• BIST 96.075
  • Altın 238,954
  • Dolar 5,8253
  • Euro 6,5556
  • Bolu 8 °C
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 12 °C

YEDİGÖLLER VE PARA TAŞLARI

Suat Tosun

 YEDİGÖLLER VE PARA TAŞLARI

 

Lütfen! Yedi göller Milli Parkına gidiyorken kendimize şu soruyu bir soralım. Acaba ben hangi ziyaretçi(turist) profilinde biriyim?

Yüksek ihtimalle piknikçiyim (mangalcı).Veya doğasever gezginim. Üçüncüsü; amatör veya profesyonel fotoğrafçıyım, dördüncüsü; olta balıkçısıyım, beşincisi; kuş gözlemcisiyim.

Şayet bir tanıtım merkezinde bilgilendirilmeden (Yedi göller ve yolu rotasındaki doğal güzellikleri adım adım sindirmeden ) 45 km.yi geçerek göllere erişiyorsak hepimiz birer piknikçi, mangalcı sayılırız.

2011 yılında Edremit – Kazdağları Milli Parkını bilgi şöleni etkinliği ne katılarak tanıtım merkezinde bilgilendirildikten sonra alan kılavuzu rehberliğinde yerli ve yabancı Akademisyenlerle (sempozyum etkinliği) dolaştırıldık. Dağa doğru yol alırken geçtiğimiz bir köyde oluşturulan halk kültürü Etnoğrafya müzesi oldukça zengin materyalle doluydu. Sırada bekleyen insanlar ve midibüsler, taksi trafiği oldukça sıkışıktı. Diğer durak noktaları yine panayır havasında ziyaretçilerle ve yerel ürün satan satıcılarla doluydu. Sempozyumda bildiri sunan emekli Park Müdürü Or. Yük. Mühendisi Basri Bey;” Endemik bitkilerce zengin Sarıkız Tepesinde her yıl düzenlenen festivaller de binlerce insanın baskısıyla endemiklerin yitirildiğini ve ekoturizmin parka zarar vermeye yöneldiğini” vurgulamıştı. Kazdağlarından daha küçük bir alana sahip Yedigöller M.Parkında ise endişem; günübirlik olarak özellikle tatil günleri Düzce, Devrek, Mengen(Ankara istikametinden)ve Bolu’nun asfaltlanmış orman yollarıyla, ulaşacak ekoturistlerin huzur ve dinlence arayışları yok olup gidecek; gürültü, koku, görüntü kirlilikleri ise artacak, mutsuz ayrılışlar başlayacaktır. Bu asfaltlama bayrak yarışının galibi ve rantını kazananın hangi il olacağını bilmiyorum ama motorlu taşıtların parkın ortasına kadar girişine müsaade edilirse bu gidişle kaybedenin “ parkın doğallığı”nın olacağı kesindir.

DESTİNASYON ROTALARI

Düzce Valiliği; Düzce’den Yedigöllere ulaşımı planlarken(73 km.)Yığılca İlçesi üzerinden erişilen rotada, Hasanlar Barajı, Saklıkent, Yoğunpelit Şelaleleri, Sarıkaya ve Gökçeağaç Mağaraları, köysel ve kırsal pastoral içeren bir destinasyonu rotaya dâhil etmiştir.

Bolu Valiliğinde geçmiş on yıllarda da buna benzer rota destinasyonu konuları konuşulmuş, hatta 2000 ‘li yılların başında AB. Hibe projesi hazırlattırılacağını duymuştum. Ancak bir aktivite ve uygulama görülmedi.

Soruna bu şekilde değindikten sonra; 2007 yılında Yedigöller Bölgesiyle ilgili yapılmış bir araştırma çalışmasını irdeleyerek sonuç bulgularını sizlerle paylaşmak istedim. Bu araştırmayı o yıllarda Çevre Ve Orman Bakanlığı DKMP Genel Müdürlüğünden izin alınarak JEMİRKO (Jeolojik Mirası Koruma) Derneği başlarında sayın Prof.Dr. Nizamettin Kazancı olmak üzere birçok jeolog akademisyenin iştiraki ile Bolu-Yedigöller güzergâhında jeosit olabilecek karakterde duraklar belirlenmiştir. Nitekim aynı araştırıcı ekip, Kızılcahamam –Soğuksu ve Konya-Karapınar Milli Parklarında da benzeri jeositleri birer destinasyon olarak tavsiye etmişlerdir. Her iki parkında jeopark ağırlıklı olarak planlamasını yapmışlardır.

