• BIST 1.120
  • Altın 457,458
  • Dolar 7,6108
  • Euro 8,8768
  • Bolu 16 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 17 °C

Yaz tahtaya bir daha!

N. Gürkan Yetkin

2004 yılı yerel seçimleri sonrasında değişen Bolu Belediyesi yönetimi, kucağında bir çok sorunu buluvermişti. En önemli sıkıntı doğal olarak ekonomik sıkıntı idi. Gelirlerinin %80'ini personel giderlerine harcayan bir belediyenin yatırım yapması mümkün değildi. Bu etapta personel sayısının azaltılması anlamında mevcut sendika temsilcileri ile yapılan görüşmelerden bir sonuç alınamaması sebebiyle; tüm Bolu halkının bildiği, 117 işçinin iş akdine son verildi. Süreç içersinde emekliliği gelmiş kişiler ile görüşülerek, emekli olmaları teşvik edildi.

Gelirlerin arttırılması yönünde bir diğer karar da, her siyasinin en kolay çözüm yolu olan ZAMLARdı. Gelirlerin arttırılması anlamında yapılan en önemli zam, şüphesiz reklam ve tabela vergilerinde yapılmıştı. Bir çok esnaf bu vergi yükü sebebiyle tabelalarını değiştirmek, küçültmek zorunda kalmıştı.

Bolu halkının ise, belediyeden çözüm beklediği sorunların başında, araç yoğunluğundan kaynaklanan otopark sorunu geliyordu. İlk etapta mevcut caddelerde bulunan otopark cepleri arttırıldı. Ardından yeni yapılacak binalarda otopark yapımını zorunlu hale getirme adına, otopark ücretlerine yaklaşık on kat zam yapıldı. Peki sorun çözüme kavuştu mu? Tabi ki hayır! Ancak bu uygulamadan hemen sonuç alınması da zaten beklenmiyordu.

Bu zam öncesi, özellikle ticari bölgelerde yer alan yapıların bodrum katlarında, otopark yapmak yerine, mümkün olduğunca fazla alana sahip ticari depolar yapılıyordu. Otopark bir maliyetti ve ticari olarak bir kazanç da sağlamıyordu. Ancak otopark yerine yapılacak olan depo bir artı değerdi. Bu sebeple bina için gerekli olan otopark alanı oluşturmak yerine otopark bedeli ödenir, otopark olması gereken alan depoya dönüştürülür, bu işin içinden çıkılırdı.

Bu günkü uygulamada yeni bina projenizde, yüksek miktarda olan otopark bedelini ödemeyi kabul etseniz dahi, otopark yapmaktan kaçamıyorsunuz. Eğer yapmayı düşündüğünüz bina projenizde, bodrum katında, otopark yapmak için yeterli alan bulunmakta ise otopark olarak göstermek zorundasınız! Bu oldukça doğru ve yerinde bir karar!

Ancak iş tamamı ticari olan bir yapıya, (iş merkezi, AVM, vb.) geldiğinde işin rengi değişmekte!

Bu tür bir yapı yapmayı tercih ettiğinizde, kullanım alanının her 40m2'si için otopark alanı düzenlenmesi gerekiyor. Bu sebeple yapmayı düşündüğünüz ticari binanın bodrum katını tamamen otopark alanına ayırsanız dahi, yeterli miktarda otopark oluşturamıyorsunuz!

İşte bu sebepten dolayı, bu uygulama başladığından beri tamamı ticari yapı yapılmamaktadır! Karşılaşılan rakamlar bina maliyetine yaklaşan miktarladır!

Bolu otopark bölgesi olarak 4 bölgeden oluşmaktadır. Ancak en yüksek otopark bedeline sahip olan 1.bölge sınırı oldukça geniştir. Bu şu açıdan sorun teşkil etmektedir. İlgili belediye otopark yapılması mümkün olmayan binalarda, otopark ihtiyacını karşılamak üzere almış olduğu otopark bedelleri ile gerekli kamulaştırma işlemlerini yaparak, bölgesel otoparklar oluşturmak sorumludur.

Birinci bölge için yapacağı otoparkın 1. bölgenin tamamına hizmet vermesi gerekmektedir. Bu anlamda mesafe sınırlaması da bulunmaktadır. Ayrıca yine birinci bölge içinde mevcut iki adet kapalı ve katlı otopark bulunmaktadır. D-100 cephesi ve Sümer Mahallesinin uç noktaları 1.bölge sınırları içersinde yer aldığından, bu mevcut otoparklardan hizmet alması mümkün değildir.

Sonuç olarak otopark bölgeleri sayısı arttırılmalı, özellikle gelişmesi istenilen bölgelerde bölgesel otopark alanları belirlenerek, bu bölgelerde yapılacak olan özellikle ticari yapılardan yapılması mümkün olmayan otopark için alınacak ücret düşük tutulmalıdır! Bu sayede şehrin gelişimi, istenilen doğrultuda yönlendirilmiş, otopark sorunu daha mantıklı ve adaletli bir biçimde çözüme kavuşturulmuş olur.

İmar şablonunu oturtmak anlamında yapılan imar planı değişiklikleri, son derece doğru bir uygulamadır. Bu çerçevede İmar Kanunu'nun 18.maddesi gereği yapılan uygulamalar da bu işi desteklemektedir. Ancak plan tadilatları ve 18.madde gereği imar uygulamaları tamamlanmış olan bölgelerde, hala yollar açılmamış, alt yapı hizmetleri götürülmemiş, kamusal alanlar dahi düzenlenmemiştir. Bu alanlarda yerleşim hızı, hala son derece düşüktür. Halk, yapılanları göremediği için uygulamalara hala soğuk bakmaktadır.

Yerleşimin yoğun olduğu bölgelerde ise sorun daha da büyüktür. Bu sorunların çözümü için alınmış meclis kararları her imar adasına ait sorunu çözememektedir. İstanbul Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri bu sorunu emsal değerler vererek, taban alanı katsayısı ile sınırlandırarak ve bina yüksekliğini arttırarak çözümlemişlerdir. Konu bu çerçevede incelendiğinde, pratiklik çözüm açısından son derece yarar sağladığı açıkça görülecektir.

Teknolojik imkanlar sayesinde, internet üzerinden, İstanbul'un bir çok ilçe belediyesi resmi internet sayfası yardımıyla, istediğiniz arsa için, tapu bilgilerini girerek imar formülünü alabilmektesiniz. (Örnek olarak İstanbul Pendik Belediyesi internet sayfası bu anlamda incelenebilinir, hatta ilgililerince Pendik Belediyesi ziyaret edilerek bu konuda bilgi dahi alınabilinir.)

Sorunlara bakış açısı çok önemlidir. Pozitif yaklaşım pozitif sonuç doğururken, negatif yaklaşım da negatif sonuç doğurmaktadır. Sorunları kişiselleştiren anlayışın çözümlemesinin objektifliği tartışılır hale gelir. Bu gün sorunun ana fikri de tam olarak budur!

Halkın, Belediye Meclisinin mekanının imkan vermemesi sebebiyle meclis toplantılarını izleme imkanı maalesef hala yoktur! Kimsenin böyle bir derdi de yoktur! Kent Meclisi ise kime ve neye hizmet verdiği, halkın katılım imkanı bulamadığı bir ortamdır! Her türlü toplantıyı itina ile duyuran Basın Yayın Müdürlüğü, maalesef halkın asıl katılması gereken toplantıların duyurularını yapmaktan imtina etmektedir.

Halktan kopuk bir şekilde, anti-demokratik ortamda, halk adına alınan kararların, Bolu Halkına ne kadar faydası olduğu ortadadır! Çözülemeyecek sorun yoktur! Çözmek istedikten sonra!

Saygılarımla!

28.01.2010

Bu yazı toplam 1326 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim