Bugün:

 

  Köşe Yazısı

Bolu Gündem Gazetesi: Semra Kocabaş: ESİN AFŞAR ve BİLİNDİK CÜMLELER (bolu haber, basın, son dakika, gazete, spor, yazar...)

  Semra Kocabaş  -Sanat Kahvesi-  Facebook'ta Paylaş

ESİN AFŞAR ve BİLİNDİK CÜMLELER

 

Bayram tatili ve ardından küçük bir cerrahi operasyon, kâğıda kaleme uzak kıldı beni. Bir sürü konular kaçırdık, gördüm-izledim. Şimdi ise bahsi anlamsız, ancak konulardan biri var ki, değerli bir sanatçımız, gerçek bir sanatçı diyerek altını çizeceğim Sayın Esin Afşar'dan kısaca bahsetmeden edemeyeceğim. Ardından bilindik, alışageldik cümlelerimiz…

Sanat Sokağı Dergisi'nin başarılı röportaj isimlerinden biriydi Esin Afşar benim için. Yine bizlere evinin kapılarını aralayan içten, samimi gerçek bir sanat sevdalısıydı. Ama asıl tanışıklığımızı pekiştiren, kendisinin yazmış olduğu kitabın tanıtımı için bizleri İstanbul'a, Topkapı Sarayı'na davet ettiği gündü. Sanatının 40.yılını kutluyor bunu bir kitapla taçlandırıyordu. 'Esintiler' adını taşıyan ve içerisinde anılarına yer veren Esin Afşar kitabını bizlere sevgiyle imzalamıştı. Ünlü tarihçi İlber Ortaylı ve usta oyuncu Ali Düşenkalkar'la tanışıklığımızda bu kitap tanıtımının yapıldığı gündü. Kitabından bölümler okumuşlardı birlikte. Farklı bir tanıtımdı. Hem o tarihi mekân Topkapı Sarayı hem de o birbirinden değerli insanlarla tanışıklığım, benim için anılarım arasında en özel yerlerinden birini almıştı. Sanat Sokağı Dergisi, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Mehmet Demirci'ye teşekkür etmek istiyorum. Beni böylesine güzel bir insanla tanıştırdığı için. Ve 2009 yılı 5 Kasım, yani o yıl ki doğum günüm için unutulmazlarım arasında yer alan bir hediyeydi benim için.
Esin Afşar'a buradan kalben sevgilerimi gönderiyorum. Hissedeceğini düşünüyorum. Bu bir vefamıdır bilemem, ama onu bu yazımda anmadan başka cümlelere geçemedim. Kendisinden ve sanatından bahsetmekse uzun bir yazı konusu olacaktır. Sanıyorum o yazıyı, Sanat Sokağı Dergisi'nin 42.sayısına, bizlerle yapmış olduğu röportajdan da alıntılar yaparak, onun anısına yazacağım.

Yazımızın giriş bölümünü Esin Afşar'a ayırmıştık ve şimdi sıra bilindik cümleler kısmında;
Bolu'da yayın yapan bütün yerel gazetelerin, bir takım zorluklar içerisinde yayın hayatlarını sürdürmeye devam ettiklerini biliyorum. Tüm gazeteci arkadaşlarıma büyük bir saygı duyuyorum. En kutsal diyebileceğim meslekler arasında görüyorum, yayıncılığın her türünü. Kitap, dergi, gazete v.s…
Hani bir şarkının sözlerinde de geçer ya; yeter ki onursuz olmasın aşk…

Onurlu olan her şeyin arkasında durmak isterim. İşte bu meslekte onurlu olmayı gerektiriyor. Halkın yanında olmayı gerektiriyor. Haklı olanın yanında durabilmeyi gerektiriyor, her ne pahasına olursa olsun. Sanıyorum bu mesleği bir köşe yazarı olarak da ve zaman zaman bir yayıncı olarak da hep çok sevdim. Bundan sonra da seveceğimi düşünüyorum. Kâğıt kalem bizim yaşam şeklimiz oldu. İlkelerimizle, vatan-millet-bayrak ve elbette ki Atamıza olan sevgi ve bağlılığımızla, yaptığımız her işin önce ülkemizin çıkarlarını gözetmek-korumak olması gerekliliğinin bilincindeyiz hepimiz çok şükür.

Anlatmak istediğim kısaca şu; Bizler yani aslında Sanat Sokağı Dergisi'nin tüm ekibiyle birlikte yaklaşık bir yıldır, Bolu'ya yeni bir yerel gazete kazandırabilmenin çabası içerisindeydik. Bu çabamızın sonlarına gelmiş bulunuyoruz. Artık yoğun çalışma ve uğraşlar sonucu ortaya güzel bir eserin çıkmaya hazır olduğunu görüyorum.
Diğer tüm gazeteci arkadaşlarım gibi ve o gazetelerde çalışan muhabirinden tutun da, çaycısına kadar verilen emekleri kendi içimde kutsayarak ve haklarını içimde vererek, yeni bir yola çıkıyorum, çıkıyoruz. 'Allah çalışanın, doğrunun yanındadır' der annem her zaman. Bizlerde annelerimizin bu öğütleri ve dualarıyla, doğru yoldan ayrılmamak koşuluyla çok çalışmak, üretmek ve önce ilimize sonra ülkemize bir şeyler katabilmek istiyoruz.

Bu büyük denizin içinde, yaşama dair, küçük bir balık kadar emeğimiz ve katkımız olacaksa, şimdiden ne mutlu bizlere.
Dolayısı ile bu bir veda yazısı gibi görünse de, aslında değil. Kaldığımız yerden, başka bir kâğıda yazmaya devam edeceğimize göre… Bolu Gündem değil, Bolu Havadis gazetesinin bir köşesinden, yine birlikte olmaya, dünya görüşlerimizi paylaşmaya devam edeceğiz.

Bolu Gündem ailesine teşekkür etmek isterim; En başta, değerli bir dost olarak gördüğüm Sayın Süha Alparslan olmak üzere, diğer tüm çalışanlara ve birbirinden değerli köşe yazarı arkadaşlarıma da buradan saygı ve sevgilerimi göndermek isterim. Zaten başarılı olan yayın hayatlarının devamını içten duygularımla diliyorum. Aynı kulvarda birlikte yürümek adına biz-ben ilk adımı atmış bulunuyorum, bundan sonrası iyi niyet, güzel kader-kısmet, başarı, dostluk ve paylaşımlara açık…
Hep aynı cümlelerle son verdik yazılarımıza, yine öyle yapalım, geleneğimiz bozulmasın; Bitimsiz sevgilerimle, dost kalın- hoşça kalın…

23.11.2011Facebook'ta Paylaş

Yazarın Tüm Yazıları:


 Köşe Yazısı Yorumları:

 A.Erdal Ünsalan

05 Aralık 2011 11:57:03

semra hanım gazete hayırlı olsun adını öğrenebilirmiyiz 

 Mehmet DEMİRCİ

24 Kasım 2011 17:16:48

Hayrettin Bey, Siz bu olayı, İslami ahlakla hiç alakası olmayan ve bir çocuk tecavüzcüsüne dahi sahip çıkan Akit veya Vakit kanadından okuduğunuz için sizi suçlayamıyorum. Esin Afşar; ezanın güzel sesli insanlar tarafından okunması gerektiğini, Peygamberimiz Hz. Muhammed'in de böyle yapıp Bilal-i Habeşi'ye ezan okuttuğunu, şuanda buna uyulmadığını ve bazı hocaların borazan misali ezan okuduğunu, bu ezanların kendisini rahatsız ettiğini söylemişti. Yani ezana değil, ezanların güzel okunmamasına karşıydı. Sizcede böyle olması gerekmiyormuydu. Ama bahsettiğimiz malum gazate herzamanki anarşist yaklaşımıyla Esin Afşar'ın cümlelerini sapıtmış ve Onu hedef haline getirmişti. Unutmayınız ki Esin Hanım Prof. Dr. Oktay Sinanoğlunun kardeşidir ve bu aile bu toprakların milli ruhunu kaybetmemesi için büyük mücadeleler vermiştir. Olayları kulaktan duyma dedikodularla değil araştırarak gerçek bilgilerle değerlendirmek daha akılcı olacaktır. En azından bir müslüman olarak sizi, bir başkasına iftira atmaktan kurtaracaktır. 

 Hayrettin aytar

24 Kasım 2011 01:49:21

Semra hanım,yazınızda gerçek bir sanatçı diyerek özellikle altını çizdiğiniz esın Afşar,hani"ezandan rahatsız oluyorum"diyen esın afşar değil mı?sanat ruhları güzelleştirmek,ruhları güzelliklerle buluşturmak?sanatçıda bu ahangi sağlayan kişi değilmidir?şimdi size sormak istiyorum,günün beş vakti okunan ve okunmasını hasretle bekleyen,dinlerkende ruhumuzun derinliklerine işleyen ve bizi sonsuz bir huzur iklimine getiren,her okunduğunda kalplerimizi yeniden inşaa eden ezanı-muhammediye için"ezandan rahatsız oluyorum"diyerek gönüllere acı,tasa vererek,sanatın özüne ters düşen sanatçılara,gerçek sanatçı demek,sizin sanat ve sanatçı anlayışınız olabilir ama benim için asla olamaz.saygılarımla Köşe yazısına yorum ekle:
Adınız Soyadınız:
E-Mail Adresiniz:
Yorumunuz:
 
Not: Yorumlar uygun görüldüğü takdirde yayınlanmaktadır.
 


Tüm İlanlar

Bolu Resmi İlanlar
 
 Elmas Eczanesi:
 Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. No:58 BOLU Tel:(0 374) 2127273
 Sağlık Eczanesi:
 Gölyüzü mah. Mehmetpaşa cad. No:46/B BOLU Tel:(0 374) 2178877

 
Email:
bilgi (@) bolugundem.com   Telefon: (0374) 215 05 72
 

 

 

Tasarım: EvrenKENT

© 2003-2014 Tüm Hakları Saklıdır. Bolu GÜNDEM Gazetesi.
Bolu Gündem Gazetecilik, Matb. ve Reklam Tic. Ltd. Şti. www.bolugundem.com 

Site Yönetimi  -  Mail Yönetimi