• BIST 1.461
  • Altın 506,251
  • Dolar 8,3655
  • Euro 10,1213
  • Bolu 21 °C
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 22 °C

Yaşlı sağlığı

Mustafa Namdar

Yaşlıların kapının arkasında dediği yaşlılık, günümüz aile oluşumunda sorun haline gelmeye başladı. Ata erkil aile yapısı içindeki dede-torun fotoğrafını görmekten, her geçen gün biraz daha uzaklaşıyoruz. Gençlik yıllarında “Azıcık aşım, kaygısız başım” düşüncesi, evlenip aile kurma düşüncesinde olan bireylerin ilk koşulu, ayrı ev isteği. Ana-babadan ayrı, özgür yaşama düşüncesinden kaynaklanan bu arzu sonucunda, yaşlanan insanların yalnızlığı, ancak yaşlanıp el ayaktan düşüldüğünde anlaşılıyor. O dönemlerde sosyal devlet anlayışı dillendiriliyor. O dönemlerde yaşlılara ait huzurevleri akla geliyor. O dönemlerde, yaşlı kimsesizler için sosyal dayanışmanın anlamı gündemin ilk sırasını alıyor...

Yapılan araştırmalarda, dünyadaki yaşlı nüfusun son elli yıldır sürekli arttığı söylenmekte. Genç bir nüfusa sahip olan ülkemizde de, her geçen yıl bu oran artmakta. 2000 yılında 65 yaş üstü nüfusun %5,3’ünü oluştururken, 2025 yılında bu oranın %9’lara ulaşacağı söylenmekte. Bu varsayımlara göre, nüfusun giderek yaşlanacağı gerçeğinden yola çıkılarak, yaşlılara yönelik bazı hizmet planlamalarının yapılması gündeme getirilmeye başlanmıştır.

Böylesi bir sorunun Bolu’yu da etkileyeceği düşüncesiyle, Valimiz Sn. Ali Serindağ tarafından “Bolu Valiliği Yaşlı Sağlığı Hizmetlerinin Geliştirilmesi Projesi” oluşturulmuştur. 2005 Mayısında start alan bu proje, 2006 Ocak ayında tamamlanmıştır. Bu proje kapsamında, Bolu il merkezinde 65 yaş üzerindeki 608 yaşlının evine gidilerek, gerekli bilgi çalışmaları yapılmıştır.

Bu projenin koordinatörü olarak görevlendirilen AİBÜ Bolu Sağlık Yüksek Okulu Müdürü Prof.Dr. Sn. Feray Gökdoğan, Karaçayır

Mahallesi’nde bulunan Aile Sağlığı Merkezi’nde hizmete giren “Bolu Valiliği Yaşlı Merkezi”ndeki hizmetleri şöyle özetlemektedir:

-Bu merkezde başlangıç olarak, Karaçayır Mahallesi’ndeki 65 yaş üstü yaşlılar ele alınacaktır. Daha sonra çalışmalar Bolu iline yaygınlaşacaktır.

-Bu işlemler için muhtarlar aracılığı ile ayrıntılı kayıt formu tek tek evlere gidilerek doldurulacaktır. Bu formda sağlık ve sosyal sorunlar ile yardıma ve yardımcıya muhtaçlık durumları belirlenecektir.

-Öncelikle barınma koşulları kötü. Eşi ve çocukları olmayan yalnız yaşayan gelir düzeyi düşük olanlar, kendi bakımını sağlayamayanlar, tespit edilecektir.

-Görme, işitme ve bedensel engelliler, iletişim sorunu olan, ilaç kullanmayı sağlıklı olarak yapamayan ve insanlarla iletişim kuramayanlar da bu işlemin içinde olacaklardır.

-Yaşlı merkezindeki ekip hekim, hemşire, sosyal hizmet uzmanı ve gönüllülerden oluşacaktır. Merkezdeki görevliler, yaşlıları yılda en az dört kez ziyaret ederek, durumlarını izleyeceklerdir.

-Yaşlılarla ilgili hastane, acil bakım, poliklinik ve rehabilitasyon gibi hizmetlerde öncelik tanınmasına ait protokol çalışmaları devam etmektedir.

-Gelecekte “Gündüz yaşlı evleri”, Evde bakım hizmetlerinin kurulması gibi çalışmalar yapılmaktadır. Hastalara evde bakım işlemleri gerçekleştirilecektir...

Yaşlıların söylediği sözler arasında “Dünyanın önünde bir şey yok. Ne varsa sonundaymış” ifadesinin anlamını yaşlanmadan önce alınacak önlemlerle gidermek en güzeli. Ne var ki bu konudaki sosyal dayanışmayı dört dörtlük yerine getirdiğimiz söylenemez. Bu noksanlığımızı umarım kurulan bu yaşlı merkezi yerine getirir. Umarım, merkezde hekim, hemşire, sosyal hizmet uzmanları yalnız kalmazlar. Umarım, adım başı levhasını gördüğümüz yardım, dernek ve vakıfları bu merkezde görev alırlar. Umarım, bu merkezin bir dizi işlemler için gerekli olan ekonomik desteği hayır sahipleri yerine getirir.

Projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere yürekten teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.

10.01.2008

Bu yazı toplam 665 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim