Bugün:

 

  Köşe Yazısı

Bolu Gündem Gazetesi: Yunus Karageyik: <b>Yeni çağı kim açtı?</b> (bolu haber, basın, son dakika, gazete, spor, yazar...)

  Yunus Karageyik  -Dokuzuncu Sütun-  Facebook'ta Paylaş

Yeni çağı kim açtı?

 

            04.07.2005

Çağ kapatıp, çağ açmak nasıl bir olgu?

-Böyle birşey düşünmek ve sormak aklına nereden geldi?

-Başbakanımız, "Akşemsettin ve Gürani gibi mollaların tedrisinden geçenler, çağ kapatıp çağ açtılar" dedi ya, işte o nedenle soruyorum. Çağ kapatıp, çağ açan veya açanlar kimler? Herkes istediği gibi çağ açıp kapayabilir mi? Çağ açıp kapatmak kolay mı?

-Önce son sorunu yanıtlıyayım. Çağ kapatıp çağ açmak, mutfak dolabı açıp kapamaya benzemez. Bir çağın kapanıp yeni bir çağın açılması, insanlık tarihini sarsan büyük olaylar veya buluşlar sonucunda gerçekleşir.

-Çağ kapatıp çağ açmak her babayiğidin harcı değildir.

-Bizim tarihimizde böyle bir babayiğit var mı?

-Evet, var. Fatih Sultan Mehmet. Bizans İmparatorluğu’na son verip İstanbul’u alarak Ortaçağı, daha doğru bir ifade ile Batının Uzakdoğu’ya uzanan Ba-harat ve İpekyolu’nu kapattı.

-Anladım. Fatih, İstanbul’u almakla Ortaçağı kapatıp Yeniçağı açtı. Okul kitaplarımızda da aynen böyle yazar.

-Kazın ayağı pek öyle değil. Fatih, İstanbul’u alarak Ortaçağın kapanmasını sağladı ama, Yeniçağ açtığı savı pek de doğru sayılamaz.

-Ne yani, sen Fatih’in Ortaçağı kapattığını, ama Yeniçağı açamadığını mı söylemek istiyorsun?

-Evet.

-Bu, Fatih’i küçümsemek değil mi?

-Asla! Büyük adamları küçümsemek kimseye birşey kazandırmaz.

-O halde, Ortaçağı kapatan Fatihse, Yeniçağı kim açtı?

-Batılılar, yani Avrupa. Fatih’in İstanbul’u alması, Bizans’ın bilgi birikiminin Batıya kaçmasına sebep oldu. İkincisi, İpekyolu’nun Türkler tarafından kesilmesi, Avrupa’yı yeni açılımlara, yeni yollar aramaya itti.

Biz o gün bu gündür, her yıl İstanbul’un fethini Haliç sırtlarında sandal sürükleyerek kutlarken, Avusturalyalı Yazar Stefan Zweig, "İnsanlık tarihinde yıldızın parladığı anlar" adlı kitabında İstanbul’un Türkler’in eline geçmesini sevinerek şöyle tanımlıyor:

İstanbul’un fethi, Avrupa’nın gözünü açtı. Uzakdoğu’ya, Çin’e ulaşmak için yeni yollar ararken, Amerika’yı keşfettiler, dünya denizlerine açılıp, Ümit Burnu’nu geçtiler, Magellan ve servetlerini ülkelerine taşıdılar. Bilim ve teknolojik gelişmeler hız kazandı. Zenginleştiler. Akıllanan Avrupalı kilisenin devlet yönetimi ve halk üzerindeki baskısını kırdı. Bu aydınlanma çağına (rönesans) veya Yeniçağ deniyor. Bu durumda Yeniçağı açan Fatih değil, Avrupa oluyor.

Geri kalmış, sömürgeleşmiş dünya ulusları ve İslam dünyası, aydınlanma çağının gerisinde kaldı. Öyle olmasaydı, Atatürk "Muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkacağız" demek zorunda kalmazdı.

Aydınlanma (yeniçağ) çağını yakalayanlar, Fatih’in kestiği ticaret yollarını yeniden açıp, petrol kaynaklarından da geçirmek için (BOP) Büyük Ortadoğu Projelerini adım, adım yürütüyor.

Çağdaşlaşmak bir yana dursun, çağı yakalamak, çağdaş medeniyet ve bilgi düzeyine yükselmek aklın yolunu izlemekle mümkündür.

Aklın yolu birdir.

Hiçbir nehir geriye akıtılamaz.

Komşumuz İran’da olduğu gibi, tutucu mollaların güdümünde hiçbir yere ulaşılamaz.


Facebook'ta Paylaş

Yazarın Tüm Yazıları:


 Köşe Yazısı Yorumları:

İlk yorumu siz yapın...


Köşe yazısına yorum ekle:
Adınız Soyadınız:
E-Mail Adresiniz:
Yorumunuz:
 
Not: Yorumlar uygun görüldüğü takdirde yayınlanmaktadır.
 


Tüm İlanlar

Bolu Resmi İlanlar
 
 Elmas Eczanesi:
 Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. No:58 BOLU Tel:(0 374) 2127273
 Sağlık Eczanesi:
 Gölyüzü mah. Mehmetpaşa cad. No:46/B BOLU Tel:(0 374) 2178877

 
Email:
bilgi (@) bolugundem.com   Telefon: (0374) 215 05 72
 

 

 

Tasarım: EvrenKENT

© 2003-2014 Tüm Hakları Saklıdır. Bolu GÜNDEM Gazetesi.
Bolu Gündem Gazetecilik, Matb. ve Reklam Tic. Ltd. Şti. www.bolugundem.com 

Site Yönetimi  -  Mail Yönetimi