Bugün:

 

  Köşe Yazısı

Bolu Gündem Gazetesi: Kemal Alemdar: HÜKÜMDAR (bolu haber, basın, son dakika, gazete, spor, yazar...)

  Kemal Alemdar  CUMARTESİ YAZILARI   Facebook'ta Paylaş

HÜKÜMDAR

 

Çoğu okumalarımızda karşımıza çıkar; Makyavelci, Makyavelizm terimleri.

Bu terimleri yada kavramları yaratan yazarın kitabından , “ Hükümdar “ olarak bilinen , ama PRENS olarak da yayınlanan bu küçük hacimli kitabı konuğumuz ediyoruz bu hafta. Böylelikle  bazı okurlarımın “KİTAPLARI  YAZMAYI İHMAL ETME” uyarılarına da cevap vermiş olalım.

İtalya / Floransa  1469 doğumlu  NİCCOLO MACHİAVELLİ, Siyaset kuramcısı, yazar ve devlet adamı olarak nitelendiriliyor. Devlet yönetimin de  amaca ulaşmak için her yolun geçerli olduğu iddiası ile karşılanan bu kitapçık( Kitap yazarın  1527 de ölümünden sonra 1532  de yayınlanmıştır) , kimilerince “ ŞEYTANIN KİTABI “ kimilerince de “ Felsefi ve Siyasi bir başyapıt” olarak nitelendiriliyor.

 Örneğin İngiliz düşünür Bertrand RUSSELL hükümdar için, ‘ GANGSTERLERİN EL KİTABI ‘ demiştir. Ancak Ünlü Fransız düşünürleri, Rousseau ve  Montesguieu,  Makyaveli’yi ve eserini, siyasal zorbalığın doğasını açığa vuran bir düşünür olarak nitelendiriyorlar.

Bu karşıt kutuplu  yaklaşım ve görüşler kitabın ilginçliğini daha da artırıyor. Zaman zaman okuduğum, altını çizdiğim satırları çok fazla. En iyisi fazla uzatmadan,  altını çizdiklerimden bazılarını size sunarak , kitabın tadına dair kararı size bırakmak.

Kitaptan Alıntılar;

-Başkasının güçlenmesinin nedeni olan kişi, kendi yıkımına yol açar.

-Dürüstlükle ve başkalarına haksızlık etmeden soyluların arzularını yerine getirmek olanaksızdır.  Oysa halkın arzusu elbette yerine getirilebilir, çünkü halkın arzusu daha dürüsttür.

-Başkasının silahları ya üzerinden dökülür ya ağırlık verir yada dar gelir insana.!

-Her zaman iyi bir insan olmak isteyen kişi, iyi olmayan onca insan arasında kesinlikle yıkıma uğrayacaktır.

-İyi bir hükümdar halkının malından uzak durmalıdır; çünkü insanlar babalarının ölümünü mal varlıklarının kaybından daha çabuk unuturlar.

- Merhametli, sözüne sadık, insancıl, dürüst, dindar görünmek yararlıdır, olmak da. Ama zihnini öyle hazırlamalısın ki, olmaman gerektiğinde, tersine düşünmeyi bilmeli ve bunu yapabilmelisin.

-Var olan en iyi kale, Halk tarafından nefret edilmemektir, çünkü  kalelerin olsa bile, halk senden nefret ediyorsa, bu kaleler seni korumaz.

-Hiçbir devlet her zaman şaşmaz kararlar alabileceğini sanmamalı.Aksine aldığı bütün kararların belirsizlikler içermesi gerektiğini düşünmelidir; çünkü doğanın düzeninde bunu görürüz. Ne zaman bir sakıncadan kaçmaya çalışsak, bir başkasına düşeriz. Ama sağduyu, sakıncaların niteliklerini tanımayı ve en az kötüyü iyi olarak seçmeyi bilmek demektir.

- Şu hiç şaşmayan  genel bir kuraldır; Kendisi  zaten bilge olmayan hükümdara işe yarar öğütler verilemez.

 Halkı ve gerçeği sevmenin öne çıktığını , bundan yaklaşık 500 yıl öncesinde bilimselliği savunan bir yaklaşımın izlerini  “ HÜKÜMDAR “ da görmek bence şaşırtıcı ve oldukça manidar.HALK ve GERÇEK  kavramlarını es geçmekle bir yerlere ulaşılamıyacağına vurgu yapan bir yaklaşım öne çıkıyor kitapta. Başkalarının penceresinden değil kendi penceremizden bakınca- ya da okuyunca – daha güzel oluyor inancındayım. İyi okumalar efendim. KİTABINIZ BOL OLSUN.

Kemal ALEMDAR. 06.04.2013/BOLU


Facebook'ta Paylaş

Yazarın Tüm Yazıları:


 Köşe Yazısı Yorumları:

 meliha dosdoğru

09 Nisan 2013 23:28:34

kemal bey lütfen chp den belediye başkanlığına adaylığınızı koyun yoksa kuvvetli bir aday olmadığı için kaybedebiliriz seçmenden değil. 

 Numan Gümüş

06 Nisan 2013 21:59:01

Eline sağlık. Günümüze uyarlanacak bilgelikler var. Anlayabilmek gerek...  Köşe yazısına yorum ekle:
Adınız Soyadınız:
E-Mail Adresiniz:
Yorumunuz:
 
Not: Yorumlar uygun görüldüğü takdirde yayınlanmaktadır.
 


Tüm İlanlar

Bolu Resmi İlanlar
 
 Elmas Eczanesi:
 Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. No:58 BOLU Tel:(0 374) 2127273
 Sağlık Eczanesi:
 Gölyüzü mah. Mehmetpaşa cad. No:46/B BOLU Tel:(0 374) 2178877

 
Email:
bilgi (@) bolugundem.com   Telefon: (0374) 215 05 72
 

 

 

Tasarım: EvrenKENT

© 2003-2014 Tüm Hakları Saklıdır. Bolu GÜNDEM Gazetesi.
Bolu Gündem Gazetecilik, Matb. ve Reklam Tic. Ltd. Şti. www.bolugundem.com 

Site Yönetimi  -  Mail Yönetimi