• BIST 88.125
  • Altın 338,524
  • Dolar 6,5157
  • Euro 7,2156
  • Bolu 7 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 4 °C

YAĞMA HASANIN BÖREĞİ

İlhami Candemir

      Sayın okuyucular, bilindiği gibi,  seçim öncesi oy avcılığında üstat AKP hükümetinin talebi üzerine TBMM tarafından “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yapılandırılması” adı altında bir TORBA yasa çıkarıldı. Bu yasanın içine yani torbanın içine İMAR BARIŞI, daha doğrusu imar affı da monte edildi.7143 sayılı bu yasanın imar barışı ile ilgili hükümleri hususunda ve özellikle hazine arazileri üzerine yapılan kaçak yapılarla ilgili olarak” Vergi Barışı Muamması” başlıklı bir yazı kaleme almıştım. 21/06/2018 tarihli bu yazım yerel üç gazetede yayımlanmıştı. Şimdi Görüyorum ki bu husustaki tereddütler hala giderilememiştir. Bu nedenle o günden bu güne dek gelişen uygulamaları ve görüşleri de göz önünde bulundurarak yeni bir yazı kaleme almayı uygun gördüm. Şöyle ki;  7143 sayılı bu  yasanın 16.maddesi ile 3194 sayılı İmar Kanununa geçici bir madde(geçici madde 16) eklendi. Bu geçici maddeye göre;  Özetle; HAZİNE ARAZİLERİ üzerine yapılmış bulunan(KAÇAK) binalar için yapı sahiplerinin müracaatı durumunda  kendilerine “yapı kayıt belgesi” verilecek”miş”.Bu belge süresiz”miş”.Yapı sahibi bu belgeyi alabilmek için yasada öngörülen harcı yani parayı ödemesi gerekiyor”muş”. Yasanın bu maddesinde çok önemli bir fıkra daha var, kaçak yapının arazisi de talebi halinde yapı kayıt belgesi sahibine rayiç bedeli karşılığı doğrudan satılabilecek” miş. Bu fıkraya aşağıda ayrıca değineceğim.(Yasayı sadeleştirmeye çalıştığım için “miş”,”muş” olarak  yazdım.)

        Sayın okuyucular, yasa HAZİNE ARAZİLERİ deyip geçmiş. Ormanlar hazine arazisidirler.(6831 sayılı orman kanunu madde 11) Yaylalar,meralar hazine arazisidirler, özel kanuna tabidirler.(Kadastro kanunu madde 16, 4342 sayılı mera kanunu madde 1) Hal böyle olunca yani yasa hükmü bu tefriki(ayırımı) yapmadan “hazine arazisi üzerine yapılan kaçak yapılar için yapı kayıt belgesi verilecek” yönünde olunca ortaya, özel yasası gereği (6831/11)hazine arazisi olan ormanların içine yapılan kaçak yapılar ile yine özel yasası ile(4342 sayılı mera kanunu madde 1) köy,kasaba veya belediyelerin kullanımına TAHSİS EDİLEN meralara ve yaylalara kaçak olarak yapılan binalar için de bu yapı kayıt belgesi verilecek mi sorusu hala aydınlanabilmiş değildir. Ancak bunlara yapı kayıt belgesi verilmekte olduğunu duyuyoruz. Buyurun hakkı olanında olmayanında aldığı anlamına gelen“yağma Hasan’ın böreği”ne.

                Sayın okuyucular bir hukukçu olarak bizatihi yasanın kendisi ile uygulamalarındaki aksaklıkları sizlerle paylaşmak istiyorum; Önce yasayı ele alırsak yukarıda da değindiğim gibi yasa HAZİNE ARAZİSİ üzerine yapılan kaçak yapılar için yapı kayıt belgesi verildiğinde o yapının bulunduğu arazinin de rayiç bedel karşılığı kayıt sahibinin talebi üzerine doğrudan kendisine satılacağını içermektedir. Burada biraz duralım;Kaçak yapı orman içinde ise ve o yapı sahibine de kayıt belgesi verilmiş ise yapının bulunduğu arazi kayıt sahibine satılabilecek mi?Satılamayacak.Nedeni ise Anayasanın 169.maddesi  “ormanların mülkiyeti devrolunamaz” diyor.Gerçi bu memlekette anayasayı takan var mı?Vallaha takan da var takmayanda var.Keza Mera ve yaylalara yapılan kaçak yapılar için de durum aynı.Zira kadastro kanununun 16.maddesinde “devletin hüküm ve tasarrufunda olan yerler -ki yaylalar da bu kapsamdadır- özel mülkiyete konu edilemezler deniliyor. Görüldüğü gibi yasa bir ayırım yapmadığı için yasaya göre orman arazisinin de yayla arazisinin de yapı kayıt belgesi sahibine satılabileceğiymiş gibi bir durum ortaya çıkıyor.  Yasanın uygulamaları ile ilgili olarak(torba yasa olduğu için)her bakanlık kendilerini ilgilendiren hükümlerle ilgili yönetmelikler çıkardı. Hazine arazileri de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı ilgilendirdiği için bu bakanlık da  6 Haziran/2018 tarihli ve 30443 sayılı resmi gazetede bir yönetmelik yayımladı.Bu yönetmeliğin 7.maddesinde aynen” yapı kayıt belgesi alınan yapıların hazineye ait taşınmazlar üzerine inşa edilmiş olması halinde, bu taşınmazlardan “ÖZEL KANUNLARI kapsamında kalan ve bu özel kanunlara göre  değerlendirilmesi gerekenler dışında kalanlar” bakanlığa tahsis edilir” ve buralar kayıt sahiplerine rayiç bedel karşılığı doğrudan satılır denilmektedir.Yani kanunda yok ama  yönetmelik özel kanunları olduğu için orman arazileri ve yayla  arazileri satılamaz diyor. Görüldüğü gibi  yönetmelik ile yasa değiştirilmiştir. Buyurun cenaze namazına. Gelelim yasanın daha önemli çelişkilerine; 6292 sayılı 2/B arazilerinin satışı ile ilgili yasanın 13/7 maddesine göre orman içine yapılmış kaçak binalar için açılan davalar geri çekildi. Yasada bu binalar ve zeminleri orman Genel Müdürlüğünün sabit kıymetlerine yazılarak kaçak bina sahiplerine kiraya verileceği hükmü getirildi. Bu hüküm var iken  şimdi o vatandaşlar “ben neden kira vereyim, İmar barışından yararlanmak istiyorum” diyerek -zeminin satışı hariç ki anayasal engel var dedik-yalnız yapı kayıt belgesi talep ettiklerinde yapı kayıt belgesi  verilebilecek mi?Yani orman içindeki yayla evleri 6292 ye göre kiraya mı verilecek,yoksa 7143 e göre   yapı kayıt belgesi mi verilecek.Buyurun bir cenaze namazına daha.

                  Gelelim Mera,yaylak ve kışlakların imar barışı karşısındaki durumuna;İşte “yağma Hasan’ın böreği” burada da karşımıza çıkıyor.Yani hakkı olanın da olmayanın da paylaştığı bir durum söz konusu.Buralar diğer sıradan hazine arazileri gibi değil TAHSİSLİ,yani belli köy kasaba veya belediyelerin kullanımına tahsisli hazine arazileridir. (4342 sayılı Mera kanunu madde 1).Oralara tahsis kapsamı dışında kalan kişilerin yaptıkları kaçak binalar için de “yapı kayıt belgesi” verileceğine göre -ki uygulama bu yöndedir- bizlere de  meraların yaylaların yağmacılara açıldığını göz yaşları ile izlemek düşüyor. Hatta işin daha vahim tarafı bu ucube İmar Barışı yasasının bir fıkrasında 31/12/2017 tarihinden önceki yapıları kapsadığından söz ediliyor, bir başka fıkrasında ise  “vatandaşın beyanı esas alınır” deniliyor.İşte bu “vatandaşın beyanı” var ya hani atletizm koşularında start vermek için tabanca patlatılır ve atletler koşmaya başlarlarsa işte bu “beyan” üzerine hazine arazilerine ve özellikle yaylalara kaçak yapı yapma yarışı başlamıştır ve üzülerek ifade etmek gerekir ki devlet de “gelsin paralar bozulmasın aralar” misali buna göz yummaktadır.Partilerinin başında ADALET olan Eyyyy AKP liler hadi  devlete olan parasal borçlarını.ödemeyenlerle,orman, mera,yayla ve hazine arazilerini gasp edenlerle barıştınız  da devlete olan borçlarını zamanında ödeyenlerle,yasalara, saygılı olup  devlet malına el uzatmayanlarla nasıl barışacaksınız. Sevdim sizin adalet anlayışınızı.

                Sayın okyucular,siyaseten onu,bunu,o partiyi bu partiyi sevelim,hatta çok sevelim ama vatanımızı daha da çok sevelim diyor,üstat Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitleri şiirinde “bir hilal uğruna Yarab ne güneşler batıyor” dediği gibi acizane ben de bir iktidar(makam)uğruna Yarab neler satılıyor neler  diyorum.

Bu yazı toplam 1594 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim