• BIST 104.638
  • Altın 229,297
  • Dolar 5,4595
  • Euro 6,1943
  • Bolu 19 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 15 °C

VERİMLİ BANKACILIKMI – SOYGUNCU BANKACILIKMI

Mustafa Öz

 Ülkemiz ekonomisinin sağlıklı bir zemin üzerine oturması hepimizin ortak isteğidir. Ülkemizin yeterli sermaye birikimine sahip olmaması, Ekonomi çarklarını işletecek kurumların Hukuki – Sermaye – Kurumsallık açısından yetersizliği. Ekonomideki ağırlığın ve Düzenleyici rolün Devlette olması. Enflasyonist politikalar. Siyasetin tutarsızlığı sonucunda ülkenin50 – 60 yılı ekonomik kaoslarla çalkantılarla geçti. Bankerlik faciası.Batan bankalar . Hortumlanan bankalar. Dolandırılan vatandaş. Yüksek FAİZ POLİTİKASI ekonominin dengelerini bozduğu gibi insanımızın dengelerini de bozmuştur. Gelir Dağılımı iyice bozulmuş milli gelirin % 80 5 milyon insana giderken % 15 10 milyon insana % 5 ise 60 milyona gider hale gelmiştir.
Bugünkü duruma gelince 2012 yılı itibariyle yıllık enflasyon % 6.38 olarak gerçekleştirilmiştir.Bankalara ortalama mevduat faizi %7 hatta 6 dır. Kredilerden aldığı faiz ise% 20,5 – 22 arasında değişmektedir.
Bankacılık sektörü 57.hükümet döneminde yapılan düzenlemelerle : Sermaye ve kurumsallık – denetim yönünden kısmen kontrol altına alınmıştır.
Ülkemizde 2012 yılı itibariyle 48 banka faaliyet göstermektedir. Bu bankaların toplam 10.900 yurt içi şubesi vardır. Yurt dışında ise 100 şube acente ile 17 ülkede faaliyet yürütülmektedir. Ülke içinde 200.000 kişiyi istihdam etmekteler.
Bankaların gelir kalemlerini % 41 ile Faiz gelirleri % 13.5 ile hizmet ve komisyon gelirleri,diğerlerini ise menkul ve gayrı menkul gelirleri oluşturmaktadır.
Bankaraların açtığı kredilerin % 45 Bireysel krediler . % 23 kobi kredileri, % 32 ise ticari kredilerden oluşmaktadır.
Türk Bankalarının % 68.8 i yabancı sermayenin eline geçmiştir. 2012 yılında bir önceki yıla göre bankalar karlılığını % 15.6 artırmıştır.
Finansbank yunan sermayesinindir. Yunanistan daki uzantısı zarar ederken Türkiye deki hayalleri zorlayacak oranda KAR açıklamştır.
Bankalar personeline aslında çok para vermemektedir. Bankacılık faaliyetlerindeki kullandıkları MEKAN ve TEKNOLOJİYE çok para harcamaktalar. Buna rağmen yüksek kar ediyorlar, bu işin sırrı nedir.?
Dünyada Brezilya dan sonra Türkiye en yüksek FAİZ uygulayan 2. ülkedir. Bankaların verdiği krediler ile aldığı faiz % 22 verdiği faiz % 7 dir.
Bankalar özellikle Hizmet ve komisyon adı altında hergün bizleri ŞOKA sokan daleveralı yöntemlerle bizlerden para almaktadırlar.
Bankamızın Kredi Kartını gişeden yatırdığın da işlem ücreti
Kendi hesabınızdan 1000 tl üzerinde para çektiğinizde işlem ücreti
Hesaba para yatırmada işlem ücreti
Kart aidat bedeli, Kartların normal faizi % 2.25 geçikme ile % 4.5 buluyo ve benzerleri
Türk ekonomisi Dünya ekonomisin yaşadığı krize düşmemesi için bizim insanımızın YÜKSEK FAİZ ve olmadık Hizmet Komisyonları ile Bankalara soydurulması mı gerekiyor? Ülkede CARİ AÇIK hala tehlikeli seviyede 90 milyar. Ama ülke genelinde tasarruflar artmıyor. Nedeni gelir dağılımı bozukluğu be bu milletin FAİZ sarmalı ile yanıp kavrulmasıdır. İnançlı muhafazakar iktidarımız bu milleti adeta SOYGUN yaparcasına kıskaca almış BANKALARDAN ve FAİZ sarmalından kurtaracak. Olur olmadık işler için alınan komisyon (HARÇ) lardan kurtaracak düzenlemeleri acilen yapmalıdır. İktidarın fikri alt yapısı inanç alt yapısı FAİZE karşı mücadeleyi gerekli kılması lazımken olaylara seyirci kalmakta. Bankalar VAHŞİ KAPİTALİZMİN çirkin ve sömürü yüzünü müşterilerine her an ortaya koymaktalar.
Her işletmenin karlılık esasına göre çalışması istenir. Ancak bu maliyetlerin düşünülmesi, verimliliğin artırılması, israfın önlenmesiyle olur.
Oysa Bankalar tamamen bu ekonomik kaygılardan uzak SOYGUN amaçlı bir yaklaşımla hareket ediyor.
Çok ocaklar sönüyor. Çok mutsuzluklar artıyor. Amerikan kültürü ile yetişmiş sayın Bakan olaylara TÜRKİYE penceresinden baksa bunları anında görmesi gerekir . BU ülkedeki birkaç kamu bankası hariç tüm bankalar müşteriyi yolunacak KAZ gibi görüyor.
KAZ kalmazsa neyi yolacaklar!

TEFECİLİĞE – SOYGUNA DUR DEYİN MİLLETİN AĞZININ TADI GELSİN HUZUR BULSUN.

Bu yazı toplam 879 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim