• BIST 1.552
  • Altın 443,180
  • Dolar 7,3665
  • Euro 8,9421
  • Bolu 0 °C
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara -1 °C

YENİ TEDBİRLERE İHTİYAÇ VAR

Bulut Altundal

11 Mart’tan sonra hayatın bu denli koronavirüs odaklı olacağı hangimizin aklına gelirdi ki? Ama gördük ki hayatın bir anda tüm alanına da bu salgın yayıldı. Eğitim, ekonomi, sosyal yaşam, kültür, sanat, sinema, alışveriş, eğlence, aile… Bir anda ele geçirdi tüm hayatı. Vücudumuzu da ele geçirmesin diye kendi tedbirlerimizi aldık. Virüsün izleme ve tanıma süreci sonrasında virüsle mücadele evresine geçtik. Sıra bu ölümcül tehlikeyi hayatın her alanından kazımaya geldi.

Mayıs’ın ortasına kadar gayet iyi götürdü işi özveriyle çalışan sağlık çalışanları. Ancak sağlık çalışanları kadar işi iyi götüremeyen bizler nedeniyle 900 vaka sınırına takılı kaldık. Özellikle 2 hafta boyunca bu 900 direncini kıramadık. Çünkü normalleşme adımları atılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca buna ısrarla “yeni normal” dese de vatandaşımız “her zaman ki normal” gibi yaşamına döndü bir anda. E haliyle şu günlerde ceremesini çekiyoruz. 900 direnci kırılmaya çalışılırken bir anda 1500 vaka sayılarına çıktık. Maşallah bize. Kurallara öyle güzel uyduk ki anlatamam.

Şimdi ilimiz Bolu’da da kontrolsüz bir durum söz konusu olmasa da vaka sayılarının arttığını biliyoruz. Bunun önüne geçmek için normalleşme adımlarının hepsini harfiyen uygulamak zorunda mıyız? Öyle ki Vali Ahmet Ümit başkanlığındaki Umumi Hıfzıssıhha Meclisi istese virüsün ilerleyişini kesebilmek için yeni tedbir kararları alabilir. Mesela İzzet Baysal Caddesi giriş ve çıkışına bariyerler yeniden kurulsun. Maskeyi çenesinde, cebinde, kolunda, kafasında, elinde gezdirenlere ceza kesilsin. Mesafeye diyecek sözüm yok. 5 dakika sonra el ele kol kola veya yan yana olacak insanların caddede göstermelik “mesafe kuralına uyuyorum” görüntüsü vermesi zaten saçma.

Parklarda sıkı denetim uygulanmalı. Öyle ki zaten buralarda sosyal mesafe diye bir şey söz konusu bile değilken maske kullanımı da yok diyebiliriz. Koronavirüs hızla yükselişe geçtiğinde söylediğimiz “Zaruri olmadıkça evde kalın” nidalarını daha gür sesle haykırmalıyız. Bu tedbirler bizim sağlığımız için. Ekonomik, sosyal kaygılarımızı birkaç hafta geride bırakıp can derdine düşersek çok daha normal günleri birlikte yaşabiliriz. Selametle…

Bu yazı toplam 3076 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim