• BIST 104.371
  • Altın 229,504
  • Dolar 5,4781
  • Euro 6,2166
  • Bolu 12 °C
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 15 °C

VİLLALI YAYLALAR-2- (Yağma Hasan’ın Böreği…)

Kemal Alemdar

Villalı Yayla..! başlıklı  ilk  yazım da  ( 31.05.2014-Bolu Gündem) bahsettiğim , Eski Defterdarımız  Fevzi GÖNÜLLÜ dostum  1991 yılı KASIM  ayının son günlerin de GEREDE  yaylalarındaki  yayla  villalarının  yıkımının  hikayesini anlatan belgeleri, ( Fotoğraf, tutanaklar, raporlar ve  diğer  tüm  yazışmaları içeren  dosyayı )tarafıma  gönderdi.  Bu  dosyanın ve belgelerin nasıl  haberleştirileceğine   gazetemizin  yönetimi  karar verecek  elbet. Ben  dosyayı  olduğu  gibi, tüm  belgeleri  ile  birlikte bugün ( 13.06.2014 Cuma günü ) gazetemiz  yönetimine  -GERİ ALMAK  KAYDIYLA- teslim ettim.

Belgeleri incelerken en çok dikkatimi çeken husus , Ortaokul yıllarımdan Edebiyat  öğretmenim ve daha sonraki   yıllarda hepimizin ağabeyi,  ve de sevgili hocası olan                  CAHİT  DİNÇTÜRK  beyin –IŞIKLAR  İÇİNDE  YATSIN- yazısı  ve  çarpıcı  başlığı oldu..

GEREDE ilçemizde  Rumşah, Hasbeyler,  Hacıveli ve Seviller   yaylalarında yıkılan  yayla  villaları  haberlerinde  sonra  yazdığı  yazısında ;  yazısının başlığını  YAĞMA  HASAN’IN  BÖREĞİ  olarak atmış… Bolu Gündem gazetemizin  ARALIK  1991 tarihli  nüshalarında  yayınlanan bu yazısında  Cahit DİNÇTÜRK hocamız  neler  yazmış bir  bakalım:

“Arpalıklardan sonra sıra  şimdi de yaylalara mı geldi? Peki, buna bir “DUR” diyecek yok mu? Tabii var. Bu adamcağızlar devletin her tarafta eli kolu olduğunu unutmuşlar galiba…”

“Ey  şaşkınlar, kusura  bakmayın, size şaşkın diye hitab ediyorum. Çünkü sizin yaptığınız işe başka türlü bir isim vermek mümkün değil. Bedava arsaya, devletin, milletin, saçı bitmedik  yetimin ve de  altmış milyon insanın, üzerinde hakkı olan bir yere  VİLLA YAPMAYA  aklınız eriyor da,  DEVLETTEN  İZİN  ALMAYA, devlete arsa  bedelini  ödemeye aklınız ermiyor.Eğer herkes, canının istediği şekilde ve  istediği yere böyle  uyduruk villalar kondurmaya  kalkarsa, acaba yurdumuzun hali  nice  olur? Türkiye’de sizlerden daha  akıllı, daha  açıkgöz kimse     yok mu? Siz “HERKESİ KÖR, ALEMİ SERSEM Mİ SANIRSINIZ?”

Hocamız, Villaları  yıkılanların bağırtılarına,  siyasilerden medet  uman “ NASIL OLUR DA BİZİM  VİLLALARIMIZI  YIKARLAR. BİZ  BURAYA  PARA  DÖKTÜK, MİLLİ SERVETİ  YOK  EDEMEZLER’ şeklindeki  serzenişlerine de  bakın nasıl  cevap  vermiş:   

“Şimdi  kalkmış bir de siyasileri, milletvekillerini devreye sokmaya  çalışıyor, görevlilere de çamur  atmaya  kalkışıyorsunuz. Unutmayın  beyler ‘ ONLAR MİLLETİN  VEKİLİDİRLER, SİZİN  GİBİ DEVLETE, MİLLETE ZARAR  VEREN İNSANLARIN  VEKİLİ DEĞİLDİRLER.’ Ayıp ayıp, insanda  biraz utanma  olur.YAĞMA  HASAN ‘IN BÖREĞİ Mİ BU?”              

Bu son değerlendirmeyi,  günümüz  milletvekillerine sevgili  hocamızdan  bir  hediye  olarak  sunuyorum. “Onlar milletin vekilleridir” yaklaşımındaki inceliği ve de  yüceliği ; YAYLA  YAĞMACILARINA  attığı  fırçayı  umarım  dikkatle  okur  ve  değerlendirirler.

Valilik Yönergesi :

Sayın Valimiz Ahmet  ZEHTEROĞULLARI’ nın geçen günlerde  bahsettiği; “ BOLU  İLİ MERA VE  YAYLAKLARI  KORUMA VE  KULLANMA  USUL VE ESASLARI  YÖNERGESİ”, 04.06.2014  günü  itibariyle yayınlandı. 

Yaylak  ve  kışlaklarda, 4342  sayılı  Mera Kanununun amacına  uygun ve  hayvancılık yapan  çiftçi aileleri’ nin  yaylalarda  amacına uygun  MANDIRA; SULUK; SUNDURMA ve SÜREKLİLİK  GÖSTERMEYEN  BARINAK,AHIR veya AĞIL  yapım talepleri  için  müracaat  şekil  ve  şartlarını belirten bu yönergede  muhatap il/İlçe  müdürlüğü  olarak  GIDA TARIM  ve HAYVANCILIK MÜDÜRLÜKLERİ  belirlenmiş. Yanlış  anlamadı isem yine  bu  müdürlük  içinde  kurulacak olan( YÖNERGEDE AÇIKLIKLA YAZILMASA DA ) “ MERA KOMİSYONU “ gelecek  günlerde  yaylalardaki  yerleşim şekil  ve  şartlarından sorumlu  birim  olacak.

Yukarıda  hocamızın  yazısında  bahsettiği ” DEVLETTEN  İZİN ALMAK “ kavramına  uygun bir gelişmenin kurumu olarak  İL ya da İLÇELERDE  “ Mera  Komisyonları” nın çalışmaları  ve  kararları olacaktır umudundayız. Bakıp  göreceğiz. Bizim dileğimiz hayırlı ve uğurlu  olması  yanında  başarılı ve  bilimsel, siyasetten  uzak , kalıcı ve  yaylalarımızı  koruyucu bir  kurum  olması  temennisidir.

Tüm babaların gününü kutlarken, Fevzi GÖNÜLLÜ dostumun babalar gününü kutlar, BOLU’dan tüm dostlarının selam ve sevgilerini gönderiyorum.

Sevgiyle, sağlıcakla ve de  KİTAPLA KALINIZ EFENDİM.

Kemal ALEMDAR.14.06.2014/BOLU

                                          ***

Rahmetli Cahit Dinçtürk’ün 1990 yılların başlarında Bolu Gündem Gazetesinde “Yaylalar” ile ilgili kaleme almış olduğu yazıyı tekrar veriyoruz.

CAHİT DİNÇTÜRK  “YAĞMA HASANIN BÖREĞİ”  BOLU GÜNDEM GAZETESİ            ARALIK/1991

 

Belki duydunuz, belki de duymadınız. Son günlerde Bolu, daha doğrusu Gerede ilçesi başka bir heyecan içinde. Olayı duyduğunuz zaman sizler de mutlaka hayretler içinde kalacaksınız. Biz, ulaşabildiğimiz kaynaklardan ve muhabir arkadaşlarımızdan aldığımız bilgileri şimdi siz değerli okuyucularımıza aktarmaya çalışacağız.

Malumunuz, artık Türkiye’de turizm anlayışı çok değişti. Sahiller alabildiğine dolmuş, artık oralarda kafa dinleme imkanı kalmamış. Üstelik de denizlerin hakikaten kirli ve mikroplu oluşu, yurttaşlarımızın doğanın kucağına yönelmelerine sebep oldu. Bu yüzden de eşsiz tabiat güzelliklerine sahip Bolu’nun önemi, otoyolun da yapılması ile yoğun bir şekilde arttı. Bolu Valiliği, Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı, bazı belediyelerimiz ve Petrokent gibi müesseseler Bolu’da “Yayla ve Dağ Turizminin” geliştirilmesi için gerekli çalışmalara ve hatta yatırımlara başladı. İşte fırsat bu fırsat… Kendini açıkgöz zanneden bazı kişiler hemen faaliyete geçti. Gerede’nin beş adet yaylasında hemen villa inşaatlarına başladılar. Kimin arazisinde? Kimin olacak, devletin arazisine. Plan yok, program yok, izin yok, algı yok, vergi yok. Birken iki, iki iken beş on derken toplam tam 127 adet villa. 1991 yılında tam yetmiş küsür villanın temeli atılmış. Bir de işin ticaretini yapan spekülatörler var. Adam, hazine arazisini istediği gibi satıyor, paracığını da cebine atıp, çubuğunu tüttürüyor. Oh, oh, ne güzel, gel keyfim gel. Beyefendiler de ister kendi ihtiyacı için, ister ticari amaçla ormanın ortasına villasını konduruyor.

Arpalıklardan sonra sıra şimdi de yaylalara mı geldi? Peki buna bir dur diyecek yok mu? Tabi var. Bu adamcağızlar devletin her tarafta eli kolu olduğunu unutmuşlar galiba. Olaya, hazine adına Gerede Mal Müdürlüğü el koymuş. Villazedelere (!) gerekli ikazlarda ve ihtarlarda bulunmuş, dinleyen olmamış. Mal Müdürü dediğin de kim ola ki? Atarsın bir kılçık, çeker gider. Ama aşk olsun Gerede Mal Müdürüne, kıyak adammış doğrusu. Bakmaış bunları gözünü yaşına, dayanmış mahkemeye. Tabi mahkeme de hazineyi haklı bulmuş. Gelmişler yıkıma. Ama beyefendiler yine tınmamışlar. “Nasıl olur da bizim villalarımızı yıkarlar, Biz oraya para döktük. Milli serveti yok edemezler” diye direnmeleri devam etmiş. Eh, günü gelende devletin dozerleri bu kaçak yapıları, hazine arazisindeki bu turizm bozuntularını yerle bir edince akılları başlarından gitmiş. Hemen kazanlar kalkmış. “İstemezük bu Mal Müdürünü de bu kaymakamı da  istemezük” diye tutturmuşlar. Devreye hemen siyasileri sokup villacağızlarının acısını çıkarmaya çalışmışlar.

Ey şaşkınlar, kusura bakmayın, size şaşkın diye hitap ediyorum. Çünkü sizin yaptığınızişe başka türlü bir isim vermek mümkün değil. Bedava arsaya, devletin, milletin, saçı bitmedik yetimin ve de altmış milyon insanın üzerinde hakkı olan bir yere villa yapmaya aklınız eriyor da, devletten izin almaya, devlete arsa bedelini ödemeye aklınız ermiyor. Eğer herkes, canının istediği şekilde ve istediği yere böyle uyduruk villalar kondurmaya kalkarsa, acaba yurdumuzun hali nice olur? Türkiye’de sizlerden daha akıllı, daha açıkgöz kimse yok mu? Siz, “Herkesi kör, alemi sersem mi sanırsınız?”

Şimdi kalkmış bir de siyasileri, milletvekillerini devreye sokmaya çalışıyor, görevlilere de çamur atmaya kalkışıyorsunuz. Unutmayın beyler, “Onlar milletin vekilidirler, sizin gibi devlete, millete zarar veren insanların vekili değildirler.” Ayıp ayıp, insanda biraz utanma olur, yağma Hasan’ın böreği mi bu?

Bu yazı toplam 1269 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim