Bugün:

 

  Köşe Yazısı

Bolu Gündem Gazetesi: Süha Alparslan: ABANT TV (bolu haber, basın, son dakika, gazete, spor, yazar...)

  Süha Alparslan  -Diyalog-  Facebook'ta Paylaş

ABANT TV

 

Bolu'nun uydu üzerinden yayın yapacak olan yeni televizyon kanalı Abant TV hazırlık çalışmalarını bitirdi ve test yayınlarına başladı.
Bu kentimiz için oldukça önemli bir gelişme. Öncelikle girişimcilerini kutluyorum.
Uydu üzerinden yayın yapmanın oldukça önemli maliyetleri var. Frekans kirası, kablo kirası diğer masraflar aylık binlerce lirayı buluyor.
Bir yazımda değinmiştim. Bolu'da ulusala reklam veren önemli marka şirketlerimizin olduğunu bu firmalarımızın bölgesel ve yerel boyutta iken Bolu yerel medyası, Bolu ticaret dünyası en genel anlamı ile Bolu insanı tarafından hararetle desteklendiğini ancak ulusallaşan markalaşan şirketlerimizin bu noktadan sonra kendilerini İstanbul Reklam Ajanslarının tercihlerine göre yönlendirdiğini yazmıştım.
Şimdilerde Bolu'da çok meşhur olan bir cümle var. Gidin büyüyen bir firmamıza gazete aboneliği ya da reklam için “yetkili” olanca ukalalığı ile “Biz ulusal reklam ajansları ile çalışıyoruz” der ve sağa sola bakınmaya başlar, görüşmenin bittiğini karşısındakine hissettirmek için.
Ama aynı firma, bir toplu yemek organizasyonunda mutfak kaynaklı bir gıda zehirlenmesi olduğunda konuyu yerel medyadan saklayabilmek için oturduğu yerde ters takla bile atar.
Konuyu bilmesine rağmen, yerel medya gene de bu marka şirkete zarar vermemek için konuyu haberleştirmez.

Oysaki daha geçen hafta çalışanını “yetkili” kovmaktan beter etmiştir.
Ama yayın kuruluşu bilir ki, orada Bolu insanı çalışmakta, orada süren faaliyetten Bolu ekonomisi de yararlanmaktadır.
Her neyse, bu konuya yerel medyanın yeni dinamiği Abant TV'den geldik. Uydu yayıncılığının oldukça önemli maliyetlerinden doğru geldik.
Bu bağlamda Abant TV bu maliyetleri karşılayabilmek için öz kaynaklarının yetersiz kalabileceği dönemlerde markalaşmış şirketlerimizin desteğini almak isteyecektir.
Umarım markalar kapılarını bu kez de Abant TV' ye kapatmaz.
Şimdi bir başka konuya gelelim,
Bir yurttaşın Abant TV'den beklentileri ne olabilir?
Ya da ben işin gazetecilik yönünü bir kenara koyarak ifade edeyim, benim bir Bolulu olarak Abant TV'den beklentim ne olabilir?

Öncelikle, büyük küçük demeden bütün siyasi partilere aynı mesafede olmasını, Bolu'yu yöneten seçilmiş ve atanmışların icraatlarını halka duyururken kamu yararı göz etmesini beklerim
Sansürcü bir zihniyetten uzak durmasını, örneğin bir mitingde kanalın patronu konuşmacıyı sevmiyor diye, konuşmacının sadece sesini verip, yüzünü halktan saklamak gibi bir anlayışının olmamasını, ya da patronun üye olduğu bir derneğin basın toplantısında olan önemli bir tartışmayı sırf patron o derneğe üye diye kamuoyundan saklamamasını isterim.
Bolu'da gazete cemiyetlerinin birinin borazanı olup ötekini yok saymamasını, seçim dönemlerinde siyasal yaşama patronun bağlılık duyduğu partinin gözü ile bakmaması gerektiğini düşünürüm.
Yine seçim dönemlerinde bol sıfırlı rakamlar telaffuz edip bütçeleri dar olan siyasi partilerin sesini kısmamasının Bolu'da ki siyasal yaşamın renkliliğine bir katkı olacağını varsayarım.

Yine düzenlenecek panellerde yelpazenin geniş tutulmasının faydalı olacağına inanırım.
Bunlar benim düşüncelerim, tavsiye falan niteliğinde algılanmasın lütfen.
Elbette, bu kadar yükün altına girmiş olan insanlar enine boyuna konuyu masaya yatırmışlardır.
İlk etapta alacakları kararlara saygı duymak gerekir.
Ben sadece Bolu'da yaşayan bir kişi olarak beklentilerimi dile getirdim.
Abant TV'ye tekrar hoş geldin der, başarılar dilerim.
Yazıyı bitirirken aklıma geldi, Abant TV yetkililerinin frekansının ne olduğunu ve televizyon cihazlarında nasıl ayarlanacağı konusunda da halkı ve bizleri aydınlatmaları gerekiyor.


Facebook'ta Paylaş

Yazarın Tüm Yazıları:


 Köşe Yazısı Yorumları:

 Halil Ibrahim Yaman

01 Temmuz 2012 17:13:27

.... tam da bu yaziyi okurken telefonum caldi. Abant Tv ye reklam vermek icin istanbuldan aramislar. Internetten girince 2008 de kurdugumuz "Abant TV" logolu yerel tv basvurumuz icin actigimiz sayfadan girmisler. Bu ara bu telefon karmasasi sik sik olmakta. Ama ben yinede Maksut arkadasin telefonunu veriyorum yada sirket isimlerini. Aslinda bu internetteki isim ve telefon karmasasinin ortadan kalkmasi icin kendilerine davet de göndermistim. Bizimde corbada bir tuzumuz olsun istedik . Ama yetkililer pek ilgili degiller. Ben yinede "Abanttv.com" sayfama yanlislikla gelen telefon ve yazilar icin; itina ile yonlendirecegimi en azindan bildirmek isterim... Saygilarimla.. 

 Ne demek

30 Haziran 2012 21:11:26

bir toplu yemek organizasyonunda mutfak kaynaklı bir gıda zehirlenmesi olduğunda konuyu yerel medyadan saklayabilmek için oturduğu yerde ters takla bile atar. Konuyu bilmesine rağmen, yerel medya gene de bu marka şirkete zarar vermemek için konuyu haberleştirmez. böyle bir şey var mı halkın sağlığıyla oynayacaklar yerel medyada bunu reklam kapmak için haberleştirmeyecek. bunu söyleyen kim yerel medya patronu. vallahi bravo yerel medyanın ne kadar yozlaştığını gözle önüne serdiniz. 

 bolu gundem fanatıgı

30 Haziran 2012 14:31:21

Yazdıklarıza aynen katılıyorum... tarafsız tv ıstıyoruz Köşe yazısına yorum ekle:
Adınız Soyadınız:
E-Mail Adresiniz:
Yorumunuz:
 
Not: Yorumlar uygun görüldüğü takdirde yayınlanmaktadır.
 


Tüm İlanlar

Bolu Resmi İlanlar
 
 Elmas Eczanesi:
 Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. No:58 BOLU Tel:(0 374) 2127273
 Sağlık Eczanesi:
 Gölyüzü mah. Mehmetpaşa cad. No:46/B BOLU Tel:(0 374) 2178877

 
Email:
bilgi (@) bolugundem.com   Telefon: (0374) 215 05 72
 

 

 

Tasarım: EvrenKENT

© 2003-2014 Tüm Hakları Saklıdır. Bolu GÜNDEM Gazetesi.
Bolu Gündem Gazetecilik, Matb. ve Reklam Tic. Ltd. Şti. www.bolugundem.com 

Site Yönetimi  -  Mail Yönetimi