Jeolog araştırıcılara göre; Bolu-Yedigöller güzergahında   saptanan bu kayaçlar, dilinden anlayanlar için ”konuşan tabiat parçaları” dır. Toplam 6 noktada detaylı ele alınan duraklar, inceleme ve seyir yerleri düşünülmüştür.

Yedigöller M.P. nin merkezi alan günümüzden 600-3600 milyon yıl arasında bir zamanda(prekambrien)oluşmuş metamorfik kayaçlar la kaplıdır. Kayaçlar zamana bağlı kalarak bütün ilksel dokularını kaybetmiş, şistik bir yapıya dönüşmüştür. Milli parkın en genç birimini erken-orta Eosen yaşlı volkanik kayaçlar oluşturur. Parkın en önemli jeomorfolojik yapısı göllerin oluşumuna neden olan heyelanlardır. Büyükgöl ve Derin Göl 750 metre rakımdaki 1.heyalandan, Serin Göl ise hem 1.ve hem 2.’inci heyalandan oluşmuştur. Nazlı, Kuru, İnce, veSazlı göller ise 850 metredeki 2.’inci heyalandan oluşmuştur. Heyalanların durumuna bakılarak göl oluşumlarının son bir kaç bin yıl içinde gerçekleştiği, bununda jeolojik anlamda çok genç bir oluşum olduğu söylenebilinir.

Kapankaya doğal seyir yerinden, Büyük, Derin, Serin Gölleri ve heyelan aynalarını görmek olasılıdır. Seyir yerine girişte aglomeraların oluşturduğu peri bacamsı yapılar dikkat çekicidir. Tuzak Yaylası durağında ise kireçtaşlarının yaklaşık 200 metrelik yükseklikte dik yarlar oluşturması görselliği artırır.

Gelelim, Bolu’ya yakınlaşan son durağa…

Bolu –Yedigöller Yolu üzerinde Ankara-İstanbul Otoyolunu geçtikten yaklaşık 500 metre mesafede açılan bir ocakta ve yol yarmalarında büyüklükleri 0,5 -3,0 cm.arasında değişen yuvarlak, oval ve yassı şekilli çeşitli türdeki Nummilitlerin bolluğu dikkat çekicidir. Bunlar halk arasında” para taşı “olarak adlandırılır. BAKIRLI ÇANSA Köyü civarında ayrıca iri Ostrea ve küçük boy Pecten cinslerinden oluşan Lamelli branş (midye benzeri canlıların kabukları)kavkıları da görülmektedir. Adeta bir Nummilit mezarlığını andıran bu fosil topluluğu yaklaşık 45milyon öncesi derinliği 0-2 metre arasında değişen sığ bir denizin varlığına işaret etmektedir. Neo-Tetis Deniziyle kaplı Bolu Ovasının sığlaşan yamaçlarında Bakırlıçansa Köyü civarında olumlu ortamı bulduğu için fosilleşmiş deniz canlılarının bu örneklerinin de bir ARGE çalışmasıyla derinleştirilmesi ve yetki alanına giren T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının doğal sit uzmanlarınca, Maden ve Teknik Araş. Enstitüsü Bölge yetkililerince ve A.İ.B.Ü. Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerin katkılarıyla daha geniş bilgilere ulaşılması temennimdir. A.İ.B.Ü.Eğitim Fak. Öğretim Üyesi sayın Prof.Dr. Faruk Sancar 2010’lu yıllarda yerel gazetelere” Bolu bir fosil cenneti” tabirini özellikle buradaki fosillere dikkati çekerek söylemişti.

Bakırlıçansa Köyüne veya yakınlarına yapılacak Yedigöller Tanıtım Merkezi ve PARA TAŞI MÜZESİ Yedigöller Parkının ziyaretçilerini bilgilendirilmesini sağlayacak bir durak olacaktır.

Bakmak, tanımak, neyin ne olduğunun bilincine varabilmek için; bakmanın ötesinde görmek ve sunulan güzellikleri anlamak ne güzel şeydir.

Sağlıcakla ve umut dolu kalmanız dileğiyle hoşça kalın.

Bu yazı toplam 2783 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim