• BIST 99.835
  • Altın 245,309
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • Bolu 3 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 6 °C

“ YENİ “ den TİCARET KANUNU

Kemal Alemdar

ALEMDAR YENİ TTK İLE İLGİLİ SORULARI YANITLIYOR

Yeminli Mali Müşavir ve gazetemiz köşe yazarı Kemal Alemdar Türk Ticaret Kanununda yapılan önemli değişikliklerin iş ve ticaret dünyasında ne gibi farklılıklara sebep olacağına dair yaptığı çalışmaları Bolu Gündem okurları ile paylaşmaya devam ediyor. İş ve Ticaret Dünyasında yoğun tartışmalara yol açan değişikliklerin konu edildiği çalışmaların takip edilmesinin oldukça yararlı olacağını umuyoruz, YMM Kemal Alemdar’a emekleri için çok teşekkür ederken, Yeni Türk Ticaret Kanunu ile ilgili sorularınız için Kemal Alemdar’ın mail adresini buradan tekraren veriyoruz.          ymmkemalalemdar@hotmail.com

 

 

“ YENİ “ den TİCARET KANUNU

TÜRK TİCARET KANUNU’muz için uzunca bir süredir şu ifadeyi kulanıyorduk; 6102 Sayılı  Yeni Türk Ticaret Kanunu. Bu kanun uzunca bir süredir tartışıldı ve  TİCARİ HAYATIN GERÇEKLERİ dikkate alınarak yasa yeni baştan düzenlendi. İyide oldu, zira kamuoyundaki eleştiriler ‘ YAŞAMIN İÇİNDEN ‘ gelen  ‘ YAPICI ve AKILCI ‘ eleştirilerdi. Ünlü İngiliz düşünürü Francis BACON ( 1561-1626 ) şöyle diyor: “ İşkencelerin en kötüsü KANUNLA işkence etmektir.”                                                                                                        Bir başka  söz de ABD li Avukat Clarence Darrow’dan ( 1857-1938 ) : “ Kanunlar elbise gibi olmalı, hizmetine girmesi istenen kimselere uygun olmalı.”                                                                                         Görünen o ki, yasa koyucu Ticaret Kanununda değişiklikleri yaptığı  6335 sayılı yasa ile ‘ İŞKENCE İHTİMALİNİ GÖRMÜŞ ‘ ve elbiseye ‘ İLK PROVAYI ‘ yapmıştır. Gelecekte -6 aylık bir süreçte- hazırlanacak TÜZÜK ve YÖNETMELİKLERLE  son provalar yapılarak elbisenin tam uyumunun sağlanması temin edilecektir. Hayırlı olsun diyelim ve değişikliklerin neler olduğuna dair özet bilgileri sunalım.

Çoğumuzun anımsayacağı gibi TTK nuna getirilen eleştirileri şöyle sıralamak mümkün:

1-      Tüm şirketlerde DENETİM VE DENETÇİ ATANMASI  meselesi,

2-      Tüm şirketlere İNTERNET SİTESİ  kurma zorunluluğu,

3-      Defter ve belge düzeni ile MUHASEBE düzenindeki yeni düzenlemelerin zorluğu.

4-      Cezaların ÇOK AĞIR olduğu hususu.

 Dört maddede sıraladığım bu konular en can alıcı ve  ÇOK  GENİŞ KİTLELERİ  ilgilendiren hususlardı. Ayrıca  Şirketlere getirilen  TASFİYE KOLAYLIĞI hususu ( Ek: 7. MADDE ile ) Kanunda yer aldı.  BU KONUYU ayrıca detaylı olarak  önümüzdeki günlerde yazacağımı belirtmek isterim.                          Keza Cezalar konusundaki  hususlarıda daha önce yazdığımız “ TTK CEZAMI DOLU” başlıklı üç yazımızı yeniden –yeni yasaya uyarlayarak-yayımlayacağım.

 

6335Sayılı Yasayla GELEN DEĞİŞİKLİKLER:

Değişiklikleri yukarıdaki sıralamaya göre aşağıda özetlemeye çalıştım.

1-Yeni TTK nu ilk yayımlandığında tüm sermaye şirketlerine DENETİM ve DENETÇİ zorunluluğu getirmekte idi. 6335 sayılı yasa ile 397.maddeye yeni bir fıkra eklenerek, denetime tabi şirketlerin BAKANLAR KURULU TARAFINDAN BELİRLENECEĞİ  hususu yasalaşmıştır. Bu durumda Bakanlar Kurulunun belirlemeleri ticari hayata yön verecektir. Beklenti odur ki;  Orta ve Küçük ölçekli şirketler DENETİM ve DENETÇİ zorunluluğundan kurtulacaklardır.

2-Tüm sermaye şirketlerinin İNTERNET SİTESİ AÇMA zorunluluğu da yeniden düzenlendi. Yeni düzenleme ile   İNTERNET SİTESİ DÜZENLEME  ZORUNLULUĞUDA  sadece DENETİM ve DENETÇİ  ZORUNLULUĞU OLAN ŞİRKETLERE getirildi. Yani yukarıdaki açıklamamızda söylenen BAKANLAR KURULUNCA  belirlenecek  DENETİME TABİ şirketler internet sitesi açmak zorunda olacaklar. Keza İnternet sitesinde yayınlanacak bilgilere de, ‘ TİCARİ SIR ‘ kapsamındaki eleştiriler dikkate alınmış olmalı ki , sınırlama getirildi. Bu durumda Küçük ve Orta boy sermaye şirketi sahipleri bu dertten kurtulmuş olacaklar.

3-Defter-belge ve MUHASEBE düzeni ile ilgili değişiklikler ise özetle şöyle;

-Düzenlenen  her türlü belge yer alması gereken hususların düzenlendiği 39 maddenin ikinci fıkrası değiştirilerek aşağıda ki şekilde yasalaştı. Maddeyi aynen aktarıyorum: “ Tescil edilen ticaret ünvanı, ticari işletmenin GÖRÜLEBİLECEK BİR YERİNE okunaklı bir şekilde yazılır.Tacirin işletmeyle ilgili olarak düzenlediği TİCARİ MEKTUPLARDA ve TİCARİ DEFTERLERE YAPILAN KAYITLARIN YAPILDIĞI BELGELERDE tacirin sicil numarası,ticaret ünvanı, işletmesinin merkezi, tacir internet sitesi oluşturmak yükümlülüğüne tabi ise ek olarak tescil edilen internet sitesinin adresi de gösterilir.Tüm bu bilgiler şirketin internet sitesinde de yayımlanır.Bu sitede ayrıca, anonim şirketlerde Yön.K.Bşkn. ve üyelerinin adları ile soyadları, taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı, limited şirketlerde müdürlerin adları ve soyadları ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı,…. Yayımlanır.”

Önceki yasa  maddesinde “ Her türlü  kağıt ve belgede” ifadesi kaldırılmış yerine “ Ticari mektup ve ticari defterlere yapılan kayıtların yapıldığı belgeler “ ifadesi yer almış olup bu hususta yinede detaylı bilgilerin anlaşılabilmesi için İKİNCİL MEVZUATIN yayınlanmasını beklemeyi uygun buluyorum. Keza internet sitesi zorunluluğunun BAKANLAR KURULUNCA  BELİRLENECEĞİ  hususuna göre de kimin ne yapacağının o zaman netleşeceği ortadadır.

- 6335 sayılı yasa ile getirilen yeniliklerin başında, TMS ( Türkiye Muhasebe Standartları ) na göre  defter tutma zorunluluğunun kaldırılmış olmasıdır. Eskiden olduğu gibi VERGİ USUL KANUNU hükümlerine göre defter tutulmasına devam edilecektir. Ancak mali tabloların düzenlenmesinde TMS kurallarının uygulanması zorunluluğu devam ediyor.

- Defterlerin kapanış kaydı: ilk yasa, ( 6102 sayılı ) yeni TTK’ da KAPANIŞ ONAYI tüm ticari defterlere uygulanacakken, 6335 sayılı yasa ile yalnızca YEVMİYE ve YÖNETİM KURULU KARAR DEFTERİNİN kapanış onayı yeterli görülmüştür. Noterliğe yaptırılacak bu kapanış onayının faaliyet dönemini takip eden yılın MART ayı sonuna kadar yapılması zorunluluğu getirilmiştir. Bu maddenin MESLEKTAŞLARIM için ne kadar zorluklar ve sıkıntılar yaratacağı hususu ayrı bir tartışma konusu.

Son  notumuz, İKİNCİL MEVZUAT olarak isimlendirilen TÜZÜK ve YÖNETMELİKLERLE ilgili ; bu mevzuatın  TTK ‘ nun yürürlük tarihinden itibaren  Altı ( 6 ) ay içerisinde yayımlanacağı hususu da 6335 sayılı yasada düzenlenmiştir. Bu hususu belirtmemin  nedeni, önümüzdeki süreçte –Tahminen 2012 yıl sonuna kadar- Türk Ticaret Kanunu derslerimizin devam edeceğini hususunu vurgulamak içindir. Ne yapalım, ÇALIŞMAK ve ÖĞRENMEK hayatın gerçeği ve de vazgeçilmezi.

Gelecek yazılarımızda   TTK’nu  derslerimize devam etmek umuduyla saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

KESENİZİN DİBİNİ GÖRMEYİN.

Bu yazı toplam 1156 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim