• BIST 99.835
  • Altın 243,237
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • Bolu 3 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 6 °C

Yeni TTK 'da TASFİYE KOLAYLIĞI-1-

Kemal Alemdar

Yeni TÜRK TİCAREN KANUNUMUZ ( 6102 Sayılı ) son değişikliklerin yapıldığı 6335 sayılın yasa ile yenilendi ve UYGULAMADA DOĞABİLECEK AKSAKLIKLAR giderilmeye çalışıldı. Gelecekte daha nasıl sorunlarla karşılaşacağımızın bu günden bilinmesi mümkün değil. Kaldı ki önceki yazımda belirttiğim gibi ‘  İKİNCİL MEVZUAT‘ denilen Tebliğ – Tüzük ve yönetmeliklerin  2012 yıl sonuna kadar çıkarılması ve bunların takibi gerekecektir.

Bahsi geçen 6335 sayılı yasa ile Yeni TTK’nu na  GEÇİCİ MADDE 7 ile şu hüküm eklenmiştir:                           GEÇİCİ MADDE 7 – (1) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ( 01.07.2012) iki yıl içinde aşağıdaki halleri tespit edilen ya da bildirilen  ANONİM ve LİMİTED ŞİRKETLER ile KOOPERATİFLERİN tasfiyeleri ve ticaret sicilinden kayıtlarının silinmesi, ilgili kanunlardaki tasfiye usulüne uyulmaksızın bu madde uyarınca yapılır.

Yukarıda Kanun maddesi içerisinde ALTINI ÇİZDİĞİM –Aşağıdaki haller – şunlardan oluşuyor;

A-Sermayelerini 559 sayılı Kanun Hükmünde Kararname de belirtilen Anonim şirketlerde 50.000, Limited şirketlerde 5.000 TL ye çıkarmamış olanlar,

B-Bu Kanunun yürürlük tarihinden önce veya yürürlük tarihinden itibaren iki yıl içinde MÜNFESİH ( Yürürlükten kalkmış,feshedilmiş,yok hükmünde) olan anonim ve limited şirketler,

C-Kooperatifler kanunu hükümlerine göre HERHANGİ BİR NEDENLE dağılmış olan kooperatifler,

D- Sebebi ne olursa olsun  ARALIKSIZ SON BEŞ ( 5 ) YILDA genel kurul toplantısı yapmayan şirketler,

E- Bu Kanun yürürlüğe girmeden önce TASFİYE İŞLEMLERİNE başlanmış ancak genel kurullarını toplayamayarak Ara ve Kati bilançolarını genel kurula sunmadığı için ticaret sicilinden terkin işlemi yapılamayan şirket ve kooperatifler.

Ancak maddenin ikinci fıkrası Yukarıda sayılan hallerin ( A,B,C,D,E Fıkralarında sayılanların) olması halinde bile TASFİYEYE  mani hali şu şekilde açıklamış;

GEÇİCİ MADDE 7-(2) Davacı ve davalı sıfatıyla  DEVAM EDEN DAVALARI BULUNAN şirket veya kooperatiflere bu madde hükümleri uygulanmaz.

Özetle kanun maddesinin 1.Fıkrasında sayılan; Sermaye şartını yerine getirmeme, Münfesih sayılma,dağılmış bir kooperatif olma, son beş yıldır genel kurul yapmamış olmak ve eskiden tasfiyeye karar alıpta genel kurulu toplanamadığı için sicilden terkin işleminin yapılmamış olması tasfiyeye kolaylık sağlayabilmesi için bu ikinci fıkrada bahsedilen- Halk Deyişiyle- MAHKEMELİK olmamak şartı getiriliyor. Böyle bir durum olması halinde Davalı-Davacı arasındaki meselenin sulh yoluyla halledilmesinin  KAR/ZARARI hesabı yapılarak şirket yöneticisi yada sahiplerinin karar vermesi gerekecektir.Yani önemsiz ve rakamsal olarak tasfiyeye göre daha az zararlı bir davadan bu durumda vazgeçmek karlı olacaksa bu yol tercih edilmelidir. Kaldı ki bu kolay tasfiyenin süresi 2 yıl olup 01.07.2014 tarihinde bitecektir. Bu durumda devam eden davanın bu sürede bitirilmesi için gayret sarf etmek de bir başka önerimizdir.

Pekii bu işlemin ( KOLAY TASFİYE İŞLEMİNİN ) başlangıcı nasıl ve kimlerin iradesi ile olacaktır. Bu husus da maddenin 3. Fıkrasında yer almıştır. İşte maddenin 3. Fıkrası:

GEÇİCİ MADDE 7-(3) Bu madde kapsamındaki şirket ve kooperatifler; ilgili ticaret  sicili müdürlüğünce RESEN veya herhangi bir kişi, kurum veya kuruluş tarafından KANITLARIYLA BİRLİKTE yapılacak bildirimleri de kapsayacak şekilde, ticaret sicili kayıtları üzerinden yapılacak incelemeyle tespit edilir.

Madde diyorki; İşlemi ticaret sicil memurlukları yapacak.İşleme başlama kendiliğinden ( RESEN ) olabileceği gibi kişi ve kurumların bizzat yapacakları bildirimler ile başlatılacaktır. Bu durumda KOLAY TASFİYE İŞLEMİNDEN yararlanmayı düşünen şirket sahiplerinin ve kooperatifle ilgili kişilerin yukarıda 2. fıkrada konu edilen MAHKEMELİK bir durumun olmaması halinde BİZZAT KENDİLERİ BAŞVURARAK tasfiye işlemini başlatmaları bana göre en doğru yol olarak görülmektedir. Zira iki yıllık süre İŞ-GÜÇ ve Hayat telaşesi arasında göz açıp kapayıncaya kadar biter.

Benim bizzat  başvuruyu önermemin asıl nedeni Kanunun 4.Fıkrası olan “ Ticaret Sicili Müdürlüklerince “ diye başlayan ve devamında 20 maddeyi aşan açıklamalardaki işlemlerin hiçte kolay olmayacağı hususundan kaynaklanıyor.Tabii o açıklamaları görünce “ NASIL KOLAY TASFİYE İMİŞ BU “ demenizi de bekliyorum. Ancak basit ve bilançolarında ALACAK-VERECEK-MADDİ DURAN VARLIK olmayan, sırf bizimde şirketimiz olsun, kurumlar vergisi oranı gelir vergisi oranından düşük düşüncesi ile kurulan sonra işletmeyi yürütemeyen ya da maddi olanakların elvermemesi nedeniyle ATIL KALAN işletmelere ait şirketler bu kolaylıktan yararlanabileceklerdir. Kısaca Bilançolarında kayıtlı değerleri olan, alacak ve borçları nedeniyle muvazaalı olan, ÖZ SERMAYELERİ BORÇLARINI KARŞILAMAYAN şirketlerin bu KOLAY TASFİYE  dediğimiz husustan yararlanmaları gene de belli bir prosüdürü gerektiriyor.

 Bu ( GEÇİCİ MADDE 7/NİN 4. FIKRASI VE SONRASINDA GELEN ) konuları( PROSÜDÜRÜ ) gelecek yazımızda açıklamak umuduyla, MUBAREK RAMAZAN BAYRAMINIZI kutlarım efendim.

KESENİZİN DİBİNİ GÖRMEYİN. 

Bu yazı toplam 2324 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim