• BIST 1.405
  • Altın 498,128
  • Dolar 8,6815
  • Euro 10,3686
  • Bolu 22 °C
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 24 °C

Yabancı dil bilmecesi

Mustafa Namdar

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Eser Balcı Bucak'ın daveti üzerine, Üniversite Mavi Salon'dayım. Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllü Prof.Dr. Sn. Sinan Bayraktaroğlu'nun “Yabancı Dil Eğitimi” konferansını dinliyorum. Salon oldukça dolu, ilgi fazla.

Ülkemizde yabancı dil eğitiminin senelerdir üzerinde tartışıldığını ama, bir türlü gereken çözüme kavuşturulamayıp, sorun olarak ortada kaldığını belirterek konuşmasına başlayan Sn. Bayraktaroğlu, Üniversite kurucusu Sn. İzzet Baysal'a ve Dekan Prof.Dr. Sn. Eser Balcı Bucak'a, Rektör Prof.Dr. Sn. Atilla Kılıç'a teşekkür etti.

Gelişen elektronik iletişim ağında, dünya sanki küçülüp evlerimize girdi. Gerek sosyal, gerekse ekonomik alanda dünya insanları birbirine daha çok yaklaştı. Doğru anlaşabilmek için de, kendi dillerinin dışında ilişki kurdukları devletin konuşma dilini öğrenmek ihtiyacını hissetti.

Gelişmiş ülkeler, ürettiklerine Pazar bulmak, gelişmekte olan ülkeler yeni teknolojileri kullanmak, bilimsel gelişmeleri öğrenmek amacıyla, geçerli olan ikinci bir dili öğrenmeye adeta zorlandı. Öğrenmenin yeri okullarımızdı. Okullarda başlatılan yabancı dil eğitimi, yüksekokul bitimine kadar devam etmiş olmasına karşın, istenen düzeyde konuşma becerisi bir türlü sağlanamadı. Başlangıçta birçok ailenin soğuk karşıladığı yabancı dil eğitimi, son dönemlerde rağbet buldu. Ekonomik durumu iyi olan aileler, çocuklarını ya yabancı okullarda okutmaya, ya da dil öğrenimi için yurtdışına göndermeye başladılar.

Peki; ülkemizde yabancı dil ağırlıklı okullarımız açıldı. Yabancı dile ağırlık veren müfredat programları uygulamaya başlandı. Derslerin bir bölümü yabancı dille okutuldu da, dil öğreniminde başarı sağlandı mı? İşte bu sorunun cevabını veriyordu sanki Prof.Dr. Sinan Bayraktaroğlu. Uygulanan modellerde yanlışlık olduğunu söylüyor ve kendi modelinden bahsediyordu. Neler mi dedi? İşte başlıklar halinde dedikleri:

-Günümüzde yabancı dil dendiğinde, yalnız İngilizce akla gelmemeli. Yabancı dil yalnız İngilizce, Almanca değil, dünya piyasalarında ürünü olan, işyerlerinde çalışma olanağı bulunan daha birçok ülkenin dili vardır.

-Avrupa Birliği üniversite bitirenlere iki dil bilme şartını getirdi. Bu birlik içinde yerimizi almak istiyorsak, bizim gençlerimiz de üniversiteden mezun olduklarında en az bir yabancı dil bilmeliler. Bunun çözümü de akademik ortamlardır. Yabancı dil eğitimi faaliyetleri bir bütün olarak ele alınıp çözülmesi gereken bir denklemdir.

-Yabancı dil için bir model oluşturulması gerekir. Yabancıların oluşturduğu bir çok model vardır ama, hiçbir model tam anlamıyla mükemmel değildir.

-Sağlık ve model için akademik bütünlük gerek. Öğretmen ve öğrencinin nitelikli olması gerek. Nitelikli bir öğretmen, iyi bir yönetim mevcut olduğu halde, motivasyonu düşük öğrenme isteği olmayan bir öğrenci başarısız olur. Diğer taraftan motivasyonu yüksek bir öğrenci karşısında, niteliksiz bir öğretmen ve yönetim de başarıyı engeller.

-Ele alınması gereken “Yabancı dil eğitimi mi? Yabancı dille eğitim mi?” Yabancı dille eğitim kesinlikle yabancı dil eğitim metodu değildir. Bu sistemin başarısız sonuçları ortadadır. Bu sistemle yapılan sınavlarda Türkçe İngilizce karışımı yanıtlar aldığımızda, gerçekleri daha iyi gördük.

-Ana dili feda etme pahasına yabancı dili amaç olarak kullanamayız. Yabancı dille eğitim yapmakla yaratıcılık sağlanamaz.

-Dünya ülkelerinde uygulanan “Uygulamalı dil bilimi ve ana dili eğitimi” bizde de uygulamaya sokulmalıdır.

Sayın Bayraktaroğlu, “Uygulamalı Yabancı Dil” eğitiminin önemi üzerinde çok durdu. Umarım YÖK, umarım M.E.Bakanlığı dikkate alır.

Bu arada Sn. Esergül Balcı Bucak'ın İzmir'e atandığını öğrendim. Yeni görevinde başarılar diliyorum.

24.12.2007

Bu yazı toplam 672 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim