• BIST 101.742
  • Altın 228,354
  • Dolar 5,2959
  • Euro 5,9997
  • Bolu 2 °C
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara -3 °C

VAY HALİNE!

N. Gürkan Yetkin

Belediye Başkan Yardımcımız Sayın İsmail Yamantürk ‘ü tanıyan herkes mizacını da iyi bilir.Hani derler ya “Şeker gibi adam!” işte böyle bir kişidir Sayın Yamantürk.Kimseyi kırmak istemez.Mütevaziliği elden bırakmaz.Karşısındakini dinler.Daima saygılıdır.

 

   Ancak ne olduysa bu şeker gibi adamın yerel basınımızda yer alan açıklamalarına bir bakıyoruz ,”Bu açıklama bu adamdan çıkmaz!Çıkamaz!” diyoruz hep bir ağızdan şaşkınlık içinde.Açıklamayı yerel televizyonumuzdan tekrar izliyoruz.Durum aynı.Ekran karşısında Sayın Yamantürk var ama ,konuşan spiker!

 

   Açıklamadaki bir bölüm ise işin en tuhaf yanı.”Sayın Uzun ve Havarisi…”Peki kim Sayın Uzun’un Havarileri?Has Parti yöneticileri!

 

   Mesela bu havarilerden birisi Sayın Abdullah Abat olabilir mi?

 

   Kastedilen havariler herkesin anladığı gibi Has Parti Yöneticileri ise Sayın Yamantürk damadına “Havari” yakıştırması mı yapmaktadır?

 

   Daha da garip gelen “Havari” kelimesinin özellikle seçilerek  kullanılması.Kimdir havariler?İsa Peygamberin Hayatta olduğu süreçte, kendisine ilk itibar eden, ölümünden sonra da İsa Peygamberin dinini yayan ilk  Hıristiyanlar!

   Şimdi açıklamada bu kelimeyi kullanarak yapılan teşbihte bir yüceltme mi var yoksa aksi durum için mi bu ifadeye yer verilmiş?

   Maazallah hele bir de “Yezit” kelimesi falan kullanılsa idi.İşte o zaman Kıyamet kopardı her halde!

 

   Açıklamayı tümü ile değerlendirirseniz Sayın Yamantürk’ün anlatmak istediği daha açık bir şekilde ortaya çıkıyor.Kısaca Yamantürk demek istiyor ki siz bu şekilde açıklamalar yapar iseniz,bu açıklamalarda bir Müslüman ‘a  ait olamayacağı için  siz olsa olsa ….

 

   Yine açıklamada yer alan “Vay Haline! Vay!”ifadesi aslında bir atıf.

 

   104)El-Hümeze

 

   Hümeze birini arkasından çekiştirmek,onunla alay etmek,kırmak ve inciltmek manalarına geliyor.Kıyamet suresinden sonra Mekke’de inen ve dokuz ayetten oluşan Hümeze suresinin birinci ayeti

 

   (Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla)

   Arkadan çekiştirmeyi ,yüze karşı eğlenmeyi ,adet edinen herkesin vay haline!(Diyanet İşleri Başkanlığı tefsirinden alınmıştır) 

 

   Sayın Yamantürk bu açıklamaları yapar da Sayın Uzun durur mu?

 

    “Kent Meydanı projeleri hakkında bilgimiz olmadığını söylemesi yine bizim inancımıza göre sui-zan etmektir. Peygamberimiz ‘zandan sakının, çünkü zan sözlerin en yalanıdır’ buyurmuşlardır. Evet, kendileri zanla hareket etmektedirler. Kent Meydanı ile ilgili yapılan sunuma hem İl Başkan yardımcımız, hem de Gençlik Kolları Başkanımız katılmıştır. Sunumla ilgili notlar almışlardır. Ayrıca bizzat ben projeleri anlatan Cd’yi detaylı bir şekilde inceledim. Bütün bunların sonunda dün nerdeysem bugün de aynı yerdeyim. Rant üzerine kurgulanmış iki projenin de Bolu’ya ve Bolu halkına faydasının olmayacağını belirtir, bize İslami kuralları hatırlatanların Bolu’nun en merkezi yerini bir rant kapısı yapmanın hangi İslami düşüncenin ürünü olduğunu açıklamalarını merakla bekliyoruz”

 

   “Öncelikle H.z İsa(as)’nın havarilerinin siyasi bir tartışmaya malzeme yapılmasını teessürle karşıladığımızın bilinmesini isteriz.Nasıl H.z Muhammed (as)’in arkadaşlarına, ona inananlara ‘sahabe’ denirse aynı şekilde H.z İsa (as)’nın arkadaşlarına da “havari” denir. Belediye Başkan Yardımcısı zat Müslüman’a yakışır şekilde davranmak yerine, Kent Meydanı projesinde düştükleri acıklı durumun verdiği ruh haliyle insanların kutsallarını açıklamalarına malzeme yapma gafletinde bulunmuşlardır. Belediye Başkan Yardımcısının havarileri alay konusu yapan açıklamalarını cehaletine veriyor ve konu hakkında gerekli izahatı yapmalarını bekliyoruz. Mesela ‘Bu metni ben hazırlamadım, bana sadece altına imza atmam emredildi’ derse inandırıcı bir izah yapmış olabilir”

 

İki farklı duruş sergileyen Muhafazakar Partilerin  mensubu  yetkili ve etkili isimlerin açıklamalarındaki ifadeler aynen böyle.

 

   Şimdi kim diyebilir ki “Bu ülkede Din Siyasete alet edilmiyor!”

 

   Ha bu arada Anadolu’muzdaki aşık atışmaları gibi İslami Atışma Sanatı gibi bir sanat dalı doğdu bizde böyle bir bilgi eksikliği varsa o başka!

 

   Ancak sebep ne olursa olsun çoğunluğunun İslam Dinine inandığı ve tabi olduğu bir ülkede bu açıklamalarda yer alan ifadeler çok ağır kaçmıştır.Yakışık almamıştır!

 

   Hele topluma mesajlar veren ,her davranışı ile örnek olması gereken kişilere hiç yakışmamıştır.

 

   Sayın Yamantürk’e bu açıklamayı hazırlayıp eline tutuşturan her kimse, ciddi derecede bir cehalet içersinde olduğu tartışmasızdır.

 

   Ne koşulda olursa olsun,Sayın Yamantürk gerekirse istifa etse idi, ancak bu açıklamanın altına imza koymasa idi.Bizlerde “Bu Şeker gibi adama ne oldu?”demeseydik!

 

   Bilindiği üzere ülkedeki tüm yayınlar Ak Parti Genel Merkezi tarafından incelenmekte.Dini konularda hassasiyeti bilinen Başbakan, bu açıklama metnini yanlışlıkla okur ise ,bu metni hazırlayanın “vay haline!”

 

   Mehmet Bey’inde vay haline!Mehmet Efendi’nin de vay haline!


Bu yazı toplam 1498 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim