurulduğu görülmüş olup, bu durum hattın sağlıklı çalışmasını zorlaştırdığından, hatların bakım ve işletmesinde titiz davranılması gerektiği Belediyesine bildirilerek terfi hattındaki patlamaların tesisin işletilmesinden kaynaklandığı vurgulanmış bununla birlikte tehlikeleri asgariye indirmek amacıyla öneriler getirilmiştir.

Bir kez daha belirtmek gerekirse, “Bolu(Merkez) Belediyesi İçmesuyu Ve İçmesuyu Arıtma Tesisi Yapımı ile Hamsu Pompa İstasyonu Ve Arıtma Tesisinin Bir Yıl Süre İle İşletilmesi işi” Bankamızın ilgili mevzuat ile belirlenen görev ve yetkileri çerçevesinde, Bolu Belediyesi’nin talebi doğrultusunda gerçekleştirilmiş olup, kullanılacak boru seçimi de Bolu Belediyesince 21.06.2004 ve 2004/96  sayılı ve 25.06.2004 tarihli ve 2004/100 sayılı yazılarla yapılmış, tasdikli projesindeki çelik borunun CTP olarak değiştirilmesi talep edilmiş ve Bankamızca Belediyenin talebi doğrultusunda imalat yapılmıştır. Tesisin işletmesi Bolu Belediyesince gerçekleştirilmekte olup, terfi hattındaki patlamaların tesisin işletilmesinden kaynaklandığı da yapılan tespitlerle belirlenmiş ve Bolu Belediyesine önerilerde bulunulmuştur.  Bilgi ve belgelerle sabit bu durumun inkar edilerek, şebekede meydana gelen patlamalardan ısrarla Bankamızın sorumlu gösterilmeye çalışılması gerçekle bağdaşmamaktadır.”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim